Honkonga

2.nov 2019
Honkongā demokrātijas atbalstītāju protestiem turpinoties jau teju piecus mēnešus, policija sestdien lika lietā asaru gāzi un ūdens lielgabalu pret tūkstošiem maskās tērptu protestētāju, kas bijušajai Lielbritānijas kolonijai pieprasīja pilnvērtīgu autonomiju. Policijai dodoties uzbrukumā, ielas Kozvejbejas iepirkšanās rajonā piepildīja asaru gāzes mākoņi, liekot protestētājiem bēgt. Lietā tika likts arī ūdens lielgabals. Policija iepriekš bija brīdinājusi, ka protestētāji, kas ieņēmuši šo rajonu, piedalās nesankcionētā demonstrācijā un pārkāpj valdības noteikto sejas masku aizliegumu. Asaru gāze tika pielietota, lai izklīdinātu demonstrantus arī netālajā Viktorijas parkā, pēc tam kad protestētāji bija nobloķējuši ieeju parkā. Vairāki protestētāji aizturēti. Protesti Honkongā notiek kopš jūnija. Sākotnējais protestu cēlonis bija likumprojekts par aizdomās turamo izdošanu Ķīnai, taču protesti strauji pārauga plašākā kustībā, kas iestājas par demokrātiskām reformām.
6.okt 2019
Par spīti aizliegumam nesankcionētās protesta akcijās valkāt sejas maskas, Honkongas ielās svētdien izgāja desmitiem tūkstoši protestētāju, kuru sejas sedza maskas.
4.okt 2019
Honkongas valdības vadītāja Kerija Lama piektdien paziņojusi par aizliegumu aizsegt sejas, piedaloties nesankcionētās protesta akcijās.
photo_camera
22.sep 2019
Protestētāji Honkongā svētdien izdemolējuši metro staciju, sadauzot novērošanas kameras un elektroniskos biļešu sensorus
24.aug 2019
Honkongā pēc vairākas dienas ilgušā relatīvā miera sestdien atsākušās policijas un protestētāju sadursmes, kārtības sargiem demonstrantu izklīdināšanai pielietojot asaru gāzi un stekus.
23.aug 2019
Piektdien, "Baltijas ceļa" 30.gadadienā, tūkstošiem Honkongas demokrātijas aizstāvju pulcējušies uz līdzīgu akciju - "Honkongas ceļu", lai, sadodoties rokās, parādītu starptautiskajai sabiedrībai savu vienotību un apņēmību. "Veidosim vēsturi kopā, lai pasaule redz mūsu solidaritāti. Turēsim cits cita roku un aizstāvēsim pilsētu ar saviem augumiem un savu gribu. Parādīsim pasaulei savu apņēmību stāties pretī tirānijai," teikts rīkotāju izplatītajā videoaicinājumā. Rīkotāji, kas aicinājuši cilvēkus sastāties gar trim galvenajām Honkongas dzelzceļa MTR līnijām, uzsver, ka šī nav demonstrācija vai protesta akcija, un aicina dalībniekus netraucēt satiksmi un būt pieklājīgiem pret garāmgājējiem. Akcijas dalībnieki tur rokās Honkongas karogus vai mobilos tālruņus ar ieslēgtām gaismiņām, vietumis redzami arī plakātiņi ar Lietuvas, Francijas un Vācijas karogiem un pateicības vārdiem, kas adresēti honkongiešu atbalstītājiem šajās valstīs. Daļa cilvēku ieradušies sejas maskās, lai neizpaustu savu identitāti. "Mēs esam izmēģinājuši tradicionālus gājienus, esam izmēģinājuši arī kaujinieciskāku rīcību, lai gan es to neatbalstu, bet šai reizē esam sanākuši, lai sadotos rokās un parādītu, ka mēs joprojām esam vienoti," sacījis viens no "Honkongas ceļa" dalībniekiem. "Ja cilvēki to spēja pirms trīsdesmit gadiem, to spēsim arī mēs," piebildusi cita dalībniece. Protestus Honkongā, kas sākās 9.jūnijā, izraisīja likumprojekts par aizdomās turēto personu izdošanu Ķīnai. Lai gan protestētāju spiediena rezultātā Honkongas parlaments likumprojektu atlika, protesti pārauguši plašā kustībā, pieprasot Pekinai pārtraukt centienus mazināt demokrātiju Honkongā un veikt demokrātiskas reformas.
