Metālopera. Pirmā un varbūt arī vienīgā

PĒRKOŅDĀRDI LIELEZERĀ. Koncerts Limbažos būs šā gada lielākā grupas Skyforger uzstāšanās © Foto: Kristaps ĒBERLIŅŠ

Šo sestdien, 3. jūnijā, Limbažu Lielezera krastos būs skatāma multimediāla metālopera Kurbads. Ķēves dēls – pilnīgi noteikti, ka šogad vienīgo reizi, taču nav izslēgts, ka vienīgo reizi vispār.

Šīs metāloperas pamatā ir grupas Skyforger albums Kurbads, kā arī latviešu tautas teika par Kurbadu. «Cilvēka griba, pašattīstības ceļš, cīņa ar iekšējiem un ārējiem dēmoniem, iniciācija - šīs tēmas ir pasakas centrā un savu aktualitāti nav zaudējušas arī šodien. Tā būs 21. gadsimta pasakas interpretācija, izmantojot gan dabas matērijas - ūdeni un uguni -, gan tehnoloģiju iespējas, radot šīs vasaras vērienīgāko uzvedumu,» sola metāloperas organizētāji. Lai cilvēkus nebiedē apzīmējums «metālopera»: Skyforger jau izsenis ir pierādījuši, ka spēj patikt visdažādāko dzimumu, vecumu un muzikālo gaumju klausītājiem, bet rokopera uzreiz asociētos ar Lāčplēsi. «Varoņteika par Kurbadu ir ļoti dārgs mūsu kultūras mantojums, kura saknes stiepjas laikmetā, kad vēl bijām indoeiropiešu pirmtauta. Laikā, kad pasakas vairs netop un tās gandrīz vairs nelasa, mums ir svarīgi saglabāt šo seno mantojumu. Tāpēc savulaik tapa albums Kurbads, un tādēļ mēs ar atsaucību pieņēmām radošās grupas ideju par metāloperu, kas stāstu ļaus aiznest vēl tālāk. Šī būs vērienīgākā Skyforger uzstāšanās mūsu grupas 22 gadu pastāvēšanas laikā, jo piedalīsies arī vairāki desmiti aktieru, dejotāju un kaskadieru,» acīm redzami lepojoties ar šo gaidāmo notikumu, stāsta grupas Skyforger līderis Pēteris Kvetkovskis.

Režisore Inga Tropa savukārt stāstā par Kurbadu saskata īstu latviešu varoni: «Kurbads neapstājas pie pirmajām uzvarām un panākumiem, bet gan bezbailīgi dodas arvien jaunās kaujās un sevis izzināšanas cīniņos. Kurbads rosina uz nepārtrauktu attīstību, cīnoties gan ar ienaidniekiem, gan sevi pašu - saviem deviņgalvjiem, atriebības čūskām, melnajiem jātniekiem un ar neizzināto un noliegto sevī.» Lai iedzīvinātu šo stāstu, scenogrāfs Uģis Bērziņš ir radījis unikālu skatuves koncepciju, kurā tiks vērienīgi izmantotas gan dabas matērijas uguns un ūdens, gan 21. gadsimta tehnoloģijas, to skaitā projekcijas, kas ļaus radīt mūsdienīgu šā stāsta interpretāciju. Metāloperā piedalīsies arī vairāki desmiti dejotāju, aktieru un kaskadieru. «Pasaka par Kurbadu iedod mums atslēgas un gudrības cilvēka mūža nodzīvošanai, kā arī parāda mūžīgos kosmiskos procesus, kuru sastāvdaļa vienmēr esam bijuši un būsim. Kurbads ir varonis, kurš nemitīgi sevi pārbauda - gan atkal un atkal dodoties arvien jaunās iekšējās kaujās, gan uzveicot ārējos pārbaudījumus. Viņš pauž mūžīgā cikliskuma un nebeidzamības gudrību - dzīvība ir kustībā un nepārtrauktā mainībā,» tā Inga Tropa.

Jāpiebilst, ka metāloperu ar grupas Skyforger dalību iesildīs viduslaiku ietekmē radītas rokmūzikas apvienība Obscurus Orbis. Projekts Kurbads. Ķēves dēls iekļauts Latvijas simtgades svinību 2017. gada programmā un ir pirmā šāda mēroga latviešu pasakas par Kurbadu interpretācija. Šķiet, tas tiešām varētu būt simtgadīgi pamatīgs pasākums.



Izklaide

Daudzsološā latvju jaunā rokgrupa “Everet” klausītāju vērtējumam nodevusi savu jaunāko singlu “Kāpēc” un tam veltīto videoklipu, kas tapis sadarbībā ar kultūras namu “Atmoda”.

Svarīgākais