Saeimā ar asām pārrunām Sociālo un darba lietu komisijā sākta pensionāriem svarīga lēmumu izskatīšana. Deputātiem jāizlemj, vai kā konkrētus pensiju likuma grozījumus izskatīšanai parlamentā virzīt iniciatīvu Pensija bez nodokļa, kurā vairāk nekā desmit tūkstoši Latvijas iedzīvotāju pieprasa atcelt iedzīvotāju ienākuma nodokli pensijām.
Skatot sabiedrības iniciatīvu atbrīvot pensijas no nodokļiem, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā šodien izcēlās asas diskusijas, galvenokārt starp deputātiem un ministriju pārstāvjiem.
Pilnībā atcelt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) pensijām neizdodies, bet varbūt ir nepieciešamas pārskatīt kādas robežas, šodien intervijā Latvijas Radio atzina labklājības ministrs Jānis Reirs (V).
Saeimā izskatīšanai ir iesniegti 12 780 iedzīvotāju paraksti par iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) atcelšanu valsts pirmā līmeņa pensijām, un parlamentam jau visdrīzākajā laikā būs jāizlemj, ko rīkoties ar iedzīvotāju iniciatīvu Pensija bez nodokļa.
«Mūs neapmierina netaisnība un nevienlīdzība – ka vecie cilvēki spiesti dzīvot nabadzībā, no rokas mutē, bet citi – palielina algas, jo to nosakot likums,» sarunā ar Neatkarīgo saka seniori no Jelgavas. «Mūsu domas izsaka mūsu plakāts,» piebilst Rihards Melderis. Seniors stingri tur augstu paceltu uzrakstu par nevienlīdzības mazināšanu, kurā no vārdiem jāpāriet pie darbiem.
Pēc divām nedēļām Rīgas centrā notiks Latvijas pensionāru kopsapulce, kurā pensionāri runās par savām prasībām valdībai senioru dzīves apstākļu uzlabošanai. Pensionāri valdībai pieprasa neatliekami ieviest valsts finansētu veselības aprūpes sistēmu pensionāriem un palielināt ar nodokli neapliekamo minimumu pensijām.
Par iniciatīvu Pensiju bez nodokļiem parakstījušies vairāk nekā 10 000 Latvijas iedzīvotāju, Neatkarīgajai apstiprināja iniciatīvas autors Arnis Vērzemnieks.
Šogad otrajā ceturksnī 951 uzņēmums pensiju 3.līmenī veica iemaksas savu darbinieku labā, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas Pensiju apskata dati.
Vispareizākais veids medicīnas budžeta papildināšanai ir likvidēt otro pensiju līmeni, kurā veiktās iemaksas to īpašnieki praktiski jau tagad ir zaudējuši.
Latvijā trūkst sociālās drošības sistēmas zinātniskā izvērtējuma, taču tas ir nepieciešams kā ēst, lai izvairītos no kļūdām, saka bijušais labklājības ministrs Vladimirs Makarovs, kura laikā pensiju reforma uzsāka lielākos apgriezienus un sāka darboties pensiju likums, pēc kura pensijas aprēķina arī pašlaik. Labklājības ministrija, analizējot pensiju sistēmas 20 gadus, aicinājusi uz diskusiju sociālās politikas ekspertus.
Iniciatīvai par iedzīvotāju ienākuma nodokļa atcelšanu valsts pirmā līmeņa pensijām pievienojušies jau vairāk nekā pieci tūkstoši cilvēku, parakstot manabalss.lv iniciatīvu Pensija bez nodokļa. Savukārt Latvijas Pensionāru federācija Saeimā iesniegs savu priekšlikumu – palielināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu pensijām līdz minimālās algas līmenim.
Aptuveni 80 procentu Latvijas iedzīvotāju neiesaistās pensiju 3. līmenī, pat neskatoties uz to, ka valsts finansiāli atbalsta šo uzkrājumu veidošanu vecumdienām. Taču to nedara arī Latvijas gudrākie prāti – ministri, valsts sekretāri, Saeimas deputāti.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) šāgada maijā sāk izmaksāt pārskatītās vecuma, apgādnieka zaudējuma, izdienas pensijas, kuras tika piešķirtas 2010. gadā, informē Labklājības ministrija.
Vecuma pensijas apmērs pagājušajā gadā vidēji pieaudzis par aptuveni 28 eiro, taču jāņem vērā, ka šie Labklājības ministrijas aprēķini attiecas uz vidējo jaunpiešķirto pensiju. Tajā pašā laikā 2015. gadā 17 procentu jaunpiešķirto pensiju apmērs bija vien līdz 100 eiro.
Pensionāru sabiedrība jau sen dažādās diskusijās un vēstulēs parlamentam ir aicinājusi atcelt iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu pensijām vai vismaz palielināt ar šo nodokli neapliekamo minimumu pensijām. Tagad šāda iniciatīva uzsākta sabiedrības līdzdalības platformā manabalss.lv, un ja tiks savākti 10 000 cilvēku paraksti, ierosinājums būs jāskata Saeimai.
Šodien, 30.martā, sabiedrības līdzdalības platformā "ManaBalss.lv" ir uzsākta iniciatīva "Pensija bez nodokļa". Lai iniciatīvu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa atcelšanu valsts maksātajām 1. līmeņa pensijām iesniegtu Saeimā, ir jāsavāc 10 000 iedzīvotāju parakstu.
Parlaments šodien steidzamības kārtībā pieņēma likumdošanas izmaiņas, kas paredz, ka no 2017. gada pensiju indeksācijas aprēķinā tiks ņemti vērā 50% no apdrošināšanas iemaksu algas indeksa līdzšinējo 25% vietā.
Noraidot opozīcijas priekšlikumus, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts pensijām", kas paredz pensiju indeksāciju lielākā apmērā no 2017.gada.
Saeima pirmajā lasījumā pieņem grozījumus pensiju likumā, kas palielinās pensiju indeksācijas apmērus. Tas gan neattieksies uz šāgada pensiju pārskatīšanu rudenī. Taču par risinājumiem, kā uzlabot situāciju pensionāriem ar lielu darba stāžu, bet mazām pensijām, politiķi pagaidām runā izvairīgi. Strādā darba grupa.