Nākamnedēļ, no 17.maija, varētu sākt pusaudžu no 16 gadiem vakcinēšanu pret Covid-19, liecina Veselības ministrijas (VM) ceturtdienas valdības sēdei iesniegtā prezentācija.
Enerģijas un interešu trūkums, nespēja tikt galā ar ikdienas stresu un pienākumiem, nogurums, viegla aizkaitināmība, trauksme - tas viss var liecināt par mentālās veselības grūtībām, ar kurām arvien biežāk sastopas Latvijas pusaudži. Vienlaikus "MOT Latvija" 2021.gada martā veiktais tiešsaistes pētījums* par Latvijas jauniešu mentālo veselību, motivāciju un nākotnes redzējumu rāda, ka katrs ceturtais jaunietis atzīst - vecāki ir viņa balsts un iedvesmas avots, kas motivē un palīdz saņemties.
Lai arī Rīga šķiet samērā droša pilsēta, kā izrādās, dažādu savādu notikumu šeit netrūkst. Piemēram, pavisam nesen kāds ārkārtīgi aizdomīgs vīrietis vismaz 40 minūtes izsekojis divus pusaudžus, kuri nakts vidū kājām devušies mājās, vēstīja raidījums "Degpunktā".
Pusaudžu resursu centrā (PRC) visbiežāk pēc palīdzības vēršas tieši pusaudžu vecāki, kuri ir uztraukušies par savu bērnu, viņa pašsajūtu, uzvedību. 2021.gada janvārī un februārī PRC saņēma 328 jaunus pieteikumus pēc palīdzības, no kuriem aptuveni 80% gadījumos atbalstu savam pusaudzim lūdza vecāki. PRC, sniedzot palīdzību pusaudzim, nodrošina atbalstu arī viņa vecākiem un ģimenei, piedāvājot gan individuālas konsultācijas vecākiem, gan ģimenes terapijas konsultācijas, gan organizējot vecāku atbalsta grupas.
Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centrs (Centrs) 2020.gada nogalē (novembrī un decembrī) īstenoja apjomīgu pētījumu iesaistot vairāk kā 1660 12 līdz 19 gadus vecus jauniešus Latvijā. Pētījums analizēja jauniešu mentālo veselību un pandēmijas ietekmi uz to. Pētījums rāda, ka jaunieši savu psiholoģisko labsajūtu vērtē kā kritisku, un pandēmija to ir būtiski ietekmējusi.
Soctīklos parādījušies video, kuros redzams, kā pusaudži neatļautā, bīstamā veidā vizinās ar Liepājas sabiedrisko transportu – uzkāpjot uz autobusa aizmugurējā bufera, raksta "liepajniekiem.lv", atsaucoties uz laikrakstu "Kurzemes Vārds".
2020.gada martā PRC atsāka īstenot Veselības minsitrijas apmaksātu programmu jauniešiem ar depresiju un pašnāvības risku. Šogad programmā palīdzību ir saņēmuši 52 jaunieši, un, pateicoties ministrijas papildu piešķirtajam finansējumam, līdz gada beigām pakalpojumu varēs saņemt vēl 20 pusaudži.
Arvien vairāk pusaudžu ar atkarības risku paši vēršas pēc palīdzības Pusaudžu resursu centrā, īpaši to varēja novērot pēc Covid-19 pandēmijas atceltajiem ierobežojumiem, kad centrs saņēma vislielāko palīdzības lūgumu skaitu.
Četrdesmit procentu Latvijas pusaudžu vismaz vienu reizi ir bijuši piedzērušies, un gandrīz puse no viņiem ir piedzērušies ne vienu reizi vien, šādu ainu atklāj Veselības ministrijas informatīvās kampaņas Spēks pateikt NĒ! ietvaros veiktā pētījuma dati. Pētījumā izzināta skolēnu vecumā no 14 līdz 18 gadiem pieredze.
Krievijā, Ņižņenovgorodā tiek izmeklēts dīvains izncidents. Astoņus gadus vecs zēns guva nopietnus apdegumus. Galvenā versija - zēns tika aizdedzināts, ziņo TV kanāls NTV.
No sabiedriskās kārtības viedokļa mācību gada sākums Rīgā aizvadīts mierīgi, šorīt Latvijas Radio stāstīja Rīgas pašvaldības policijas inspektors Deins Millers.
13 gadus veca meitene mēneša laikā kļūst atkarīga no tā dēvēto ”Origo bērnu” sabiedrības. Māte pieliek maksimālas pūles, lai izglābtu meitu, vēsta raidījums "Bez Tabu".
Pagājušajā gadā būtiski pieaudzis smēķēšanā un alkohola lietošanā pieķertu pusaudžu skaits, taču policija norāda, ka konstatēto nodarījumu pieaugumu veicinājusi aktīvāka likumsargu darbība, liecina Valsts policijas (VP) pagājušā gada pārskats par nepilngadīgo noziedzības stāvokli.
Piektdien, 27. jūlijā, neilgi pēc pulksten 18.00 Rīgas pašvaldības policijas Kurzemes pārvaldes darbinieki saņēma informāciju no kāda veikala apsarga par vīrieti, kurš tirdzniecības vietā iegādājies alkoholisko dzērienu un vēlāk to nodevis nepilngadīgai personai. Uz notikuma vietu nosūtīta tuvākā Rīgas pašvaldības policijas autopatruļa.
9. jūnijā neilgi pēc pusnakts Rīgas pašvaldības policijas Zemgales pārvaldes darbinieki saņēma informāciju par vairākām personām, kuras ielavījušās kādā Ziepniekkalna skolas pagalmā un trokšņo, tā traucējot apkārtējo daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem naktsmieru.
Rehabilitācijas centram no alkohola un narkotikām atkarīgiem pusaudžiem noteikti Latvijā ir jābūt, Neatkarīgajai saka bērnu psihiatrs, Bērnu slimnīcas Psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs. Lielāka uzmanība un arī finansējums nepieciešams bērnu ārstēšanai no atkarībām, jo pašlaik valsts atvēl līdzekļus tikai vienai nelielai nodaļai ar piecām gultasvietām.
24. februārī neilgi pēc pulksten 8.00 Rīgas pašvaldības policijas Zemgales pārvaldes darbinieki devās uz izsaukumu Pleskodālē, kur bija izcēlies konflikts starp sabiedriskā transporta vadītāju un diviem pusaudžiem.