Francijas futbolā melnādaino un arābu diskriminācijas skandāls

Ziņu portālā Mediapart.fr publicēta šokējoša informācija – pēc Francijas Futbola federācijas iniciatīvas varētu tikt ierobežots melnādaino un arābu izcelsmes spēlētāju skaits. Proti, turpmāk jauniešu akadēmijās tikšot ieviesta speciāla kvota – ap 30 procentiem.

Šis apgalvojums radījis pamatīgu sašutuma vētru gan no federācijas puses, gan no citiem ar futbolu saistītiem cilvēkiem. Tomēr Mediapart žurnālists Fabriss Arfī sarunā L'Equipe TV apstiprināja publicēto informāciju un šodien portālā ievietots sarunas fragments no sanāksmes pagājušā gada novembrī.

Blāns: "Tie ir meli, tāda projekta nav"

Mediapart rakstīja, ka pagājušā gada beigās Francijas Futbola federācija un izlases galvenais treneris Lorāns Blāns esot izstrādājis plānu, saskaņā ar kuru jaunatnes futbola akadēmijās tikšot ieviesta kvota - melnādaino spēlētāju un arābu skaitam jābūt ne vairāk par 30%. Tādējādi akadēmijās 12-13 gadu veci spēlētāji tikšot atlasīti ne tikai pēc meistarības un potenciāla, bet arī ādas krāsas un ticības. Mediapart uzskata, ka Francijas Futbola federācija katastrofālajā izlases sniegumā iepriekšējā Pasaules kausa izcīņā vainojot to, ka valstsvienībai nav savas nacionālās identitātes, jo daudziem spēlētājiem ir dubultpilsonība. Konkrēti federācija pie sakāves vainojot melnādainos futbolistus (kā Patriss Evrā) un musulmaņus (kā Franks Riberī).

Piektdien Lorāns Blāns speciālā preses konferencē kategoriski noraidīja apsūdzības: "Šāds projekts nepastāv, tie ir meli. Cieņa pret citiem ir īpašība, ko es mācu saviem bērniem. Es nevaru atļaut apvainot sevi kā tādā. Viss sākās pēc jautājuma, kuru man uzdeva Spānijā. Man jautāja, vai [Andress] Injesta, Čavi un [Lionels] Mesi varētu ko sasniegt Francijā. Atbildēju, ka tas būtu daudz grūtāk, jo Francijas jaunatnes futbolā ir citi atlases kritēriji nekā Spānijā [Blāns intervijā sacīja, ka Spānijā lielāku uzmanību pievērš tehnikai, savukārt Francijā – fiziskajiem dotumiem – aut.].

Es tikai vēlējos, lai šie kritēriji tiktu mainīti un fiziskie dotumi vairs nebūtu svarīgāki nekā citi kritēriji, piemēram, bumbas kontrole. Vēlējos, lai visiem spēlētājiem būtu iespējas, taču tā tas vienmēr nebija," Blāns turpināja. "Runāt ir aizliegts? Šī ir nacionalitāte [norāda uz sirdi – aut.], to neizvēlas atkarībā no apstākļiem. Jāpalīdz jaunajiem futbolistiem izdarīt izvēli, zinu, ka tas ir ļoti grūti. Kad spēlētājs aizstāv Francijas U-16 izlases krāsas, saku, ka tā ir Francija, un man nepatīk redzēt spēlētāju, 23 gadu vecumā pārstāvot citu valsti."

Mediapart informāciju kategoriski noraidīja arī federācijas pārstāvji un citas amatpersonas. Bijušais federācijas prezidents Žans Pjērs Eskalets bija lakonisks: "Nenoticēju pat uz sekundi." Federācija piektdien speciāli sasauktajā preses konferencē sacīja, ka tiks veikta iekšējā izmeklēšana. Nav izslēgts, ka federācija sakarā ar Mediapart publicēto rakstu varētu vērsties tiesā. Tāpat savu viedokli oficiālos paziņojumos izteica vairāki klubi. ""Le Havre" nekad no Francijas Futbola federācijas nav saņēmis nekādas norādes par iespējamajām kvotām jaunatnes centros saistībā ar spēlētāju izcelsmi. Pirms uzbrukt Francijas futbolam, "Le Havre" pieprasa no Mediapart pierādījumus, kas apstiprinātu šo informāciju," teikts otrās līgas kluba "Le Havre" oficiālajā mājaslapā.

Savas domas izteica arī Marseļas "Olympique" galvenais treneris un 1998.gada pasaules čempions Didjē Dešāms: "Labi pazīstu Lorānu Blānu un neticu, ka notikušas šādas tikšanās un pieņemti šādi lēmumi. Marseļas "Olympique" spēlētāji nāk no Āfrikas, Dienvidamerikas…Sports ir universāls, un nevar būt ne runas par diskrimināciju." Tāpat Dešāms piebilda, ka 1998.gada Francijas izlase, kuras kapteinis bija tieši Blāns, bija lepna par savu vairāku rasu identitāti.

"Šie komentāri ir kas neiedomājams. Tie ir apvainojoši," Lionas "Olympique" mājaslapā citēts galvenais treneris Klods Puels. "Daudz sezonu tiek domāts, ko varētu darīt, lai attīstītu Francijas futbolu. Francijai ir paveicies ar daudzajām valstī esošajām kultūrām. Tas sniedz lielisku dažādību, kam vajadzētu būt iemeslam progresam. Arī mani uztrauc tas, ka spēlētāji, kas uzauguši Francijā, pēc tam pārstāv citu izlasi. Mani uztrauc tas, ka spēlētāji, kas trenējušies klubā, pirmo profesionālo līgumu paraksta citur. Investīciju ziņā to ir grūti pieņemt, tas ir risks."

