NOKLAUSIES līdz šim vēl nedzirdētu Prāta vētras "Lidmašīnas" versiju

© Mikrofona ieraksti

Turpinot gatavoties savam jubilejas lielkoncertam "20 gadi latviešu mūzikā, "Mikrofona ieraksti" turpina ceļojumu vēsturē, šoreiz atskatoties uz 1999.gadu. Šajā gadā aizvien jauni apvāršņi tiek iekaroti ar grupu "Prāta Vētra", "Zelta albuma" statusu iegūst projekta "5 tenori" ierakstu albums "Ziemassvētkos", tiek izdotas daudzas dziesmu izlases un aizsākta Klāsa Vāveres izlašu sērija "20th century Lullabies".

Turpinot muzikāli vēsturisko ekskursiju laikā, esam nonākuši līdz 1999. gadam. Tas joprojām ir laiks, kad "Mikrofona ieraksti" sadarbībā ar saviem māksliniekiem meklē izeju uz plašākiem ūdeņiem, kaļ plānus par pasaules iekarošanu, veiksmīgi izmanto savus sakarus, kurus nodrošina līgums ar britu ierakstu gigantu "EMI Records" un tā daudzajām filiālēm visā pasaulē. Kompānijas vadītāji regulāri apmeklē mītiņus Londonā, dodas uz starptautiskajiem mūzikas gadatirgiem Ķelnē (Popkomm) un Nicā (Midem), kur apmainās ar ierakstiem, organizē prezentācijas un izbauda A klases mākslinieku koncertus, kuros smeļas iedvesmu jauniem pasākumiem pašu mājās.

Lielā mērā 1999. gads, tāpat kā daži tam sekojošie gadi, paiet grupas "Prāta vētra" zīmē, jo tieši šis ir tas gads, kad dienasgaismu ierauga viens no visu laiku vispieprasītākajiem, kā arī visiemīļotākajiem, tolaik vēl tikai topošas latviešu supergrupas albumiem "Starp divām saulēm". Albums, kurš spilgti iezīmē grupas tālāko darbības scenāriju - izdot albumus paralēli latviešu un angļu valodās, jo klajā nāk arī grupas "Brainstorm" albums "Among The Suns". Atšķiras grupu nosaukumi, atšķiras dizaini un atšķiras pat grupas dalībnieku vārdi, jo, ja latviskajā albumā izpildītāji joprojām ir Renārs Kaupers, Kaspars Roga, Jānis Jubalts, Māris Mihelsons un Gundars Mauševics, tad angliskajā versijā, visiem letiņiem un pašmāju žurnālistiem par prieku, muzicē Reynard Cowper, Johny U. White, Mike Minolta, Peter Scott Jr. Un Nick William Simon. Kurš ir kurš, varat tagad uzrīkot viktorīnu...

Albuma ieraksts notiek divās studijās, Stokholmas "EMI Studios", kas netālu no "Skärmarbrink" dzelzceļa stacijas un kur savus ierakstus pirms tam bija veikuši ļoti daudzi pasaules slavu ieguvuši zviedru mākslinieki, starp kuriem arī "Roxette". Tur esot pabijuši arī "ABBA" dalībnieki un daudzi citi. Otra studija ir Skandināvijā lielākā viesnīcas tipa studija "PUK Studio", kura atrodas visīstākajos Dānijas laukos, lauka vidū. Studija tolaik vēl pieder vēlāk "EMI Records" pārpirktajai kompānijai "CMC", un tur savus ierakstus veikuši Eltons Džons, Džordžs Maiks, Garijs Mūrs, Depeche Mode un daudzi citi. Lieki piebilst, ka albuma ieraksta budžets ir viens no visu laiku ievērojamākajiem, kāds jebkad ir tērēts kādas latviešu grupas ierakstam. To visu var atļauties pateicoties tam, ka "Mikrofona ieraksti" Baltijas valstīs veiksmīgi izplata EMI un Virgin ierakstus, no tā gūstot ienākumus, kurus ieguldīt vietējā tirgū. Arī grupa un menedžments Alda Hofmaņa vadībā meklē iespējas piedalīties izdevumu segšanā. Kopīgiem spēkiem tas izdodas, un piedzīvojums var sākties...

Albuma "Starp divām saulēm"/"Among The Suns" ieraksti aizsākas jau 1998. gada novembrī un notiek Dānijas studijā, kurā grupa kopumā pavada 8 dienas. Sakarā ar to, ka studija atrodas dziļos laukos, izklaides iespējas tiek meklētas turpat uz vietas. Laimīgā kārtā studijā ir gan peldbaseins, gan arī dažādi spēļu automāti. Tā vienā jautrībā tiek pavadīta nedēļa un ierakstītas un samiksētas 3 dziesmas. Viena no tām ir dziesmas "Puse no sirds" jaunā versija, un tās angliskā variants "Half Of Your Heart", otra ir grupas viens no velkošajiem albuma hitiem "Brīvdienas nav manas laimīgās dienas", kuras ierakstā kā fona vokāliste piedalās dāņu dziedātāja Gitte Džonsone. Tiek ierakstīta arī dziesma "All Is Just The Way As You Like It" jeb iepriekšējā albuma tituldziesma "Viss ir tieši tā, kā tu vēlies", uz kuras ierakstu tiek izsaukti dāņu pūšamo instrumentu mūziķi.

