Viņķele: darba devējiem jāatbrīvojas no stereotipiem par pirmspensijas vecuma cilvēkiem

Darba devējiem bieži vien ir pilnīgi nepamatoti stereotipi par pirmspensijas vecuma cilvēkiem, un šī problēma ir jāatrisina kontekstā ar pensijas vecuma palielināšanu, otrdien publicētā intervijā laikrakstā "Dienas Bizness" norādīja labklājības ministre Ilze Viņķele ("Vienotība").

"Par pirmspensijas vecuma cilvēkiem ir ļoti izteikti stereotipi. Darba devēju vidū nereti tiek uzskatīts, ka cilvēks pēc 45 gadu vecuma ir gandrīz vai norakstāms. Tās ir iedomas – cilvēki pirmspensijas vecumā ir nesalīdzināmi motivētāki būt atbildīgi darbinieki, plus viņu dzīves ritms, salīdzinot ar jauniem cilvēkiem, no darba devēja viedokļa ir daudz prognozējamāks. Proti, bērni viņiem ir izauguši, viņu atrašanās darbavietā ir daudz prognozējamāka," sacīja Viņķele.

Vienlaikus viņa atzina, ka ļoti būtisks ir arī jautājums par jaunu darbavietu radīšanu, jo līdz ar pensijas vecuma paaugstināšanu palielināsies konkurence darba tirgū. Ekonomikas ministrijas prognozes liecina, ka darbavietu skaits gadā varētu pieaugt par 15 tūkstošiem un tas ir nepietiekami, lai apmierinātu visu darba meklētāju vajadzības.

Tādēļ Labklājības ministrija sākusi iniciatīvu, kas paredz pie viena galda nosēdināt Ekonomikas ministriju un Izglītības un zinātnes ministriju, lai izstrādātu nodarbinātības pamatnostādnes.

"Mums diemžēl ir fragmentēta pieeja nodarbinātības problēmas risināšanai. Piemēram, mums ir likums par darba meklētājiem, bet nav likuma par nodarbinātību. Tādējādi kompetences triju ministriju ietvaros šad tad nepārklājas, tāpēc tam vajadzētu būt kopīgam darbam," uzsvēra ministre.

Svarīgākais