23.aug 2019
Jau trešo mēnesi nerimst protesti Ķīnas autonomajā apgabalā Honkongā. Ir pilnīgi saprotami, ka cilvēki, kuri visu mūžu ir dzīvojuši demokrātiskā iekārtā, izjūt simpātijas pret tiem, kuru brīvības un tiesības tiek ierobežotas.
19.aug 2019
Honkongas sociālajā tīklā LIHKG izskanējis aicinājums piektdien, 23.augustā, tieši "Baltijas ceļa" 30.gadadienā, rīkot līdzīgu akciju Honkongā, kur jau vairāk nekā divus mēnešus turpinās protesti pret demokrātijas ierobežošanas centieniem, pirmdien raksta interneta portāls "Hong Kong Free Press" (hongkongfp.com).
16.aug 2019
Ziņu aģentūra "Associated Press" publicējusi video, kurā redzams, ka netālu no Honkongas, kur jau vairākas nedēļas notiek protesti, pulcējas Ķīnas Tautas republikas paramilitārās vienības.
photo_camera
16.aug 2019
Ar Zirnekļcilvēka iesauku pazīstamais franču alpīnists Alēns Robērs piektdien uzkāpis Honkongas debesskrāpī un izvietojis tur transparentu, mudinot uz mieru protestu pārņemtajā pilsētā.
photo_camera
15.aug 2019
No satelīta uzņemtās fotogrāfijās redzams, ka Ķīnā Šeņdžeņas pilsētas sporta kompleksā izvietoti, pēc visa spriežot, bruņu transportieri un citi Ķīnas paramilitārās Tautas bruņotās policijas transporta līdzekļi, kas tiek interpretēts kā Pekinas draudi vērst arvien lielāku spēku pret demokrātijas atbalstītāju protestiem netālajā Honkongā.
14.aug 2019
Honkongas lidostā otrdien atkal sapulcējās tūkstošiem cilvēku, kas protestēja pret policijas vardarbību un ir paralizējuši lidostas darbu, tāpēc jau otro dienu pēc kārtas pārtraukta lidmašīnu izlidošana.
12.aug 2019
Iespējams, neuzmanības dēļ pavisam nepatīkamā situācijā nonācis pasaulē slavenais modes nams "Versace".
11.aug 2019
Protestiem turpinoties jau desmito nedēļas nogali pēc kārtas, Honkongā svētdien atkal notikušas policijas un protestētāju sadursmes. Policija pielietojusi asaru gāzi pret protestētājiem trīs Honkongas rajonos. Policija ziņoja, ka vienā no rajoniem protestētāji apmētājuši policistus ar ķieģeļiem un ignorējuši rīkojumu izklīst, tādēļ izmantota asaru gāze. Protestus Honkongā sākotnēji izraisīja likumprojekts par aizdomās turēto izdošanu Ķīnai. Lai gan protestu spiediena rezultātā Honkongas parlaments likumprojektu atlika, protesti pārauguši plašā kustībā, pieprasot Pekinai pārtraukt centienus mazināt demokrātiju Honkongā un veikt demokrātiskas reformas.
photo_camera
9.aug 2019
Simtiem demokrātiju atbalstošu aktīvistu piektdien sāka sēdprotestu Honkongas lidostā, cerot iegūt starptautisku atbalstu no ielidojošajiem pasažieriem un plānojot mītiņus turpināt trīs dienas.
