Alerģijas cilvēkiem var būt no jebkā. Pārtikas alerģija ir stāvoklis, kad atsevišķi pārtikas produkti izraisa netipisku organisma reakciju. Lai gan jebkurš pārtikas produkts var izraisīt alerģiju, ASV Pārtikas un zāļu pārvalde norāda, ka šie septiņi pārtikas produkti daudz biežāk par citiem izraisa alerģisku reakciju cilvēkiem.
Aizsardzības ministrija sagatavojusi izmaiņas noteikumos, kas paredz ņemt vērā informāciju par valsts aizsardzības dienestā (VAD) iesauktam jaunietim piemītošām fobijām un alerģijām.
“Ja ķermeņa imūnsistēma reaģē uz kaut ko, ko ēdat vai dzerat, to sauc par pārtikas alerģiju. Saskaņā ar statistikas datiem, bērni ar pārtikas alerģijām saskaras visbiežāk,” raksta healthline.com/health.
Lai nepatīkamos pavasara alerģijas simptomus ierobežotu, var veikt virkni pasākumu – sākot no medikamentu lietošanas un beidzot ar ikdienas paradumu maiņu.
Mūsdienās alerģiju skaits nepalielinās, taču to izraisītie simptomi kļūst arvien smagāki. Šobrīd ļoti daudzi cilvēki uzturas iekštelpās, tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību tam, kāda ir iekštelpu gaisa kvalitāte un kā tas var ietekmēt mūsu veselību. Kas ir alerģija, kādi ir alerģiju izpausmes veidi un kādus profilakses pasākumus ieteicams veikt, lai sevi pasargātu, stāsta alergoloģe Ineta Grīsle.
Ik dienas cilvēki var saskarties ar tādiem alergēniem kā putekļi, pelējums, dzīvnieku alergēni, taču pavasaris ir laiks, kad daudzi pastiprināti cieš no ziedputekšņu izraisītiem alerģiskajiem simptomiem, kas būtiski spēj ietekmēt viņu ikdienas kvalitāti.
Aizlikts deguns, asarojošas acis un bieža šķaudīšana – šie un vēl citi simptomi var liecināt, ka tuvumā atrodas alergēni. Latvijā katrs ceturtais iedzīvotājs izjūt alerģiskas reakcijas tieši pavasarī, tāpēc šajā laikā svarīgi sekot līdzi saviem paradumiem un apkārtējai videi, lai savlaicīgi atpazītu alergēnus un no tiem izvairītos. “LOR Klīnikas” alergoloģe Dace Kārkliņa un “LG Electronics” apkopojuši biežāko alergēnu veidus un padomus, kā mazināt to ietekmi uz cilvēka organismu.
Alerģija ir slimība, kas savās daudzveidīgajās izpausmēs pacientiem traucē visu gadu. Pavasara un vasaras sezonā Latvijai un mērenā klimata joslai raksturīgi trīs ziedputekšņu alerģijas periodi: aprīlis un maijs saistīts ar alkšņu, bērzu, lazdu un pieneņu ziedēšanu, jūnijā un jūlijā zied pļavu zāles, augustā – vībotnes, balandas un nātres. Savukārt neatkarīgi no gadalaika problēmas rada mājas putekļu ērcītes, pelējums un dzīvnieku alergēni.
Sākot ziedēt arvien lielākam skaitam augu, palielinās arī ziedputekšņu daudzums gaisā, liecina Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes sniegtā informācija.
Iestājoties siltākam laikam, daudzus no mums piemeklē sezonālās alerģijas - sākam šķaudīt, parādās iesnas un asaro acis. Kaut gan sezonālās alerģijas nav iespējams izārstēt, lietojot atbilstošus medikamentus, var samazināt to radītos simptomus.
Saskaņā ar Neutral akadēmijas aptauju , katrs ceturtais alerģijas slimnieks Latvijā visvairāk izjūt alerģiskas reakcijas pavasarī (23%). Vasarā alerģijas saasinājumi ir raksturīgi 12% aptaujāto, bet rudenī - 8%. Vismazāk ar alerģijām iedzīvotāji saskaras ziemā - vien 5%.
Šogad mazāk nekā citās vasarās vērojamas gadalaikam raksturīgās alerģiju izpausmes, piemēram, tā sauktais siena drudzis, biznesa portālam "Nozare.lv" pastāstīja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas un klīnikas "Headline" alergologs, medicīnas doktors Māris Bukovskis.