Okupācijas muzejs

24.jan 2023
Jurģis Liepnieks, saistībā ar "Stūra māju" un Okupācijas muzeju savā "Twitter" kontā ir izteicies nepārprotami un skaidri.
31.jūl 2022
Kultūras ministrija (KM) uz trīs gadiem ir noslēgusi 186 000 eiro vērtu līdzdarbības līgumu ar Latvijas Okupācijas muzeja biedrību, lai tā veicinātu sabiedrības izpratni par dažādiem Latvijas vēstures notikumiem un faktiem laika posmā no Otrā pasaules kara sākuma līdz mūsdienām, liecina informācija KM tīmekļvietnē.
9.jūl 2022
Okupācijas muzejā saistībā ar demontējamiem padomju okupācijas režīma pieminekļiem pagaidām vērsusies vien Ropažu novada dome, norāda muzeja direktore Solvita Vība.
3.feb 2022
Ēka, ko šobrīd vairums sabiedrības pazīst kā Okupācijas muzeju, būvēta 1970. gadā kā Latviešu sarkano strēlnieku muzejs saskaņā ar arhitekta Gunāra Lūša-Grīnberga izstrādāto projektu. Arhitektam pat tika piešķirta PSRS Valsts prēmija. Muzeja ekspozīcijas galvenais mērķis bija tikai viena aspekta popularizēšana – padomju varas izcelsmes un attīstības propaganda. Latvijas skolēniem padomju laikā obligātā kārtā nācās apmeklēt muzeju un klausīties garlaicīgas lekcijas. Drosmīgākie šo izklaidi bastoja, pat zinādami, ka par pārkāpumu uz skolu var izsaukt vecākus. Laukumu muzeja priekšā vēl pat šodien dēvē par Latviešu strēlnieku laukumu, un tā centrā joprojām atrodas 13 metru augsts piemineklis strēlniekiem, kura autors ir tēlnieks Valdis Albergs.
17.nov 2021
Latvijas Republikas proklamēšanas dienas priekšvakarā, šodien Latvijas Okupācijas muzejs ar svinīgu krājuma priekšmetu pārnešanu sāka atgriešanos atjaunotajā mājvietā Latviešu strēlnieku laukumā 1, Rīgā, informēja muzeja pārstāve Inese Jansone.
11.nov 2021
Nesen ekspluatācijā pieņemtā Latvijas Okupācijas muzeja piebūves "Nākotnes nams" fasāde atbilstoši sākotnējā ēkas pārbūves projekta autora Gunāra Birkerta iecerei veidota no neapstrādāta granīta, kas lietus laikā var mainīt krāsu, pavēstīja Latvijas Okupācijas muzeja pārbūves projekta autore, SIA "5. iela" galvenā arhitekte Ija Rudzīte.
13.aug 2021
Piektdien atjaunotā Latvijas Okupācijas muzeja Latviešu Strēlnieku laukumā 1, Rīgā, kompleksa atslēgas svinīgi nodotas muzeja ekspozīcijas ierīkošanai, aģentūru LETA informēja VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs. Vēsturiskajai muzeja ēkai tapusi gaiša piebūve - Nākotnes nams. Pārbūves rezultātā muzejs ieguvis teju divas reizes plašākas telpas - telpas jaunajai ekspozīcijai, mūsdienīgus darba kabinetus, speciāli aprīkotas muzeja krātuves un arhīva telpas. Nama atjaunošana pabeigta, īstenojot pazīstamā latviešu arhitekta Gunāra Birkerta Latvijai dāvāto ideju. "Iesākumā bija vīzija. Vīzija melnajai Latviešu sarkano Strēlnieku muzeja ēkai pievienot gaišu piebūvi, to noslēdzot ar stikla sienu. Arhitekts Birkerts to aprakstīja kā Latvijas nesenās vēstures metaforu - no tumšās pagātnes uz gaišo tagadni, uz apskaidroto nākotni. Tas bija 2001.gada augustā, kad Rīga svinēja savu 800 gadu jubileju. No vīzijas līdz atslēgai tieši 20 gadi. Un te nu pavisam reāli mūsu acu priekšā ir nams, ko toreiz nosaucām par savu Nākotnes namu," pauda literatūrzinātnieks, ilggadējais Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs. Vienotu ansambli ar atjaunoto namu veido tam līdzās esošais vērienīgais vides objekts - memoriāls padomju okupācijas upuru piemiņai "Vēstures taktīla" desmit metru augstumā un 18 metru platumā, kas ir kā simbolisks apliecinājums saiknei starp šodienu un traģisko notikumu Latvijas vēsturē, kad 1941.gadā padomju režīms izsūtīja svešumā vairāk kā 15 000 Latvijas pilsoņu. Memoriāls aprīkots ar speciālām audiovizuālām iekārtām, kas ikdienā veido skaņas, vibrācijas un