Lielāki pabalsti, elastīga bērnu pieskatīšana, mājokļu atbalsts ģimenēm - tie ir galvenie rīki, ar kuriem Labklājības ministrija cer uzlabot demogrāfisko politiku. Ziņojums izskatīts valdībā, bet paredzēto soļu ietekme uz sabiedrības novecošanās, iedzīvotāju skaita samazināšanos un migrācijas problēmu nav skaidra. Vairāk noskaidrot devās 360 Ziņas.
Valdību veidojošie politiskie spēki ir vienojušies, ka ģimenes ar bērniem un pensionāri saņems vienreizēju pabalstu, lai kaut daļēji kompensētu energoresursu cenu pieaugumu. Pensionāriem četru mēnešu laikā (no 1. janvāra līdz 30. aprīlim) plānots izmaksāt 80 eiro, ģimenēm ar bērniem – 200 eiro par katru bērnu. Diemžēl šo atbalstu nesaņems pilnīgi visi Latvijas bērni un pensionāri.
No nākamā gada 1. janvāra mainīsies ģimenes valsts pabalsta apmērs. Lai arī liela daļa ģimeņu šajā reformā būs ieguvēji, vairākiem tūkstošiem vecāku ģimenes valsts pabalsts nākamajā gadā samazināsies.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija konceptuāli atbalsta ģimenes valsts pabalsta reformu un aicinās Saeimu izskatīt to steidzamības kārtībā.
Lai arī lielākajai daļai ģimeņu pabalsts līdz ar šo reformu palielināsies, daudzām ģimenēm atbalsts no nākamā gada saruks, tāpēc atsevišķi Saeimas deputāti piesardzīgi attiecas pret gaidāmajām izmaiņām un aicina vērtēt, vai plānotie likuma grozījumi nerada Satversmes tiesas risku.
Valdība nolēmusi mainīt ģimenes valsts pabalsta piešķiršanas kārtību un apmēru. Lielākajai daļai ģimeņu pabalsts no nākamā gada palielināsies. Tomēr Labklājības ministrija atzīst, ka pabalsts samazināsies tām ģimenēm, kuras pašlaik saņem to atbilstoši bērna kārtas skaitam ģimenē, jo jaunajā sistēmā šiem bērniem vairs netiks piemērots kārtas numurs, bet gan piemērots pabalsta apmērs atkarībā no tā, cik bērnu ir vecāku aprūpē. Pēc ministrijas aprēķiniem pabalsts samazināsies 17 500 bērniem.
Aprīlī visi vecuma pensionāri un citi iedzīvotāji, kuri saņem pensijas, saņems vienreizēju 200 eiro pabalstu. Pirmās pabalstu izmaksas pensionāriem un personām ar invaliditāti ir veiktas jau šodien, 1. aprīlī.
Līdz ar Saeimas atbalstošo lēmumu par vienreizēju atbalstu 500 eiro apmērā ģimenēm martā sāksies šo pabalstu izmaksa par katru bērnu. Lai arī par pabalstu senioriem vēl gala lēmums ne Saeimā, ne valdībā nav pieņemts, visticamāk, aprīlī vienreizēju pabalstu saņems arī visi pensionāri.
Vairākas politiskās partijas nākušas klajā ar ierosinājumu Covid-19 pandēmijas laikā ģimenēm ar bērniem izmaksāt vienreizēju pabalstu vai piemaksas.
Covid-19 ārkārtas situācijas laikā ģimenēm ir pieejams krīzes pabalsts, taču Labklājības ministrijas dati neliecina, ka šādu pabalstu būtu saņēmis liels skaits ģimeņu, gluži pretēji. Vai vienreizējs pabalsts 500 eiro atrisinās ģimeņu problēmsituāciju jeb tas ir uzlūkojams kā populistisks gājiens, lai krātu sev politisko kapitālu?