Zinātnieki ir atklājuši milzīgu apslēptu okeānu 644 km zem Zemes virsmas, raksta “Daily Galaxy”.
Jauns pētījums ir sniedzis pārliecinošus pierādījumus par plaša okeāna esamību Zemes mantijā. (Zemes mantija ir viena no trijām galvenajām Zemes iekšējām ģeosfērām - tā veido zemes tilpuma lielāko daļu, aptuveni 82%, un iesniedzas līdz aptuveni 2900 km dziļumam.) Šis slēptais ūdens rezervuārs, kas glabājas retā minerālā, ko sauc par ringvudītu, apstrīd iepriekšējās idejas par to, cik daudz ūdens atrodas uz planētas.
Zinātnieki tagad uzskata, ka Zemes iekšienē ir tikpat daudz ūdens, cik visos virszemes okeānos kopā, kas iesprostots mantijas minerālos ekstremāla spiediena un temperatūras ietekmē.
Atklājums koncentrējas uz ringvudītu - augstspiediena minerālu, kas veidojas Zemes mantijā 402 līdz 660 km dziļumā. Ringvudīta unikalitāte slēpjas tā spējā uzglabāt ūdens molekulas savā kristāliskajā struktūrā.
"Mēs beidzot redzam pierādījumus par ūdens ciklu visā Zemē, kas varētu palīdzēt izskaidrot milzīgos šķidra ūdens daudzumus uz mūsu planētas virsmas. Zinātnieki jau gadu desmitiem meklē šo trūkstošo dziļūdens slāni," sacīja pētījuma līdzautors Stīvs Džeikobsens.
Šis atklājums liek domāt par nepārtrauktu ūdens ciklu ne tikai uz virsmas, bet arī visā Zemē.
Ringvudīta spēja saglabāt ūdeni ir unikāla. Džeikobsens atzīmēja: "Ringvudīta kristāla struktūrā ir kaut kas ļoti īpašs, kas ļauj tam piesaistīt ūdeņradi un noturēt ūdeni. Šis minerāls dziļas mantijas apstākļos var noturēt daudz ūdens."