Pirms aptuveni 2600 gadiem uz mūsu planētas plosījusies Saules vētra, kas bijusi aptuveni desmit reižu spēcīgāka nekā mūsdienās reģistrētās vētras, konstatējuši zviedru ģeologi, kuri pētījuši Grenlandē ņemtus ledus paraugus.
Saules ultravioletās radiācijas indekss šajās dienās Latvijā sasniedz četrus līdz piecus punktus, kas atbilst vidējam līmenim, liecina mērījumi no satelītiem.
Saules aktivitāte, sākoties nākamajam solārajam ciklam, gaidāma tikpat zema kā aizejošā cikla laikā, liecina ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes apkopotās prognozes.
Tuvāko mēnešu laikā visiem satiksmes dalībniekiem jābūt īpaši uzmanīgiem, jo šajā laikā negadījumi, ko izraisa saules apžilbināti autovadītāji, notiek biežāk. Speciālisti brīdina, ka apžilbinātu šoferu izraisītās avārijas var būt īpaši smagas.
Vēsākām gaisa masām sasniedzot Latviju, esam atvadījušies no šī gada siltās un saulainās vasaras. Saulesbrilles daudziem no mums bija viens no pēdējo mēnešu iecienītākajiem aksesuāriem. Tāpat, saulesbrilles veic arī aizsargfunkciju - pasargā mūsu acis no kaitīgā UV starojuma. Neskatoties uz to, ka saules stari vairs nav tik silti kā vasarā, tie joprojām izstaro kaitīgo starojumu. Par tā ietekmi uz mūsu redzes veselību, stāsta optometriste Jeļena Stūriška.
ASV Nacionālās aviācijas un kosmosa pārvaldes (NASA) kosmosa zonde "Parker Solar Probe" pietuvojusies rekordlielā tuvumā Saulei un turpina tai tuvoties ar ātrumu 70 kilometri sekundē, tādējādi kļūstot arī par ātrāko cilvēka radīto aparātu.
Saules ultravioletā (UV) starojuma ietekmei ir kumulatīva daba - jo vairāk stundu savas dzīves laikā esam pavadījuši saulē, jo lielāks risks saslimt ar ādas vēzi. Tieši tāpēc ar nemelanomas ādas audzējiem visbiežāk slimo gados vecāki cilvēki, kamēr saslimstība ar ādas vēža retāk sastopamo, bet agresīvāko formu melanomu pieaug trīsdesmitgadnieku vidū.
Vasaras saule saistās ar pozitīvām emocijām - atpūtu, siltumu un gaismu, kuras citos gadalaikos tik ļoti pietrūkst. Tāpēc saprotama ir vēlme vasaras mēnešos smelties sauli maksimāli daudz un intensīvi, taču jāatceras arī par tās ietekmi uz ādas veselību un onkoloģisko slimību risku, ko izraisa “cepšanās” jeb pārmērīga uzturēšanās ultravioletajos (UV) staros.
Karstais un saulainais laiks licis cilvēkiem krietni biežāk iegriezties aptiekā pēc saules aizsargkosmētikas un vērsties pēc padomiem veselības uzturēšanai. BENU Aptiekas apkopotā informācija liecina, ka pieprasījums pēc saules aizsargkosmētikas pieaudzis par nepilniem 40%, savukārt, saskaņā ar BENU Aptiekas farmaceites Zandas Ozoliņas teikto, pieprasījums pēc padomiem un konsultācijām karstuma dēļ ir teju dubultojies.
Līdz ar karstumu virs Latvijas gaidāms nedaudz plānāks ozona slānis, attiecīgi zemi sasniegs intensīvāks ultravioletais starojums nekā parasti vasaras otrajā pusē, liecina ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes informācija.
Vakar mediķi snieguši palīdzību desmit cilvēkiem, kuriem konstatēta karstuma ietekme, un vēl diviem cilvēkiem, kurus sadzēluši kukaiņi, pavēstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Elīna Jurēvica.
Ultravioletās radiācijas indekss ceturtdien Rucavā pakāpās līdz 6,9 punktiem, un tas ir augstākais līmenis kopš pērnā gada vasaras, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.
Saules ultravioletā starojuma intensitāte pēdējo divu nedēļu laikā Latvijā nav mainījusies un saglabājas vidēji augsta, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra veiktie mērījumi Rucavā.