gaismas efektus. Tie iekļausies Rīgas pilsētas vidē un no šodienas ir pieejami sabiedrībai. Memoriāla skaņas risinājumus veidojis mākslinieks Voldemārs Johansons, atskaņotie represijās cietušo personu uzvārdi ir sintezēti ar "Tildes" mākslīgā intelekta tehnoloģijas palīdzību. Nākotnes nama priekšpagalmā, Daugavas pusē iestādīti seši bērziņi, kas atspoguļo ideju par bērzu birzi - latviskās ainavas nozīmīgu simbolu. Birkerta ieceres īstenošanai Strēlnieku laukumā bija dažādi šķēršļi, kuri kopīgiem spēkiem tika pārvarēti, pauda Griškevičs. Okupācijas muzeja ēkai un piemiņas memoriālam tika piešķirts nacionālā interešu objekta statuss un būvvaldes funkcijas tika nodotas Vides Aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai. Kopumā Latvijas Okupācijas muzeja pārbūvē, Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa izveidē un Strēlnieku laukuma sakārtošanā ieguldīti 10 434 869 eiro - Kultūras ministrija piesaistījusi valsts budžeta finansējumu 9 405 196 eiro, Latvijas Okupācijas muzejs līdzfinansējis 160 000 eiro, savukārt Eiropas Savienības fondu, valsts budžeta un Rīgas domes līdzfinansējums sastāda 869 673 eiro.
25.mar 2021
Latvijas Okupācijas muzeja kompleksa pārbūves gaitā Strēlnieku laukumā 1, Rīgā muzejs ieguvis jaunu ārējo veidolu, saskaņā ar arhitekta Gunāra Birkerta skicēm, veidojot stāstu “no tumšās pagātnes līdz apskaidrotai nākotnei”. Norit pēdējie darbi, lai sagatavotu vides objektu – memoriālu padomju okupācijas upuru piemiņai “Vēstures taktīla” nodošanai ekspluatācijā, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs. Vērienīgais vides objekts – padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāls “Vēstures taktīla” 10 metru augstumā un 18 metru platumā ir kā simbolisks apliecinājums saiknei starp šodienu un mūsu tautas traģēdiju. Pirmajiem 25. martā objektu bija iespēja apskatīt Politiski represēto apvienības pārstāvjiem, kuri nolika ziedus komunistiskā genocīda upuru piemiņai. “Ar memoriāla izveidi valsts atdevusi savu parādu represiju upuriem un viņu ģimenēm. Esam ieguvuši pienācīgu vietu un veidolu okupācijas režīmā cietušo piemiņas saglabāšanai. Zīmīgi, ka darbs pie memoriāla teju pabeigts, ļaujot mums nolikt mums ziedus pie memoriāla šodien, 25. martā, komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, kad izkaram sēru lentes, pieminot 1949. gada deportācijas upurus, kad notika visplašākā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem, no savām mājām un dzimtenes svešumā aizvedot aptuveni 44 000 cilvēku,” norāda Latvijas Politiski represēto apvienības priekšsēdētājs Ivars Kaļķis. Piemiņas memoriāls tiks atvērts plašākai sabiedrībai līdz ar Okupācijas muzeja kompleksa pārbūves darbu pabeigšanu. Pēc kompleksa atvēršanas sabiedrībai memoriāls tiks aprīkots ar speciālām audiovizuālām iekārtām, kas veido skaņas, vibrācijas un gaismas efektus un iekļausies Rīgas pilsētas vidē. Vērienīgie Okupācijas muzeja kompleksa būvniecības darbi nonākuši finiša taisnē. Pabeigta ēkas ārējā apdare - esošajai ēkai saglabāta oriģinālā apdare tumšos toņos, simbolizējot pagātni, bet jaunā piebūve “Nākotnes nams” veidota gaiša, simbolizējot tagadni, kas Grēcinieku ielas pusē noslēdzas ar stikla sienu, vēstot par apskaidrotu nākotni. Šobrīd pilnā sparā turpinās Okupācijas muzeja pārbūve iekštelpās. Nama priekšpagalmā uz Daugavas pusi pēc kompleksa darbu pabeigšanas paredzēti bērzu stādījumi, atspoguļot ideju par bērzu birzi, kas raksturo latvisko ainavu, kā arī īpašs apgaismojums. Atjaunotu Okupācijas muzeja kompleksu plānots nodot ekspluatācijā tuvāko mēnešu laikā, ja darbu izpildes procesā izmaiņas neradīsies COVID-19 pandēmijas un tās radīto ierobežojumu dēļ.
