Dopinga skandāls Lielbritānijā, "Arsenal" un "Chelsea" noliedz apsūdzības

Britu ārsts Marks Bouners © Sunday Times

Ne tikai vētru, bet milzīgu viesuli Lielbritānijas sporta pasaulē izraisījis laikraksts „Sunday Times”, kas publicējis pētījumu par Londonā dzīvojoša ārsta Marka Bounera veikto „terapiju”, kurā vairāk nekā 150 augstākā līmeņa sportisti lietojuši aizliegtas vielas jeb dopingu.

„Sunday Times” apgalvo, ka pašnodarbinātais ārsts Marks Bouners par augstu samaksu pēdējos sešos gados piedāvājis sportistiem īpašu ārtsniecības programmu, kurā viņi lieto sporta pasaulē aizliegtās vielas. „Sunday Times” savu pētījumu balsta uz kāda vārdā nenosaukta sportista liecību, kurš sarunu ar Bouneru slepeni nofilmējis, kā arī paša Bounera interviju laikrakstam.

Šis anonīmais sportists sākotnēji vērsies Lielbritānijas Anti-dopinga nodaļā (UKAD) ar vēsti, ka Bouners viņam izrakstījis sniegumu uzlabojošus medikamentus, kas ir aizliegto vielu sarakstā. Nesaņēmis UKAD atsaucību, šis sportists vērsies pie „Sunday Times” un sadarbībā ar to nofilmējis, kā Bouners nokārto aizliegto vielu saņemšanu. Tiek vēstīts arī, ka Bouners pēc tam sarunā atklāj citu savu klientu vārdus.

Konkrēti vārdi gan pagaidām netiek piesaukti, jo „Sunday Times” atzīst, ka tās rīcībā nav konkrētu, likumīgā veidā iegūtu pierādījumu. Bounera pakalpojumus, kas ietvēruši EPO, steoroīdu un īpašu hormonu lietošanu, izmantojuši vismaz 150 sportisti, gan vietējie briti, gan ārzemju. To vidū ir vairāki Premjerlīgas futbolisti, vismaz viens Anglijas kriketa izlases dalībnieks, tenisisti un riteņbraucēji.

Bouners laikrakstam apliecinājis, ka par sportistiem rūpējies tikai medicīnisku iemeslu vadīts, nevis lai uzlabotu viņu sniegumu, kā arī noliedza, ka izmantojis aizliegtas vielas. Savukārt „Sunday Times” apzinātie sportisti vai nu noliedza, ka izmantojuši ārsta Bounera pakalpojumus, vai arī atteicās no komentāriem. „Sunday Times” tieši nenorāda, ka Premjerlīgas klubi zinājuši par situāciju, taču piesauc tādu klubu vārdus kā „Arsenal”, „Chelsea”, „Leicester” un „Birmingham”.

Gan „Arsenal”, gan „Chelsea” izplatījusi oficiālus paziņojumus, noraidot savu saistītu ar šo lietu un pauž nožēlu, ka „Sunday Times” bez jebkādiem pierādījumiem izvēlējies apsūdzēt Premjerlīgas klubus. Savukārt Premjerlīgas negaidītā līdere „Leicester” pagaidām oficiāli uz apsūdzībām nav atbildējusi.

Tikmēr UKAD norādījusi, ka sākotnēji anonīmā sportista iesniegumu noraidījusi, jo Bouners ir ārpus sporta pasaules, līdz ar to arī ārpus UKAD jurisdikcijas, turklāt iesniegtie pierādījumi bijuši pārāk nepārliecinoši. Bet par publicētajiem apvainojumiem UKAD ir dziļā šokā un apsolījusi sākt tūlītēju izmeklēšanu. Jāpiemin, ka UKAD izpilddirektora Nikola Seipsteda jau gada sākumā bija publiski paziņojusi par dopinga risku Eiropas un britu futbolā, taču saņēma Anglijas FA nosodījumu par neslavas celšanu ar spekulācijām, kurām nav pierādījumu.

Šobrīd tikai viens britu futbolists ir diskvalificēts par aizliegto vielu lietošanu, un arī tas ir izņēmuma gadījums, jo pie vainas bija kokaīns. Šajā sakarā arī jāmin nesenais BBC pētījums, ka no 2015. gada aprīļa līdz decembrim Anglijas futbola sistēmā tika veiktas kopā 1583 dopinga pārbaudes, bet Skotijas līgās šajā pašā laikā – tikai astoņas.