Jau 1999.gadā Stokholmas studijā grupa ieraksta lielāko daļu šī albuma, kas ir 10 dziesmas no 12 albumā iekļautajām. Pie studijas pults sēžas jaunais studijas inženieris Stefans Andersons, kurš neveic producenta funkcijas, bet tikai fiksē to, ko grupa pati uzskata par pareizu. Līdz ar to var uzskatīt, ka šis albums ir pašas grupas producēts, lai gan albuma bukletā tiek norādīts, ka līdzproducents ir Guntars Račs, kurš pavada grupu abos šajos braucienos un piedalās studijas darbā ar padomiem. Viens no tiem ir G.E.M. studijā apgūtās zināšanas par bungu cilpām, kuras Stokholmā tiek liktas lietā, un tā ir pirmā reize, kad grupa nepārspīlējot izmanto šos ieraksta paņēmienus. Kamēr notiek ieraksti, grupa dzīvo Stokholmas centrā, taču ne jau normālā viesnīcā. Dzīvošana notiek hosteļa tipa viesnīcā, kas iekārtota uz veca buru kuģa, kurš pietauvojis Stokholmas ostā. Protams, visi ir jauni, visiem patīk izklaidēties un pēc tam, kad pāris vakarus ir notikusi improvizēta TV šovu filmēšana, kas tiek nosaukta par "Ikvakara Rača TV šovu" (lielākā daļa videoierakstu ir saglabājušies, bet kompānija pašlaik vēl nav gatava tos publiskot), tiek meklētas papildus iespējas turpat uz kuģa. Viens no šādiem pasākumiem beidzas ar zviedru pašvaldības policijas ierašanos. Viss beidzas laimīgi, un grupa nospriež, ka tik laipni un iecietīgi policisti vēl nebija redzēti.

Taču darbu studijā tas netraucē, un dziesmas top ražīgi, un studijā pavadītais laiks sevi attaisno. Stīgu partijas dziesmā "Welcome To My Country" palīdz sagatavot Valts Pūce. Lai ierakstītu angļu valodas versiju, Renārs dodas uz Stokholmu arī viens. Angļu versijas Renāram vairākām dziesmām piepalīdz sarakstīt Rolands Ūdris, kurš pamazām pārtop vienkārši par Ūdrīti. Zīmīgi, ka tieši Ūdrītis beigās pieliek kāju priekšā Prāta vētrai "Mūzikas Ierakstu gada balvā", kur Ūdrīša grupa "The Hobos" ar albumu "Numbvision" iegūst galveno balvu kategorijā "Labākais pop & rock albums". Nešaubīgi, ka abi albumi bija spēcīgi pretendenti. Taču tas netraucē Prāta Vētrai ar dziesmu "Lec" iegūt balvu par "Labāko pop & rock dziesmu". Interesanti, ka par 1999. gada "Radio hitu" kļūst vēl pirms gada ierakstītā "Tavas mājas manā azotē". Šis balvu birums Prāta Vētrai iezīmē turpmākos notikumus "Gada balvā", ikreiz, kad tajā gadā albumu izdod "Prātinieki".

Liels gandarījums pēc ieguldītā darba, līdzekļiem un laika ir fakts, ka albums izrādās pats, pats pieprasītākais albums 1999. gadā un ātri vien pēc tā izdošanas saņem "Platīna albumu" par 15 000 pārdotajām kopijām. Šajā gadā Prāta Vētra dodas uz Dāniju vēlreiz, kur dažos koncertos iesilda tolaik populāro britu grupu "Supergrass". Viss notiek un Lielais ceļojums var sākties.

Albuma pirmā vāka versiju rotā nu jau aizsaulē aizgājušā amerikāņu boksera Muhameda Ali cīņas fragments, bet ne grupa, ne izdevēji vēl nenojauš, ka nāks 2000.gads un šis albums tik izdots vēlreiz, mainīs savu dizainu un gūs galvu reibinošus panākumus.

Izklaide

Muzikālā apvienība “Ēriks Palkavnieks & Popkorni” izdevuši savu otro kopdarbu “Reiss uz Londonu”. Šis ir turpinājums TV personības Palkavnieka un viņa draugu iesāktajai sadarbībai vasarā, kad tika izdots debijas singls “Netveramā”.

Svarīgākais