14.jun 2020
Latvijas Okupācijas muzejā šodien atvēra fonda "Sibīrijas bērni" vadītājas Dzintras Gekas jaunāko grāmatu "Šalom, Sibīrija!", kurā apkopotas 1941.gadā un 1949.gadā no Latvijas uz Sibīriju aizvesto ebreju bērnu atmiņas. Kā aģentūru LETA informēja muzeja pārstāve Inese Jansone, 1941.gada 14.jūnija deportācijas rezultātā cieta 15 425 Latvijas iedzīvotāji, tajā skaitā 3751 bērns vecumā līdz 16 gadiem, 350 no viņiem bija ebreju bērni. Grāmatas tapšanas gaitā sešu gadu garumā Geka un kinooperators Aivars Lubānietis kopumā intervēja 760 cilvēkus Latvijā, Krievijā, Izraēlā un ASV. Iegūtie atmiņu stāsti kopā ar fotogrāfijām apkopoti apjomīgā grāmatā, kas lasāma trijās valodās - latviski, angliski un krieviski.
14.dec 2019
Latvijas Okupācijas muzeja biedrības (LOMB) sapulcē par jauno Latvijas Okupācijas muzeja direktori apstiprināta Solvita Vība, informēja muzeja pārstāve Inese Jansone.
4.nov 2019
Latvijas Okupācijas muzeja direktora amatam konkursā pieteikušies 13 cilvēki, no kuriem viens no kandidātu saraksta svītrots neatbilstoša pieteikuma dēļ, pastāstīja muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs.
21.okt 2019
Vienlaikus ar Okupācijas muzeja pārbūvi tiks izveidots arī padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāls – mākslas objekts Vēstures taktīla un sakārtots Latviešu strēlnieku laukums. Darbus paredzēts pabeigts nākamgad.
18.okt 2019
Atjaunoto Latvijas Okupācijas muzeju un tam blakus topošo piebūvi "Nākotnes nams" paredzēts nodot ekspluatācijā 2020.gada vasarā, piektdien muzeja spāru svētkos sacīja VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes locekle Kitija Gruškevica. Viņa atgādināja, ka šim pārbūves un jaunbūves projektam dažādi šķēršļi tika likti vairāk nekā desmit gadus, bet pērn, pateicoties Vides aizsardzības un reģionālās ministrijas un VNĪ centieniem, projekts beidzot ir izkustējies. Gruškeviča piebilda, ka līdz nākamā gada beigām tiks veikta arī Strēlnieku laukuma sakārtošana.
4.okt 2019
Latvijas Okupācijas muzeja biedrības (LOMB) valde lēmusi līdz 1.novembrim pagarināt 21.augustā izsludināto konkursu uz Latvijas Okupācijas muzeja direktora amatu, norādīja LOMB valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs.
5.aug 2019
Latvijas Okupācijas muzeja biedrības (LOMB) valde konkursu uz Latvijas Okupācijas muzeja direktora amatu plāno izsludināt 21.augustā, pavēstīja LOMB valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs.
27.jūl 2019
Latvijas Okupācijas muzejam (LOM) jāspēj nodrošināt profesionāla darbība un pārvaldība arī pēc vadītāja maiņas, informēja Kultūras ministrijā.
26.jūl 2019
No amata atkāpies Latvijas Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels, kurš savā atlūgumā ir norādījis atlūguma iemeslus: Latvijas Okupācijas muzeja biedrības (LOMB) valde ir būtiski ierobežojusi viņa kā direktora tiesības līdzekļu izmantošanā; iespējams, šāds lēmums ir novedis vai novedīs pie līdzekļu neracionālas izmantošanas, par ko Nāgels nevēlas uzņemties atbildību; var tikt apdraudēta muzeja jaunās ekspozīcijas izveidošana, kas iesākta viņa vadībā. Tā kā pārmetumi raidīti LOMB valdei, Neatkarīgā lūdza situāciju komentēt tās priekšsēdētājam Valteram Nollendorfam.
10.dec 2018
Pabeigti demontāžas darbi Latvijas Okupācijas muzeja pārbūvei un “Nākotnes nama” būvniecībai, tādējādi noslēdzot nozīmīgu būvniecības posmu, informē projekta pasūtītājs VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ). Šodien būvnieki “Skonto Būve” uzsāk pāļu izbūvi, kas balstīs “Nākotnes namu”.
25.okt 2018
Sadūmojums Latvijas Okupācijas muzeja ēkā radās metāla griešanas laikā, un patlaban tas ir novērsts, informē būvuzņēmumā SIA "Skonto būve", kas veic muzeja pārbūves darbus.
17.sep 2018
Kāda sieviete paudusi sašutumu pēc Latvijas Okupācijas muzeja apmeklējuma - kā izrādās, muzeja darbiniece nezina latviešu valodu.