KHL komanda Ņižņijnovgorodas “Torpedo” jau ne pirmo gadu tiek efektīvi turēta Pētera Skudras rokās. Viņš ir emocionāls, prasīgs un gudrs treneris. 2014. gadā intervijā aizrunājāmies par šo tēmu – kādi spēlētāji vispār var kļūt par treneriem?
Īpaši maz dzirdēts par vārtsargiem, kuri kļuvuši par galvenajiem treneriem. Pēteris ir diezgan liels izņēmums, kas viņam pašam šķiet dīvaini.
“Mums kaut kā iegājies tāds stereotips, ka bijušais uzbrucējs labāk trenē uzbrucējus, aizsargs - aizsargus, bet vārtsargs paliek pie vārtsargiem. Man tas šķiet tik ierobežoti un nepareizi! Manuprāt, būtu jākoncentrējas uz pavisam citām īpašībām - to, cik labi tu saproti hokeju, kā proti savas idejas nogādāt spēlētājiem. Var būt izcils spēlētājs, taču nodot šīs iemaņas tālāk citiem nesanāk - jo vienkārši nav dots. Tajā pašā laikā skatos, teiksim, uz Pitsburgu un redzu [Denu] Bilzmu, kurš savas karjeras laikā nekad nebija pirmo divu maiņu spēlētājs. Gudrs, taču trešās ceturtās maiņas kapātājs. Bet viņam viss izdodas lieliski. Manuprāt, tieši šādi otrā plāna spēlētāji visbiežāk kļūst par labiem treneriem. Ja par vārtsargiem - starp citu, arī Kevins Konstantins tāds bija. Manuprāt, ja tu 20 gadus spēlē profesionālā līmenī ar seju pret laukumu, tev 60 minūtes acu priekšā ir visa kopējā bilde - kādas nav nevienam uzbrucējam vai aizsargam -, un pēc tam nesaproti hokeju - nu, tad tu vienkārši esi dumjš cilvēks. Tad tava atrašanās hokejā ir bijusi kļūda un tu tajos vārtos esi bijis mēbele. Nav pat jābūt īpaši gudram, lai pēc 20 gadiem ar seju laukumā nekļūtu par labu taktiķi. Kevins Konstantins bija tas, kurš man mācīja: tev ir jāvada spēle, es no soliņa nevaru kliegt, mani nedzirdēs, bet tevi vārtos ir jādzird - savā zonā, jau viduszonā. Viņš bija tas treneris, kurš man uz laukuma lika runāt - tik skaļi, lai viņš uz soliņa to dzirdētu.”
Pēteris sarunā izteicās arī par rakstura īpašībām, kādām viņaprāt ir jāpiemīt cilvēkam, kurš uzkāpis galvenā trenera postenī.
“Man šķiet, ka profesionālajā sportā vāja rakstura cilvēkiem nav vietas. No tādiem nekas nevar sanākt. Ir vajadzīgs dzelzs raksturs, jo profesionālajā sportā nekad nebūs vienmērības un stabilitātes. Ir augšā uz viļņa vai lejā bedrē, un tad vajag raksturu. Brīžos, kad esi augšā - lai tev neaizbrauc jumts, bet kad lejā - lai nesāktu šaubīties un nekristu depresijā... Jāspēj turēt sava līnija. Mēs no malas to ļoti labi redzam. Ir situācijas, kad kādam spēlētājam aiziet spēle - trīs, četras, piecas spēles viss izdodas, ripas krīt vārtos. Tad redzi, kā viņš mainās - treniņā ķiverīte uz pakauša, smaids pa visu seju. Tad jālaiž viņš zemē. Vai pretēji - spēle neiet, tas pats spēlētājs piecas sešas spēles pēc kārtas neko nevar iemest, un tad nu viņš skrien, kapā, praktiski visu dienu pavada ģērbtuvē. Tad jānomierina, jāiedrošina. Baigi svarīgi, lai spēlētājs pats spētu pieregulēt šo balansu un nekristu galējībās.”