Lietuvai no 2015.gada 1.janvāra ir jāpievienojas eirozonai, teikts Eiropas Parlamenta (EP) trešdien pieņemtajā rezolūcijā.
EP balsojums atbalsta Eiropas Komisijas ierosinājumu un arī Eiropas Savienības dalībvalstu un valdību vadītāju politisko atbalstu jūnija Eiropadomes sanāksmē.
Parlamenta ierosinājumu pieņēma, 545 deputātiem balsojot par, 116 pret un 34 atturoties. Tajā EP "atbalsta eiro ieviešanu Lietuvā 2015. gada 1.janvārī," teikts Eiropas Parlamenta paziņojumā medijiem.
"Šodienas balsojums ir labas ziņas Lietuvai, Baltijai un Eiropas stabilitātei. Kopš 2006.gada Lietuva ieguldījusi daudz darba, lai panāktu zemu inflāciju, stabilu valūtas kursu, zemu budžeta deficītu un pieņemamus iekšzemes kopprodukta rādītājus. Laipni lūgta eirozonā, Lietuva!" teica ziņojuma sagatavotājs, deputāts Verners Langens.
Deputāti rezolūcijā atzinīgi vērtē to, Lietuva ir izpildījusi vajadzīgos kritērijus: vidējais inflācijas rādītājs Lietuvā bijis 0,6 % (ievērojami zem maksimālā atbilstības rādītāja 1,7%), 2013.gadā Lietuvas budžeta deficīts bijis tikai 2,1% (jābūt zem 3%), savukārt valsts parāds veidojis vien 39,4% no iekšzemes kopprodukta (jābūt zem 60%).
Lietuva būs eirozonas 19.dalībvalsts. Igaunija pievienojās eirozonai 2011.gadā, bet Latvija par eirozonas dalībvalsti kļuva šogad.
EP ir konsultatīva nozīme potenciālo eirozonas dalībvalstu atbilstības izvērtēšanā. Galīgo un oficiālo atļauju šomēnes sniegs Eiropas Savienības Vispārējo lietu padome.
Kā aģentūru LETA informēja ekspremjera, pašreizējā EP deputāta Valda Dombrovska (V) pārstāve Dace Šļare, ES Padome, pamatojoties uz Eiropas Komisijas un Eiropas Centrālās bankas ziņojumiem un pēc apspriešanās ar EP, ar kvalificētu balsu vairākumu pieņem lēmumu par Lietuvas uzņemšanu eirogrupā. Tad EP izskata likumdošanas priekšlikumu un sagatavo atzinumu.
Šogad saistībā ar notikušajām EP velēšanām šai procedūrai atlicis īpaši maz laika, tāpēc EP izmanto jau iepriekš praktizēto ātro lēmuma pieņemšanas procedūru, apstiprinot Eiropas Komisijas priekšlikumu, un tādējādi atbalstot eiro ieviešanu Lietuvā ar 2015. gada 1.janvāri.
Dombrovskis uzskata, ka eiro ieviešana Lietuvā ir pozitīva ziņa visām Baltijas valstīm, jo vēlreiz apliecina Baltijas valstu paveikto finansiālās stabilitātes un ekonomiskās izaugsmes nodrošināšanā, kā arī demonstrē reģiona pievilcību investīciju piesaistei. "Līdz ar Lietuvas pievienošanos eirozonai izzudīs arī pēdējā valūtas barjera starp Baltijas valstīm, kas neapšaubāmi veicinās tirdzniecību reģionā. Latvijai tas ir īpaši nozīmīgi, jo Lietuva ir Latvijas lielākais tirdzniecības partneris. Eiro ieviešana Lietuvā ir pozitīva ziņa arī visai eirozonai," pauž Dombrovskis.
Arī EP deputāte Sandra Kalniete (V) uzskata, ka "šis ir vēsturisks notikums, kas veicinās ekonomisko izaugsmi Baltijas reģionā un drošību". Briselē Lietuvas pievienošanās eirozonai tiek vērtēts kā kārtējais apliecinājums tam, ka stingra fiskālā politika dod rezultātus un veicina ekonomisko izaugsmi, norāda Kalniete.