Lielbritānijas tiesa nospriedusi, ka no ieslodzījuma jāatbrīvo radikālais islāma garīdznieks Abū Katada, kura deportēšanu uz Jordāniju jau gadiem ilgi nesekmīgi mēģina panākt britu varas iestādes.
Trīs mēnešus Abū Katadam būs jāatrodas stingrā policijas uzraudzībā, taču, ja arī šajā laikā netiks pieņemts lēmums par viņa deportāciju, sludinātājs, kurš radot nopietnus draudus Lielbritānijas drošībai, tiks atbrīvots bez jebkādiem nosacījumiem.
Pasludinot spriedumu, tiesnesis Džons Mitings norādījis, ka viņš neredz iemeslu, lai vairāk nekā sešus gadus cietumā pavadījušo Abū Katadu arī turpmāk turētu apcietinājumā bez apsūdzību uzrādīšanas, vēsta AFP. Tiesnesis atgādinājis par pagājušajā mēnesī pasludināto Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumu, kurā aizliegta plānotā Abū Katadas deportēšana uz Jordāniju, jo kļuvis zināms, ka tiesas prāvā, kas pret viņu tiek gatavota Jordānijā, plānots izmantot pierādījumus, kas iegūti, spīdzinot aizturētos.
Britu mediji vēsta, ka no stingrās uzraudzības cietuma Vusteršīrā 51 gadu vecais Abū Katada tiks atbrīvots, vēlākais, līdz nedēļas beigām. Zināms laiks nepieciešams, lai britu iekšējais izlūkdienests MI5 pārbaudītu adresi, kur gatavojas dzīvot atbrīvotais. Saskaņā ar tiesas lēmumu viņa kontakti ar ārpasauli tiks rūpīgi uzraudzīti, Abū Katadam būs aizliegts izmantot internetu un citas elektroniskās sazināšanās ierīces, māju viņš drīkstēs atstāt ne vairāk kā uz divām stundām diennaktī, garīdzniekam būs jāvalkā elektroniska aproce, pēc kuras signāla vienmēr būs iespējams noskaidrot viņa atrašanās vietu, sastādīts (un tiek turēts slepenībā) arī to ļaužu saraksts, ar kuriem Abū Katadam ir aizliegts kontaktēties. Tiesnesis gan uzsvēris – ja trīs mēnešu laikā jautājums par Abū Katadas deportāciju nepavirzīsies uz priekšu, viņam neatliks nekas cits kā šos brīvības ierobežojumus atcelt.
Gan britu parlamenta drošības komitejas, gan iekšlietu ministrijas amatpersonas asi kritizējušas tiesas lēmumu, norādot, ka nav normāla situācija, kad tiek atbrīvots cilvēks, pret kuru astoņās valstīs izvirzītas apsūdzības terorismā. Iekšlietu ministre Terēze Meja paziņojusi, ka nav zudušas cerības uz Abū Katadas deportāciju – pašlaik Londona no Jordānijas cenšoties saņemt garantijas, ka tiesas prāvā pret Abū Katadu netiks izmantoti spīdzināšanas ceļā iegūti pierādījumi. Šādu dokumentu briti plāno pievienot Eiropas Cilvēktiesību tiesai iesniegtajai apelācijai, lai panāktu deportēšanas aizlieguma atcelšanu, ziņo BBC.
Abū Katada, kurš Lielbritānijā ieradās 1993. gadā, Jordānijā aizmuguriski jau notiesāts un atzīts par vainīgu divu terora aktu sarīkošanā. Spāņu izmeklēšanas tiesnesis Baltasars Garsons viņu nodēvējis par «Osāmas bin Lādena labo roku Eiropā», bet britu izlūkdienestu rīcībā ir operatīvā informācija, kas liecina, ka Abū Katada ne tikai uzstājies ar musinošām runām, aicinot uz džihādu jeb svēto karu, bet arī piedalījies islāmistu kaujinieku vervēšanā un finansējis viņu treniņnometnes.