Visumam gals pienāks agrāk, nekā mēs domājām, bet uztraukumam nav pamatu, mums droši vien vēl ir laiks, lai piepildītu savas dzīves vēlmju sarakstu, vēsta "newsweek.com".
Šādu secinājumu izdarījuši pētnieki no Radboudas universitātes Nīderlandē, kuri aprēķināja, cik ilgs laiks būs nepieciešams, lai pēdējās zvaigžņu paliekas sabruktu aizmirstībā.
Visums, kā viņi saka, kļūs pilnīgi tumšs pēc 10 gadiem 78. pakāpē (tas ir 1 ar 78 nullēm) — daudz ātrāk nekā iepriekšējais novērtējums 10 gadi 1100. pakāpē (vai 1 ar 1100 nullēm).
Šīs sadalīšanās process ir saistīts ar tā saukto Hokinga radiāciju - teorētisko procesu, kurā “iztvaiko” melnie caurumi.
Uzdodot šāda veida jautājumus un aplūkojot ekstremālus gadījumus, mēs vēlamies labāk izprast teoriju — un varbūt kādu dienu mēs atklāsim Hokinga radiācijas noslēpumu," sacīja raksta autors un matemātikas profesors Valters van Suijlekoms.
1975. gadā britu teorētiskās fizikas profesors Stīvens Hokings apgalvoja, ka materiāls var pamest melno caurumu.
Šis process balstās uz dīvainu kvantu fenomenu. Hokings izteica pieņēmumu, ka subatomisko daļiņu pāri un to antidaļiņu pretstati spēj rasties telpas fona "vakuuma enerģijas" svārstību rezultātā.
Gandrīz visās situācijās šīs daļiņas iznīcinātos, un tām nebūtu ilgstošas ietekmes.
Novērotājam šķistu, ka melnais caurums izstaro gaismu un šajā procesā pakāpeniski zaudē masu un rotācijas enerģiju.
Jaunie aprēķini balstās uz 2023. gada pētījumu, kurā van Suijlekoms un viņa kolēģi — fiziķi Heino Falke un Maikls Vondraks — parādīja, ka visiem objektiem ar gravitācijas lauku vajadzētu būt spējīgiem iztvaikot, izmantojot procesu, kas līdzīgs Hokinga starojumam.
Komanda noteica, ka dotā objekta iztvaikošanas laiks ir atkarīgs tikai no tā blīvuma, un bija pārsteigti, atklājot, ka vidējai neitronu zvaigznei un zvaigznes melnā cauruma sabrukšanai nepieciešams aptuveni vienāds laiks: 10 gadi 67. pakāpē.
Tas bija pārsteigums; melnajiem caurumiem ir daudz spēcīgāks gravitācijas lauks, tāpēc tika gaidīts, ka tie iztvaikos ātrāk. Tomēr Vondraks skaidro: "Melnajiem caurumiem nav virsmas. Tie absorbē daļu sava starojuma, kas kavē šo procesu."