Ja Krievija pret Ukrainu ir izmantojusi starpkontinentālo raķeti bez kodolgalviņas, tas ir brīdinājuma signāls Rietumiem un ASV, ka nākamreiz tā varētu izmantot raķeti ar kodolgalviņu, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda militārais analītiķis Mārtiņš Vērdiņš.
Eksperts atzīmēja, ka tā varētu kļūt par kārtējo eskalācijas spirāli. Vērdiņa ieskatā no ASV Republikāņu partijas kandidāta Donalda Trampa uzvaras vēlēšanās un līdz viņa inaugurācijai, būs "pelēkais periods", kad visi var darīt jebko un viņiem par to nekas nebūs, jo situācija ir tāda, ka pašreizējais prezidents Džo Baidens turpina darbu, bet Tramps vēl nav inaugurēts. Viņaprāt, daži spēlētāji šo "pelēko periodu" uzskata par iespēju darīt to, kas bija iekļauts riskantākos plānos, zinot, ka šī nenoteiktība dot tādu iespēju. Taču tiklīdz Tramps stāsies ASV prezidenta amatā, spēles noteikumi mazliet mainīties un "būs jauna realitāte".
Militārais analītiķis atzina, ka pēc Trampa inaugurācijas jautājums par Krievijas un Ukrainas sarunām būs viena no prioritātēm. Patlaban visas puses grib sev iegūt labākās pozīcijas iespējamās sarunās, turklāt starta pozīcijas ir jāiegūst vēl pirms sarunām, jo ir indikācijas, ka tās varētu notikt.
Viņš sacīja, ka, ja Krievija ir izmantojusi starpkontinentālo raķeti, signāls nav domāts Ukrainai, bet gan pārējai pasaulei un īpaši ASV. Tad, kad runā par kodolieroču izmantošanu pret Ukrainu, visbiežāk ar to saprot mazas taktiskās jaudas kodolieročus.
Vērdiņš skaidroja, ka taktiskie kodolieroči ir stratēģiski, turklāt tos var izšaut ar šāviņu no lielgabala, vai izmest bumbu no lidmašīnas. Militārā analītiķa ieskatā, tie būs neliela apjoma, taču kodolieroči. Šādiem uzbrukumiem Ukrainā nav vajadzīga starpkontinentālā raķete. Viņš sacīja, ka tas ir stratēģiska līmeņa kodolierocis, ar kuru draud sev līdzīgajiem. Šajā gadījumā Krievija var draudēt Rietumiem un kodolvalstīm, kas atrodas pietiekami tālu no Krievijas.
Militārais eksperts arī piebilda, ka šaut ikdienā ar starpkontinentālo raķeti, kurai ir parastais lādiņš, ir pārāk dārgi, jo raķete ir domāta, lai nestu kodolieroci. Vērdiņš skaidroja, ka starpkontinentālā raķete ir radīta, lai šautu pa diviem kontinentiem - no Eirāzijas līdz ASV kontinentam. Raķete ir pārāk dārga un paredzēta tikai retiem gadījumiem.
"Visi baidās, ka Krievija pret Ukrainu izmantos taktisko kodolieroci, kas ir salīdzinoši nelielas jaudas, uz ko Rietumvalstīm būs jāreaģē. Jau patlaban ir zināms, kā tās reaģēs - izmantojot parastos ieročus, taču tos izmantos masīvi. Rietumvalstis neizmantos kodolieročus, taču nav zināms, kāda būs Krievijas atbilde," sacīja militārais analītiķis, piebilstot, ka pastāv bailes, ka šāda eskalācija varētu kļūt nekontrolējama
Jau ziņots, ka Krievija ceturtdienas rītā uzbrukumā Dņipro pirmo reizi izmantojusi starpkontinentālo ballistisko raķeti "Rubež", paziņojuši Gaisa spēki. Uz pilsētu izšauta arī hiperskaņas raķete "Kinžal" un septiņas spārnotās raķetes H-101, no kurām Ukrainas Gaisa spēki sešas notriekuši. Vairāk šeit.