Latvijā var saskatīt trīs valsts pārvaldes veidus: ir pilsētu un novadu pašvaldības, kas vairumā gadījumu ir saprātīgas un vismaz cenšas ko nebūt darīt savu iedzīvotāju interesēs; ir diezgan mazspējīga valdība un Saeima, kuras 100 gudrās galvas ar katru nākamo sasaukumu kļūst aizvien durnākas; un ir Rīgas dome – vispārākā varas nesaprātības pakāpe. Bail vērt vaļā Rīgas domes mājaslapu un skatīt, kādas atkal jaunas brīnumlietas pa nedēļu ir salēmusi šī institūcija.
Vides ministrija pieprasījusi Rīgas domei pārstrādāt saistošos noteikumus, ar kuriem mērija bija iecerējusi noteikt individuālās apkures aizliegumu ievērojamā pilsētas daļā un ieviest būtiskus ierobežojumus energoefektīvu apkures iekārtu uzstādīšanai. Tomēr tas nenozīmē, ka ministrija iestājas par rīdzinieku interesēm. Vienkārši priekšvēlēšanu cīņa ir sākusies arī apvienības “Attīstībai/Par!” iekšienē.
Laba klasika nenoveco. Sekojot līdzi valdošās koalīcijas darbībām siltumapgādes krīzes risināšanā, prātā nāk filmas “Briljantu roka” kolorītā namu pārvaldniece – ja nedarīsiet, kā es gribu, “atslēgsim gāzi”. Un viss – diskusija beigusies, vienos vārtos.
Rīgas domes ierosinātais individuālās apkures aizliegums ievērojamā pilsētas daļā un būtiski ierobežojumi energoefektīvu apkures iekārtu uzstādīšanai izriet no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sacerētā “Gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plāna 2019.–2030. gadam”, taču galvaspilsētas domnieku izpildījumā jaunie noteikumi būs vēl daudz skarbāki, būtiski pasliktinot iedzīvotāju ekonomisko situāciju jau tuvākajos gados.
Kamēr daudzdzīvokļu nami vēl gaida apkures sākšanos, tikmēr daļā privātmāju radiatori jau silti. Tiem, kas izmanto malku, šoruden jārēķinās ar cenu kāpumu, kas sācies jau jūlijā, vēsta ReTV.
Ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja bez maksas iegūt malku pašpatēriņam no cirsmām, kurās “Latvijas Valsts meži” veikuši mežizstrādi. Lai viss būtu likumīgi, pirms ciršanas atlieku vākšanas ir jāgriežas tuvākajā mežniecībā un jāsaņem atļauja, savukārt darbu laikā jāievēro vides un darba drošības prasības. Īpaši naski šādu izdevību izmanto iedzīvotāji lauku reģionos.
Koki un zari, kas tika nolauzti pagājušās nedēļas negaisā Jelgavā, tiks sazāģēti un sadalīti pilsētas mazturīgajiem iedzīvotājiem, noskaidrots pašvaldībā.
Latvijā nozīmīgākie apkures veidi ir centrālapkure un krāsns apkure. Pašlaik ir iecere dzīvokļos un mājās ar krāšņu un kamīnu apkuri to nomainīt uz videi draudzīgāku. Laika nav daudz – līdz 2027. gadam. Pagaidām nav skaidrs, kā tas notiks, ko darīt un kāds būs pašvaldību materiālais vai cita veida ieguldījums individuālās apkures sistēmas uzlabošanā.
Aizvadītajā diennaktī Kurzemes reģionā kāds 54 gadus vecs vīrietis, zāģējot malku, iezāģējis sev pēdā un ar grieztām brūcēm nogādāts slimnīcā, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Elīna Jurēvica.
Nokrītot no divus metrus augstas malkas grēdas, Vidzemē 48 gadus vecs vīrietis salauzis gan mugurkaula skriemeļus, gan ribas, pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Inga Vītola.
Līdz 30.septembrim Valmieras pilsētas pašvaldības iestādē "Sociālo lietu pārvalde" iedzīvotājiem iespējams pieteikties vienreizējam dzīvokļa pabalstam kurināmā iegādei. Pabalstu var saņemt iedzīvotāji, kuru dzīvojamās platības tiek apkurinātas individuāli.
Pagājušajā diennaktī kāds 15 gadus vecs jaunietis, skaldot malku, iecirtis sev plaukstā. Puisis nogādāts slimnīcā, aģentūrai LETA pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Inga Vītola.
Sākoties apkures sezonai, pircējiem šķiet, ka malka, salīdzinot ar pagājušā gada rudeni, kļuvusi nedaudz dārgāka, bet malkas pārdevēji teic, ka cenas nav būtiski mainījušās un arī pieprasījums neesot īpaši pieaudzis, tomēr prognozes par tirgus paplašināšanos izsaka.