Melnais caurums

4.okt
Astronomi ir novērojuši milzīgu strūklu pāri, kas izplūst no supermasīva melnā cauruma 7,5 miljardu gaismas gadu attālumā no Zemes. Megastruktūra aptver 23 miljonus gaismas gadu, padarot šīs melnā cauruma strūklas par lielāko jebkad redzēto, liecina jauni pētījumi, kas publicēti žurnālā “Nature”.
21.sep
Astronomi, izmantojot NASA/ESA Džeimsa Veba kosmisko teleskopu, ir apstiprinājuši, ka supermasīvi melnie caurumi var savās galaktikās “apēst” visu matēriju, kas ir nepieciešama jaunu zvaigžņu veidošanai, vēsta portāls “ScienceDaily”.
2.sep
Lielais sprādziens, iespējams, nebija visa sākums, saskaņā ar kosmoloģijas teoriju, kas liecina, ka Visums var "pārlēkt" starp saraušanās un izplešanās fāzēm. Šai teorijai varētu būt pamatīga ietekme uz kosmosu un diviem tā noslēpumainākajiem objektiem - melno caurumu un tumšo vielu, vēsta izdevums “Live Science”.
16.apr
Astronomi mūsu Piena Ceļa galaktikā ir identificējuši masīvāko melno caurumu līdz šim, kas izveidojies no eksplodējošas zvaigznes.
2.jun 2023
Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija jeb NASA, izmantojot īpaši spēcīgu kosmosa teleskopu "Hubble", kosmosā atklājusi jaunu, milzīgu melno caurumu, vēsta "Daily Star".
16.apr 2019
Jau ziņots, ka sstronomi no projekta "Event Horizon Telescope" demonstrējuši pirmo melnā cauruma fotogrāfiju, sniedzot jaunas zināšanas par vienu no noslēpumainākajiem objektiem kosmosā. Fotogrāfijā redzams melns kodols, kuru apņem oranžs nokaitētas gāzes un plazmas vainags, un tas līdzinās mākslinieku pēdējos 30 gados radītajiem melno caurumu zīmējumiem. Nofotografētais melnais caurums atrodas 50 miljonu gaismas gadu attālumā galaktikā M87 un attēls uzņemts ar plašu radioteleskopu tīkla palīdzību.
photo_camera
12.apr 2019
Projekts, kura panākumiem daudzi neticēja, beidzies ar triumfu, un pirmo reizi vēsturē zinātniekiem ir izdevies nofotografēt melno caurumu – ļoti blīvu kosmisko objektu, kura gravitācija ir tik spēcīga, ka tas aprij visu matēriju, kas nonākusi pārāk tuvu. Event Horizon Telescope projektā, kas izmaksājis gandrīz 60 miljonus dolāru, bija iesaistīti vairāk nekā 200 zinātnieku no 20 pasaules valstīm un astoņas observatorijas, kas atrodas dažādās planētas malās.
10.apr 2019
Astronomi no projekta "Event Horizon Telescope" trešdien demonstrējuši pirmo melnā cauruma fotogrāfiju, sniedzot jaunas zināšanas par vienu no noslēpumainākajiem objektiem kosmosā. Fotogrāfijā redzams melns kodols, kuru apņem oranžs nokaitētas gāzes un plazmas vainags, un tas līdzinās mākslinieku pēdējos 30 gados radītajiem melno caurumu zīmējumiem.
photo_camera
10.apr 2019
Astronomi no projekta "Event Horizon Telescope" trešdien demonstrējuši pirmo melnā cauruma fotogrāfiju, sniedzot jaunas zināšanas par vienu no noslēpumainākajiem objektiem kosmosā.
10.dec 2018
Eiropas Dienvidu observatorijas (ESO) pētnieki ieguvuši vēl vienu apstiprinājumu hipotēzei, ka mūsu galaktikas centrā atrodas supermasīvs melnais caurums. Žurnālā «Astronomy & Astrophysics» viņi apraksta novērotos gāzes uzliesmojumus, kas fiksēti pavisam netālu no melnā cauruma notikumu horizonta – robežas, kuru šķērsojot tas «aprīs» matēriju.
12.okt 2016
Šodien sociālajā portālā twitter.com metereologs Jānis Trallis vēsta par virs Latvijas novērojamu "melno caurumu".