"Šajā laikā sevi ir jāaizsargā, jānovelk robeža un jāveic sava veidā aizsargrituāli, pretskauģu rituāli," TV24 raidījumā "Uz līnijas" stāsta tradīciju zinātāja un praktizētāja, folkloriste Zelma Skābene.
Ar joni nosvinēti "Tradicionālie Jāņi Dzegužkalnā", kur viss noritēja kā senāk. Rīdziniekiem un pilsētas viesiem bija iespēja apgūt latviešu kultūras tradicionālās vērtības un ieražas - vainagu pīšanu, zīlēšanu, līgošanu un aplīgošanu, uguns svētīšanu, Jāņu godināšanu, saules pavadīšanu un sagaidīšanu.
Viņi visi ir stalti vīri, kuri dara lielas lietas. Tajā pašā laikā ir tik dažādi, taču viņus vieno vārds - Jānis. Kāds pārmantojis paaudzēs, bet kādam iedots skanējuma dēļ.
Tautas tradīcijās ir daudz zīlēšanas veidu un pat veltītas īpašas dienas. Viena no tām ir Līgo nakts. Tiek uzskatīts, ka šajā laikā var uzzināt savu likteni. Svētki ir cieši saistīti ar dabas spēku godināšanu.
Jāņu nakts visā Latvijā gaidāma mākoņaina, turklāt vietām līņās, bet Jāņu dienā laika apstākļi sāks skaidroties un kļūs siltāks, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).
Kādi vēsturiski bijuši laika apstākļi Jāņos? Un vai teiciens “līst kā pa Jāņiem” atbilst patiesībai? To noskaidrojām, ielūkojoties iepriekšējo Jāņu laikapstākļos, raksta "Meteo.lv".
Senie latvieši nebūt nav bijuši paši kautrīgākie un pareizākie baznīcā gājēji. Gan jau bija arī tādi, bet Barona vāktās tautasdziesmas atklāj arī visai nerātnu un pat rupju valodu, ko bez sārtuma vaigos mamzeles pat nespēj klausīties.
Jāņu brīvdienās Ceļus satiksmes drošības direkcijas (CSDD) klientu apkalpošanas centri un transportlīdzekļu tehniskās apskates stacijas nestrādās, aģentūru LETA informēja CSDD pārstāvji.
Senlatvieši Jāņu svinībām gatavojās rūpīgi. Sievas sēja sieru pēc receptēm no pūra lādēm un vīri brūvēja alu, lai ar to varētu pacienāt visus līgotājus. Tāpat neiztika bez dziesmām, dejām un tradīcijām, kas ļauj un ļaus svētkus izbaudīt arī šogad.
Vai esi gatavs baudīt īstu siera garšu šajos Jāņos? Šova "Slavenības. Bez filtra" veterāne Magone Liedeskalna atklāj, kā pagatavot gardāko Jāņu sieru no lauku labumiem, kurš liks pat pirkstus aplaizīt!
Viņi visi ir stalti vīri, kuri dara lielas lietas. Tajā pašā laikā ir tik dažādi, taču viņus vieno vārds - Jānis. Kāds pārmantojis paaudzēs, bet kādam iedots skanējuma dēļ. Līdz pat Jāņu dienai iepazīstinājām ar dažiem Latvijas Jāņiem. Uzzinājāt, kā tas ir svinēt vārda dienu tradīciju ugunskura un dziesmu pavadībā.
Jāņi jau bija visskaistākie svētki vasarā. Agri no rīta vīri aizgāja jūrā zvejot. Sievas sakārtoja mājas, izmazgāja grīdas, noslaucīja visus celiņus tīrus, tīrus. Tos nokaisīja ar baltām smiltīm un kalmēm. Salika meijas un pīlādžu zarus, lai sargā no ļauna. Līdz 12 dienā bija jāpabeidz šie darbi.
Viņi visi ir stalti vīri, kuri dara lielas lietas. Tajā pašā laikā ir tik dažādi, taču viņus vieno vārds - Jānis. Kāds pārmantojis paaudzēs, bet kādam iedots skanējuma dēļ. Līdz pat Jāņu dienai iepazīstināsim ar dažiem Latvijas Jāņiem. Uzzināsim to, kā tas ir svinēt vārda dienu tradīciju, ugunskura un dziesmu pavadībā.
Domājot par to, ko vēlies Līgo nakts priekiem, paturi prātā, ka, atvēlot stundu garderobes sakārtošanai, tu vari justies labi, savukārt orgasms var ne tikai paaugstināt tavu pašcieņu, bet arī pašsajūtu.
Vai zināji, ka saulgriežu vainagam un līgotāju pušķim jāplūc trejdeviņas jāņuzāles? Tie kopā ir 27 dažādi augi. Tas ir teikts dainās. Turklāt nav noslēpums, ka katrai jāņuzālei ir sava vērtība un nozīme, ko iepinam vainagā, cienot tradīcijas un saknes.