Mediapart pāriet pretuzbrukumā un publicē sarunas fragmentu

Pēc Blāna izteikumiem, ka Mediapart publicētā informācija ir meli, portāls pārgāja pretuzbrukumā. Vispirms Mediapart žurnālists Fabriss Arfī sarunā L'Equipe TV apstiprināja, ka rakstā paustie fakti ir patiesība un ka portālam ir neapgāžami pierādījumi. Šodien Mediapart publicēja sarunas fragmentu no 2010.gada 8.novembrī notikušās sanāksmes, kurā piedalījās ap 20 cilvēku. Sarunas galvenie varoņi ir izlases galvenais treneris Lorāns Blāns, Tehniskā departamenta (DTN) direktors Fransuā Blakārs, Francijas U-21 izlases galvenais treneris Eriks Mombārs un Francijas U-20 izlases galvenais treneris Fransiss Smerekī.

Blakāru atstādina no amata; Rū uzskata, ka vainīgi FIFA noteikumi

Pāris stundas pēc Mediapart publicētā sarunas fragmenta pēc mutiskas vienošanās starp Sporta ministri Šantālu Žuano un FFF prezidenta Fernāna Dušosuā no DTN direktora amata uz izmeklēšanas laiku tika atstādināts Fransuā Blakārs. Pats Blakārs bija sašutis un medijos izteicās, ka saruna starp viņu, Blānu, Smerekī un Mombāru ir tikusi pārprasta.

"Mūsu vienīgā problēma ir dubultā pilsonība. Tā iekļauj spēlētājus no visiem slāņiem, tai nav nekāda sakara ar ādas krāsu. Tas skar arī cilvēkus no Austrumu valstīm vai Latīņamerikas," sacīja Fransuā Blakārs. "Es nepavisam neesmu rasists. Notika pārpratums. Ierobežojums bija saistīts ar etniskām problēmām (…) un tam nebija rasistiskas nokrāsas."

Mombārs: " Vai tas, ka 26 no 30 Klērfontēnas Futbola institūta beidzējiem vēlāk pievienojas citas valsts izlasei, jūs nešokē?"

"Kaut arī man ir laba atmiņa, tas notika pirms 5-6 mēnešiem…Jebkurā gadījumā šīs piezīmes, es tās izlasīju, nav rasistiskas vai reliģiozas," intervijā presei sacīja Eriks Mombārs. "Lorāns Blāns teica, ka problēma ir dubultajās pilsonībās. Vai tas, ka 26 no 30 spēlētājiem, kas iziet cauri INF, vēlāk pievienojas citas valsts izlasei, jūs nešokē? Lai kādas izcelsmes viņi būtu, lielākoties franču, tas ir ārprāts. Manuprāt, tas ir tikai normāli, ka ir pacelts šāds jautājums. Tas ir mūsu darbs, turklāt šīs diskusijas ir palikušas tikai sarunu līmenī. Jā, problēma ir tā, ka šos jautājumus šajā valstī nevaram attiecināt, netiekot apvainoti rasismā."

Uz jautājumu, vai šo problēmu pasniedzot citādi (norādot nevis uz dubultpilsonību, bet gan to, vai spēlētājs jūtas piederīgs Francijas izlasei), nebūtu izcēlies tāds skandāls, Mombārs atbildēja noliedzoši: "Nē, nedomāju. Problēma, kad spēlētājam ir divas pilsonības, ir tā, ka nobriedis futbolists var pievienoties citai izlasei. Dažreiz spēlētāji fiziski ir kopā ar mums, taču ne savā sirdī. Turklāt, kad viņi maina izlasi, tieši ar to tas tiek pamatots – ar izvēli savās sirdīs. Mēs ar Lorānu vēlamies spēlētājus, kuri ir pilnībā saistīti ar Francijas izlasi. Galvenā nav tikai meistarība, bet arī psiholoģiskais stāvoklis.

Tirāms: "Kad reiz tiksim vaļā no aizspriedumiem par melnādainajiem?"

"Atzīstu, ka noteikti tikšanās laikā izmantotie termini, izņemti ārpus konteksta, var būt apvainojoši. Jebkurā gadījumā, ja esmu aizskāris kāda jūtas, atvainojos," teica Lorāns Blāns, piebilstot gan, ka no iepriekšējiem komentāriem par to, ka Mediapart publicētā informācija nav patiesa, neatsakās. "Ir grūti neredzēt, ka debates, kurās piedalījos, nebija domātas, lai samazinātu melnādaino un arābu skaitu Francijas futbolā, kā šokējoši vēsta raksts, bet gan, lai apsvērtu Francijas futbola nākotni un smago un delikāto spēlētāju dubultpilsonības problēmu."

"Vairākas reizes sazvanīju Noelu Le Graetu un DTN biedrus. Mums pagaidām nav pierādījumu, taču ir skaidrs, ka esam skandāla vidū. Ir spēlētāji, kur pārstāvēs citas izlases, jo netiks Francijas izlasē. Kādā izlasē spēlē Karims Benzemā [alžīriešu izcelsmes – aut.], Samirs Nasrī [alžīriešu izcelsmes – aut.] un Jans Mvila [Kongo izcelsmes – aut.]? Ja izdara nepareizu analīzi, beigās tiek izdarīti nepareizi priekšlikumi," sacīja Liljāns Tirāms, Francijas izlases rekordists aizvadīto spēļu skaita (142) ziņā un FFF biedrs. "Kad reiz tiksim vaļā no šiem aizspriedumiem par ādas krāsu? Kad reiz beigsim sacīt, ka, ja esi melnādainais, skrien ātrāk? Vai, ja esi melnādainais, esi mazāk inteliģents?"

Svarīgākais