5.aug 2019
Honkongā aktīvisti, kas protestē pret Ķīnas komunistu valdības centieniem mazināt demokrātiju šajā autonomajā teritorijā, pirmdien izraisījuši satiksmes haosu, un ir traucēta metro vilcienu kustība, bloķēti vairāki autoceļi, kā arī atcelti vairāk nekā 200 reisu Honkongas lidostā. Protestu organizēti aicinājuši Honkongas iedzīvotājus pirmdien piedalīties vispārējā streikā. Savukārt Honkongas valdība vadītāja Kerija Lama brīdinājusi, ka protestētāju rīcībā apdraud principu "viena valsts, divas sistēmas", kas tiek attiecināts uz Honkongu. Pilsētas centra metro stacijās protestētāji bloķēja vilcienu durvis, neļaujot tās aizvērt. Līdz ar to tika būtiski kavēta metro vilcienu kustība. Aktīvisti arī izraisīja autosatiksmes sastrēgumus, bloķējot vairākus noslogotus autoceļus. Honkongas lidostā pirmdien atcelti vairāk nekā 200 reisu. Lielākoties tie ir Honkongas aviokompāniju "Cathay Pacific" un "Hong Kong Airlines" reisi. "Cathay Pacific" stjuartu arodbiedrība paziņojusi, ka rīko streiku, protestējot pret brutālo demokrātijas atbalstītāju apspiešanu Honkongā. "Pēdējās 50 dienās valdība ir ignorējusi cilvēku prasības un izmantojusi tikai policijas spēku, lai mēģinātu apspiest [protestētāju] balsis, izraisot tūkstošiem honkongiešu izmisumu," sacīts arodbiedrības paziņojumā. Aizvadītajā nedēļas nogalē policija atkal izmantoja spēku, lai izklīdinātu tūkstošiem protestētāju. Pagaidām nav zināms, cik plašs ir pirmdien izsludinātais streiks, taču tā rīkotāji iepriekš paziņojuši, ka streikā pauduši gatavību piedalīties vairāk nekā 20 000 cilvēku, kas strādā dažādās nozarēs, tostarp valdības ierēdņi. Pirmdien septiņās dažādās Honkongas vietās paredzēti mītiņi. Honkongas valdības vadītāja Kerija Lama pirmdien paziņoja, ka protestētāju rīcības dēļ Honkonga var nonākt "uz ļoti bīstamas situācijas sliekšņa", kad būtu apdraudēta Honkongas autonomija, kas tai piešķirta atbilstoši principam "viena valsts, divas sistēmas". "Šie [protestētāju] slepenie motīvi iznīcinās Honkongu, un, turpinot to, ko viņi dēvē par revolūciju, tiek apdraudēts [princips] "viena valsts, divas sistēmas," žurnālistiem sacīja Lama. Protestus, kas Honkongā ilgst jau otro mēnesi, sākotnēji izraisīja likumprojekts par aizdomās turēto izdošanu Ķīnai. Lai gan protestu spiediena rezultātā Honkongas parlaments likumprojektu atlika, protesti pārauguši plašā kustībā, pieprasot Pekinai pārtraukt centienus mazināt demokrātiju Honkongā un veikt demokrātiskas reformas. Bijušajai britu kolonijai Honkongai ir autonomas teritorijas statuss, atšķirīga tieslietu sistēma un tās pilsoņiem ir paredzētas plašākas tiesības nekā pārējā komunistu pārvaldītajā Ķīnā. Šādu statusu līdz 2047.gadam jeb 50 gadus pēc atdošanas Ķīnai Honkongai noteic Londonas un Pekinas vienošanās.
1.aug 2019
Honkongas Ķīnas armijas garnizona vadītājs pirmo reizi kopš protestu aizsākšanās bijušajā britu kolonijā jūnijā nosodījis valdības pretinieku protestus un brīdinājis, ka vardarbība netiks pieļauta.
31.jūl 2019
Neskatoties uz spēcīgo vēju un lietu, desmitiem aktīvistu trešdien pulcējās pie tiesas nama, kurā tiks skatītas 44 svētdien aizturēto protestētāju lietas.
photo_camera
30.jūl 2019
Demonstranti otrdienas rītā sastrēgumstundas laikā Honkongā izjaukuši metro kustību, protestējot pret policijas brutalitāti neseno demonstrāciju laikā.
26.jūl 2019
Tūkstošiem protestētāju, tostarp stjuartes piektdien sapulcējušies Honkongas lidostā, lai "izglītotu" iebraucējus par protestiem, kas notiek Ķīnas autonomajā teritorijā. Protestētāji, ģērbušies melnās drēbēs, skandēja pret valdību vērstus saukļus, turēja rokās plakātus un izdalīja skrejlapas. Protestus Honkongā sākotnēji izraisīja likumprojekts par aizdomās turēto izdošanu Ķīnai. Lai gan protestu spiediena rezultātā Honkongas parlaments likumprojektu atlika, pret vietējo valdību vērstais saniknojums nav mazinājies, protestētājiem pieprasot demokrātiskas reformas. Protestētāji vēlas, lai no amata atkāpjas Pekinas atbalstītā Honkongas valdības vadītāja Kerija Lama, lai tiek veikta neatkarīga izmeklēšanu par policijas reakciju uz demonstrācijām un minētais likumprojekts tiek atcelts pavisam. Demonstrācijās arī izskanējusi prasība pēc vispārējām vēlēšanu tiesībām.