Lielākajiem ES strādājošajiem uzņēmumiem būs obligāti jāsniedz publiski pārskati

© Scanpix

Piedāvājot ieviest prasības, ka lielākajiem uzņēmumiem, kas darbojas Eiropas Savienībā (ES), jāsniedz publiski pārskati, norādot, kur tiek nomaksāti nodokļi, Eiropas Komisija (EK) uzņēmusies vadošo lomu, lai panāktu lielāku pārredzamību uzņēmumu ienākuma nodokļa jomā.

Kā aģentūru LETA informēja EK, iesniegtā priekšlikuma pamatā ir EK darbs, kas vērsts uz uzņēmumu ienākuma nodokļa apiešanas novēršanu Eiropā - saskaņā ar aplēsēm šādas apiešanas dēļ ES valstis gadā zaudē 50 līdz 70 miljardus eiro nodokļu ieņēmumu.

Papildinot citus priekšlikumus, kuru mērķis ir ieviest informācijas apmaiņu starp nodokļu iestādēm, jaunais priekšlikums paredz prasību starptautiskiem uzņēmumiem, kuri darbojas ES un kuru kopējie ienākumi pārsniedz 750 miljonus eiro gadā, publicēt galveno informāciju par to, kur tie gūst peļņu un kurās ES valstīs maksā nodokļus. Tādi paši noteikumi attiektos uz starptautiskiem uzņēmumiem ārpus Eiropas, kuri veic darījumus Eiropā. Turklāt uzņēmumiem būtu jāpublicē arī kopsummas par pārējiem nodokļiem, kas samaksāti ārpus ES, liecina EK paziņojums.

Priekšlikums piedāvā vienkāršu un proporcionālu veidu, kā uzlabot lielu starptautisku uzņēmumu pārskatatbildību nodokļu jautājumos, nesamazinot to konkurētspēju. Tas attiektos uz tūkstošiem lielu uzņēmumu, kas darbojas ES, bet neskartu mazos un vidējos uzņēmumus.

Priekšlikums turklāt paredz stingrākas pārredzamības prasības attiecībā uz uzņēmumu darbību valstīs, kuras neievēro starptautiskos standartus labas nodokļu pārvaldības jomā. Komisija turpinās darbu, kas aizsākts tās ārējā nodokļu uzlikšanas stratēģijā ar nolūku iespējami ātri sagatavot pirmo kopējo ES sarakstu ar šādām nodokļu jurisdikcijām.

Par eiro un sociālo dialogu atbildīgais EK priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis (V) norādīja, ka cīņa pret nodokļu apiešanu ir viena no šīs EK galvenajām prioritātēm. Vienlaikus jānodrošina cieša sadarbība starp nodokļu iestādēm un publiska pārredzamība. "Šodien mēs informāciju par starptautisku uzņēmumu grupu maksāto uzņēmumu ienākuma nodokli darām viegli pieejamu sabiedrībai, neuzliekot jaunus slogus mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) un pienācīgi ievērojot komercnoslēpumus. Pieņemot šo priekšlikumu, Eiropa apliecina, ka ir uzņēmusies vadošo lomu cīņā pret nodokļu apiešanu," viņš sacīja.

Iesniegtais priekšlikums paredz grozīt Grāmatvedības direktīvu, lai nodrošinātu, ka lielas uzņēmumu grupas katru gadu publicē pārskatu, kas parādītu katrā dalībvalstī gūto peļņu un maksājamos un samaksātos nodokļus. Šī informācija paliks pieejama piecus gadus.

Pamatojoties uz kontekstuālu informāciju, būs iespējams veikt uz informāciju balstītu analīzi, un šāda informācija būs jāsniedz par katru ES valsti, kurā uzņēmums darbojas, kā arī par tām nodokļu jurisdikcijām, kuras neievēro labas nodokļu pārvaldības standartus. Kopsummas būs jānorāda arī par darbībām citās nodokļu jurisdikcijās visā pasaulē. Priekšlikums ir rūpīgi izvērtēts, lai nodrošinātu to, ka netiek publicēta konfidenciāla informācija par darījumiem.

Pamatojoties uz EK nesenajām iniciatīvām, kas vērstas pret nodokļu apiešanu, un tās papildinot, obligātā publiskā pārskatu sniegšana par katru valsti atsevišķi nodrošinās pilsoņiem iespēju rūpīgi pārbaudīt starptautisko uzņēmumu rīcību nodokļu jomā. Savukārt tas mudinās uzņēmumus maksāt nodokļus tajā vietā, kur gūta peļņa.

Pārskatu sniegšana palīdzēs īstenot centienus gūt labāku ieskatu dalībvalstu nodokļu sistēmās un identificēt trūkumus un neatbilstības, tādējādi labāk izgaismojot uzņēmumu ienākuma nodokļa apiešanas cēloņus un sekas.

Ekonomika

Valdības pieņemtie lēmumi valsts pamatbudžeta iztrūkumu lāpīšanai rada nopietnas bažas par nākotnes pensionāru labklājību, teikts opozīcijas Saeimas deputāta, "Apvienotā saraksta" (AS) frakcijas priekšsēdētāja Edgara Tavara paziņojumā medijiem.

Svarīgākais