Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) mīkstinājusi savus noteikumus attiecībā uz meldoniju, kas ir Latvijas farmācijas uzņēmuma Grindeks ražotā medikamenta Mildronāts aktīvā viela, taču no aizliegto vielu saraksta neizņem.
WADA paziņojusi, ka uzskata par pieļaujamu situāciju, ka sportistam pirms 2016. gada 1. marta veiktajā dopinga testā atrodams meldonijs, taču tā daudzums nedrīkst būt lielāks par vienu mikrogramu. Ja pirms 1. marta ņemtajā dopinga provē meldonijs būs mazāks par vienu mikrogramu, WADA uzskatīs, ka sportists šo preparātu lietojis pirms 1. janvāra, kad stājās spēkā aizliegums, ziņo BBC. Tomēr turpināsies izpēte attiecībā uz tiem sportistiem, kuru dopinga analīzēs meldonija saturs bijis no viena līdz 15 mikrogramiem uz mililitru. Tāpat WADA pētīs gadījumus, ja dopinga analīzēs, kas veiktas jau pēc 2016. gada 1. marta, atklātā meldonija koncentrācija būs zemāka par pieļaujamo normu – vienu mikrogramu.
Neatkarīgā rakstīja, ka meldonijs ir iekļauts kontrolējamo vielu sarakstā no šāgada 2016. gada 1. janvāra, un teorētiski sportistiem esot bijis jāzina jau pagājušā gada rudenī, ka notikušas šādas izmaiņas, un, ja vien nav medicīniska skaidrojuma preparāta lietošanai, to lietot vajadzēja pārtraukt. Tomēr sportistu, kuru analīzēs atklāja meldoniju, pārstāvji norādīja, ka katra cilvēka, arī katra sportista, organismā meldonijs izzūd dažādi, bet kopumā tas pat pēc lietošanas pārtraukšanas vēl var saglabāties vairākus mēnešus. Pēc WADA uzskatiem, meldonijs iekļauts kontrolējamo vielu sarakstā, jo paaugstina sportistu izturību, tajā pašā laikā daudzi ārvalstu mediju uzrunāti eksperti apšaubījuši meldonija spējas un norādījuši uz zinātnisko pētījumu trūkumu, kas to apliecinātu.
BBC ziņo, ka no šāgada sākuma meldonijs dopinga analīzēs atklāts jau 99 dažādu valstu sportistiem. Liela daļa no viņiem ir tieši Krievijas sportisti, to skaitā arī pasaulslavenā tenisiste Marija Šarapova. Krievijas sporta ministrs komentējis, ka «meldonija problēma» aptver tik lielu sportistu skaitu, jo tieši pērn medikaments iekļauts krievu izlašu zāļu nodrošinājumā, un to lietojušas vismaz trešā daļa komandu. Pašlaik jau sākusies sportistu amnestēšana, piemēram, Starptautiskā svarcelšanas asociācija (IWF) pēc konsultācijām ar WADA paziņojusi, ka ar meldoniju pieķertais un no sacensībām atstādinātais baltkrievu svarcēlājs Andrejs Ribakovs (divkārtējais olimpisko spēļu vicečempions un divkārtējais pasaules čempions) var turpināt piedalīties sacensībās, jo viņa provē meldonija daudzums bija mazs, ziņo sportacentrs.com. Tiek lēsts, ka pēc amnestijas lielākā daļa no pašlaik atstādinātajiem varēs turpināt piedalīties sacensībās.
WADA paziņojums gan neatceļ iepriekš pieņemto lēmumu par meldonija iekļaušanu kontrolējamo vielu sarakstā – to sportisti lietot nedrīkst. Meldonijs ir dažādu preparātu sastāvā, taču oriģinālo medikamentu Mildronāts ražo Latvijas uzņēmums Grindeks. Uzņēmums iepriekš pauda uzskatu, ka meldonijs iekļauts sarakstā, visticamāk, nepamatoti, jo tieši palīdz sportistam izturēt slodzi, nevis uzlabo sportiskos rezultātus.