Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem, Latvijā šobrīd 52 procenti iedzīvotāju nav vakcinēti pret Covid-19. Ja vien viņu dzīvībai nedraud briesmas vai veselības stāvoklis nav tik kritisks, lai ievietotu stacionārā, pie ārsta personas bez Covid-19 sertifikāta var tikt tikai tad, ja var uzrādīt negatīvu testu. Tiem, kuriem tests nav pa kabatai, atliek vien gaidīt līdz brīdim, kamēr veselības stāvoklis kļūst kritisks. Tiesībsarga ieskatā šis ir pareizs risinājums, kas palīdzēs mazināt Covid-19 izplatību.
Prasība par obligātu vakcināciju pret Covd-19 valsts un pašvaldību iestādēs ir attiecināma arī uz Saeimas un pašvaldību deputātiem, skaidroja Tiesībsarga birojs.
Viena cilvēka tiesības un intereses arī Covid-19 pandēmijas laikā nevar prevalēt pār plašākas sabiedrības tiesībā uz veselību un dzīvību, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" akcentēja tiesībsargs Juris Jansons.
Latvija nodrošina minimālos cilvēktiesību standartus, kas starptautiski ir noteikti. Mēs regulāri sekojam šiem procesiem. Ja cilvēki izsaka kādu neapmierinātību, tas ir jāvērtē un jāskatās pēc būtības, TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” nemierus "Muceniekos" komentēja tiesībsargs Juris Jansons.
Tiesībsarga ieskatā Saeimas deputāta Alda Gobzema partijas "Likums un kārtība" (LK) rosinājums sākt parakstu vākšanu referendumam par vakcinācijas brīvprātības noteikšanu Satversmē nav uzskatāms par pilnībā izstrādātu gan pēc formas, gan tā satura, līdz ar to tas neatbilst Satversmē ietvertajam nosacījumam iesniegt pilnīgi izstrādātu Satversmes grozījumu projektu, liecina Tiesībsarga biroja mājaslapā publiskotā informācija.
Tiesībsargs Juris Jansons, pamatojoties uz vairāku iedzīvotāju iesniegumiem, ierosināja pārbaudes lietu par kārtību, kādā bērni tiek atskaitīti no pirmsskolas izglītības iestādēm, kuras rezultātā konstatēti vairāki būtiski pārkāpumi, kurus tiesībsargs aicina atbildīgās iestādes steidzami novērst.
Tiesībsargs Juris Jansons ir nosūtījis vēstuli Saeimai un valdībai, vēršot uzmanību uz atsevišķiem Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumprojektā ietvertā regulējuma aspektiem, kas rada bažas par saprātīga interešu līdzsvara sasniegšanu starp indivīda un visas sabiedrības interesēm.
Pēc normatīvajiem regulējumiem Ministru kabinetam ir tiesības apspriest obligāto vakcināciju pret Covid-19 konkrētās profesijās, lai ilgtermiņā aizsargātu sabiedrību no saslimšanas ar vīrusu un pārslodzes riskiem veselības sistēmā, aģentūrai LETA atklāja Tiesībsarga birojā.
Respektējot katra indivīda subjektīvās tiesības veikt brīvas izvēles, ir nepieciešams ievērot samērību ar vairākuma interesēm - valsts nevar pieļaut atsevišķu indivīdu subjektīvās intereses stādīt augstāk par valsts un sabiedrības vairākuma interesēm, vērtējot Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) lēmumu studijām pamatā pielaist pret Covid-19 vakcinētas personas, pie šāda secinājuma nonācis tiesībsargs Juris Janosns.
Tiesībsargs Juris Jansons neatbalsta Veselības ministrijas (VM) piedāvātos piemērus, kā Latvijā varētu veicināt vakcināciju pret Covid-19, jo uzskata, ka labumu piesolīšana par vakcinēšanos radot atšķirīgu attieksmi un šķeļot sabiedrību.
Pirmdien, 26. aprīlī no pulksten 15.00 līdz 17.00 tiešsaistes platformā “Zoom” norisināsies atklāta saruna starp krūts vēža pacientēm, viņu pārstāvēm, ārstiem un Tiesībsargu par Latvijas krūts vēža pacienšu aktuālākajām vajadzībām.
Tiesībsargs ir konstatējis Ministru kabineta noteikumu “Par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai” neatbilstību Satversmei, informē Tiesībsarga birojs.
Latvijā patlaban nav objektīvas nepieciešamības noteikt ierobežojumus vai preventīvos pasākumus tiem cilvēkiem, kuri nav vakcinēti, komentējot Eiropas Cilvēktiesības tiesas (ECT) spriedumu par vakcināciju pret Covid-19, norādīja Tiesībsarga biroja pārstāve Raina Anna Ločmele.
Arī tiesībsargs Juris Jansons, pievienojoties Konkurences padomes (KP) iepriekš paustajiem apsvērumiem, norāda uz skaistumkopšanas jomā noteikto ar Covid-19 saistīto ierobežojumu netaisnīgumu un aicina Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) to novērst.
Tiesībsargs mudina vecākus aktīvi pieteikties ikmēneša ģimenes valsts pabalstam, jo tikai tādā gadījumā iespējams saņemt arī vienreizējo valsts atbalstu 500 eiro apmērā.
Ministru kabinets un Saeima, lemjot par Covid-19 izplatības mazināšanu, ir pietiekami ņēmuši vērā bērnu tiesības uz izglītību, ko apliecina nesen pieņemtie lēmumi par pakāpenisku klātienes mācību atsākšanu, ņemot vērā slimības reģionālo izplatību un riska novērtējumu, liecina Tiesībsarga biroja mājaslapā publiskotā informācija.
Tiesībsarga birojs joprojām saņem signālus no iedzīvotājiem par nepietiekamu tehnisko nodrošinājumu, lai bērni Covid-19 pandēmijas laikā varētu mācīties attālināti, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" pastāstīja tiesībsargs Juris Jansons.