Vidzemes rajona tiesa Cēsīs mālpilietim, 1981. gadā dzimušajam Edgaram Romalam piespriedusi gada un astoņu mēnešu cietumsodu par kara nozieguma publisku slavināšanu un nacionālā naida pret ukraiņiem kurināšanu, raksta "Latvijas Avīze".
"Eirovīzijas" dziesmu konkursa rīkotāji paziņojuši, ka mākslinieku apsaukāšana un vajāšana saistībā ar Izraēlas dalību konkursā ir "nepieņemama un pilnīgi negodīga".
Latvijā naida noziegumi galvenokārt izpaužas naida runas veidā, ievietojot aizvainojošus komentārus un publikācijas internetā, norādīts Kultūras ministrijas (KM) sagatavotajā plāna projektā par rasisma un antisemītisma mazināšanu nākamajos četros gados.
Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ir pieņēmuši rezolūciju, kurā aicina dalībvalstis vienoties par tiesību akta ieviešanu, lai ikvienam Eiropā nodrošinātu pietiekamu aizsardzības līmeni pret naida noziegumiem, aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.
Iekšlietu ministrijas konferenču zālē šodien plkst.10 notiks konference "Naida noziegumi: atpazīt, izmeklēt, novērst!", kuras laikā iepazīstinās ar jaunu pētījumu par naida noziegumiem un naida runu un to, kādi ir starptautiskie standarti un Latvijas tiesiskais regulējums un prakse, aģentūru LETA informēja Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) pārstāve Zane Jēkabsone.
Prokuratūra piemērojusi 140 stundas sabiedrisko darbu kādai personai par naidīgu e-pasta vēstuļu sūtīšanu Ukrainas vēstniecībai Latvijā, noskaidroja prokuratūrā.
Kāds populārs Latvijas tiktokeris, kurš ar savām neslēptajām naida runām pelna naudu (vārda burtiskajā nozīmē) sociālajā tīklā “Tik-tok”, publicējis savu kārtējo iestudējumu.
Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa apstiprinājusi vienošanos par sodu un kādam pensionāram par internetā publicētu komentāru, kurā vēlēta veiksme ukraiņu iznīcināšanā piemērojusi nosacītu cietumsodu.
Latvijas pozīcijai jautājumā par naida runas kriminalizāciju Eiropas Savienības līmenī piešķirts ierobežotas pieejamības statuss. Šodien to izskata Saeimas Eiropas lietu komisijā. Taču, ņemot vērā iepriekš Ministru kabinetā izskatīto Tieslietu ministrijas ziņojumu un ministra Jāņa Bordāna personisko pozīciju, kas pausta neformālajā Eiropas ministru sanāksmē februārī, nav pamata šaubīties – valdošā koalīcija atbalsta vārda brīvības ierobežošanu visskarbākajā versijā.
Nekonsultējoties ar plašāku sabiedrību, koalīcija premjera biedra tieslietu ministra Jāņa Bordāna vadībā konceptuāli piekritusi Eiropas Komisijas un Francijas virzītajai idejai par naida runas kriminalizāciju Eiropas Savienības līmenī. Tas rada būtisku apdraudējumu vārda brīvībai, jo ikvienu atšķirīgu viedokli un ikvienu domu, kas atšķiras no vispārpieņemtās, varēs pasludināt par noziedzīgu un vajāt jebkurā Eiropas valstī.
Eiropas Komisija (EK) ceturtdien nākusi klajā ar iniciatīvu Eiropas Savienības (ES) definēto noziegumu uzskaitījumā iekļaut naida runu un naida noziegumus, aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecība Latvijā.
22. novembrī Iekšlietu ministrija nosūtīja Saeimai priekšlikumus sodiem par internetā izteiktiem draudiem. Priekšlikumi par iespējamiem grozījumiem Administratīvo sodu likumā iesniegti Saeimas Juridiskās komisijas Krimināltiesību apakškomisijai.
Likumā būtu jāpazemina latiņa naida runas definīcijai, jo patlaban ir ļoti grūti pierādīt ar šādām darbībām nodarītu būtisku kaitējumu, TV3 raidījumam "900 sekundes" pauda tiesībsargs Juris Jansons.
Labklājības ministrija nevirzīs ratificēšanai Saeimā Stambulas konvenciju, kas liktu radikāli mainīt Latvijas likumos nostiprināto izpratni par ģimenes uzbūvi un sabiedrības funkcionēšanu. Arī naida runas kriminalizācija LGBT+ kopienas ideologiem nav izdevusies. Taču tās lobijs tagad nolēmis rīkoties citādi. Ja durvis slēgtas – rāpsies pa logu.
„Kas ir „naida runa”?” – jautā juriste un tiesību zinātņu doktore Baiba Rudevska. „Tas ir neskaidrs, izplūdis un subjektīvs jēdziens, kura attiecināšana uz konkrētiem gadījumiem ir atkarīga nevis no objektīviem kritērijiem, bet no „aizskarto” personu un tiesībsargājošo iestāžu subjektīvās uztveres. Tātad kāda cilvēka subjektīvā aizvainotība kalpos par pamatu tam, lai kādu citu cilvēku, kurš izmantojis savu vārda brīvību, sauktu pie kriminālatbildības?”
Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP), veicot programmu monitoringu un pārbaudot tajās izvietotā satura atbilstību Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma (turpmāk arī - EPLL) prasībām, ir konstatējusi, ka Krievijā reģistrētajā programmā Rossiyskiy Informatsaionnyy Kanal “Rossiya - 24” 2019.gada 30.maijā ziņu raidījuma ietvaros izplatīta informācija par Latvijas Republikas prezidentu Egilu Levitu un tā satur naida runu.