ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojums par ieroču pārdošanu Ukrainai varētu radīt postošas sekas Putina režīmam - Amerikāņu līdera lēmums nav pilnīgi negaidīts, taču tā ir "īsta bumba", kas varētu nozīmēt Krievijas prezidenta valdīšanas beigas, šo viedokli slejā laikrakstam "National Security Journal" pauda Aleksandrs Motils, politikas zinātnes profesors Rutgersas universitātē Ņuarkā.
Kā uzsvērts rakstā, atbalsts Ukrainai var nebūt tikai pagaidu pasākums, bet gan sākums pārorientācijai uz ilgtspējīgāku un konsekventāku sadarbību starp Rietumiem un Kijivu. Turklāt šāds notikumu pavērsiens ir ārkārtīgi bīstams Kremlim.
Eksperts norāda, ka jaunā palīdzības shēma Ukrainai ir izdevīga visiem dalībniekiem - Kijiva saņem ieročus, Eiropa demonstrē vienotību un atbalstu, bet Amerikas Savienotās Valstis gūst peļņu no ieroču pārdošanas.
Šajā vienādojumā zaudē tikai viens spēlētājs - Putins, turklāt Amerikas Savienotās Valstis un Eiropa ir skaidri pateikušas, ka neatstās Ukrainu vienu šajā cīņā. Ja atbalsts saglabāsies augstā līmenī, Ukrainai būs iespēja ne tikai apturēt Krievijas ofensīvu, bet arī uzsākt pretuzbrukumu.
Militārās kampaņas neveiksme varētu nopietni vājināt Putina pozīcijas - jebkura atkāpšanās vai izšķirošas uzvaras trūkums frontē Krievijā tiks uztverts kā sakāve, kas varētu graut viņa varu. Ņemot vērā ekonomiskās grūtības, iespējams, ka Putinam tuvākajos mēnešos būs jāpamet Kremlis, uzskata politologs.
Pēc analītiķa domām, ja Krievijas elite sajutīs sava vadītāja vājumu, tā var izlemt spert radikālus soļus, tostarp gāzt viņu un izbeigt karu. Tomēr, lai īstenotu šādu scenāriju, Trampa administrācijai ir nepārprotami jāpieturas pie savas nostājas un nedrīkst novirzīties no paredzētā kursa. Īpaši svarīgi ir izturēt 50 dienu periodu un būt gatavai stingriem pasākumiem, ja Maskava atteiksies no sarunām, norāda profesors.