11 ie­mes­li, lai ēs­tu ābo­lus

© F64

Ie­stā­jo­ties auk­stā­kam lai­kam, ir vērts ne­vis uz­reiz mek­lēt ap­tie­kā vit­amī­nus, bet gan tu­rēt uz gal­da kā­du aug­li, ku­ra sa­stāvs ir tik ba­gāts, ka tas der ne­lie­las mā­jas ap­tie­ci­ņas vie­tā. Tāds ir ābols.

Ābo­la sa­stā­vā ir 85% ūdens, tik­pat kā nav ol­bal­tum­vie­lu un tau­ku.

Šis aug­lis or­ga­nis­mam sniedz gan da­žā­dus vit­amī­nus, gan arī augļ­skā­bes, ba­last­vie­las, mi­ne­rāl­vie­las, mik­ro­ele­men­tus un bio­lo­ģis­ki ak­tī­vas vie­las, kas pa­līdz gan sa­gla­bāt skais­tu fi­gū­ru, gan stip­ri­na imu­ni­tā­ti vi­sas zie­mas ga­ru­mā.

11 ie­mes­li, kā­pēc zie­mā kā uz­ko­du, de­ser­tu vai pie­de­vu sa­lā­tiem iz­vē­lē­ties svai­gus ābo­lus

  1. 100 gra­mos ābo­lu ir 5-35 mi­li­gra­mi C vit­amī­na. Šis vēr­tī­gais vit­amīns vis­vai­rāk kon­cen­trē­jas tie­ši ābo­la mi­zā, tā­pēc ābo­lus la­bāk ne­mi­zot. Ja ābo­li ir no pa­šu dār­za vai arī bio­lo­ģis­ka­jām saim­nie­cī­bām, tad mi­za tie­šām jā­at­stāj. To­mēr, ja pir­kāt šos aug­ļus liel­vei­ka­lā, tos vē­lams no­mi­zot, jo bie­ži vien mi­za ir ap­smi­dzi­nā­ta ar da­žā­dām pa­līg­vie­lām, lai ābols sa­gla­bā­tu sa­vu iz­ska­tu vi­su zie­mu. Ap­ē­dot 100 gra­mu ābo­lu, sa­ņem­siet arī 5% no ne­pie­cie­ša­mās E vit­amī­na die­nas de­vas. Ma­za­jā brī­num­da­rī ne­lie­lā dau­dzu­mā ir arī B gru­pas vit­amī­ni.
  1. 100 gra­mos ābo­lu ir līdz pat 2,3 gra­miem pek­tī­na un ce­lu­lo­zes. Pa­tei­co­ties pek­tī­nam, ābo­li var pa­lī­dzēt ma­zi­nāt pa­aug­sti­nā­tu ho­les­te­rī­na lī­me­ni asi­nīs, un ne ti­kai! Pek­tīns un ce­lu­lo­ze pa­līdz gre­mo­ša­nas pro­ce­sos, kā arī sais­ta or­ga­nis­mam ne­vē­la­mās vie­las un pa­līdz tās iz­va­dīt.
  2. Ābols sa­tur daudz ba­last­vie­lu, kas pa­līdz re­gu­lēt vē­de­ra iz­e­ju. Jau vec­vec­mā­mi­ņas zi­nā­ja, ka sa­rī­vēts ābols ir de­rīgs caur­ejas ga­dī­ju­mā, bet sa­vā­rīts ābo­lu bie­ze­nis pa­lī­dzēs lik­vi­dēt aiz­cie­tē­ju­mu.
  3. 100 gra­mos ābo­lu ir arī 100-180 mi­li­gra­mu kā­li­ja un ci­tas mi­ne­rāl­vie­las, pie­mē­ram, fos­fors, kal­cijs, mag­nijs, dzelzs. Mi­ne­rāl­vie­las ir cil­vē­ka uz­tu­ra ne­aiz­stā­ja­ma sa­stāv­da­ļa, jo tās ne­pie­cie­ša­mas or­ga­nis­ma dzī­vī­bas pro­ce­siem.
  4. Ābo­li ir lie­lisks naš­ķis arī dia­bē­ta slim­nie­kiem, jo ābo­los eso­šās ba­last­vie­las pa­līdz pret strau­ju cu­ku­ra lī­me­ņa cel­ša­nos pēc ēša­nas. To­mēr jā­ņem vē­rā ābo­los eso­šais ogļ­hid­rā­tu dau­dzums.
  5. 6. Ābo­los ir no 4 līdz 12% augļ­skāb­ju, lie­lā­ko­ties ābol­skā­be. Augļ­skā­bes pa­līdz ma­zi­nāt urīn­skā­bes lī­me­ni asi­nīs, tā­pēc ābo­li uz­tu­rā jā­ie­kļauj rei­ma­tis­ma un po­dag­ras slim­nie­kiem, bet kā pro­fi­lak­ses lī­dzek­lis tie būs lie­lisks gar­dums ik­vie­nam.
  6. Ābo­liem pie­mīt an­ti­bak­te­ri­ā­las īpa­šī­bas, kas liks sli­mī­bām tu­rē­ties no ēdā­ja pa ga­ba­lu.
  7. Šo aug­li bie­ži dē­vē par da­bis­ko zo­bu su­ku, un ne jau bez ie­mes­la. Jo in­ten­sī­vāk no­tiek ko­ša­nas un koš­ļā­ša­nas pro­cess, jo ve­se­lā­kas ir sma­ga­nas. Bie­ža aug­ļu grau­ša­na bēr­nī­bā pa­lī­dzēs vei­dot pa­rei­zu sa­ko­die­nu.
  8. Par ābo­lu mi­zas ko­šo krā­su jā­pa­tei­cas da­žā­diem ka­ro­ti­no­ī­diem, pie­mē­ram, be­ta-ka­ro­tī­nam, kas ir au­gu dzel­te­nie, oran­žie un sar­ka­nie pig­men­ti. Tie pa­rū­pē­sies arī par jū­su ādas skais­tu­mu.
  9. Ābo­li sa­tur kver­ce­tī­nu, kas, ie­spē­jams, var sa­ma­zi­nāt ate­ro­skle­ro­zes un ļaun­da­bī­go au­dzē­ju vei­do­ša­nās ris­ku un lab­vē­lī­gi ie­dar­bo­jas aler­ģi­jas un bron­hi­ā­lās ast­mas ga­dī­ju­mā, kā arī aiz­ka­vē no­ve­co­ša­nās pro­ce­sus.
  10. Ābo­los eso­šās miec­vie­las un fe­no­li po­zi­tī­vi ie­dar­bo­jas uz ēdā­ja vis­pā­rē­jo lab­sa­jū­tu.

Ja ne­pie­tiek ar šiem 11 ie­mes­liem, vēl jā­pie­bilst, ka ābo­liem ir po­zi­tī­va ie­dar­bī­ba arī uz asins­va­diem. Lie­to­jot uz­tu­rā pie­tie­ka­mā dau­dzu­mā ābo­lus, ta­jos eso­šās vie­las pa­līdz at­tī­rīt asins­va­dus, tā­dē­jā­di sa­ma­zi­not sirds un asins­va­du sli­mī­bu ris­ku. Ābo­li stip­ri­na arī imūn­sis­tē­mu.

Ie­pēr­ko­ties pie­vēr­siet uz­ma­nī­bu ābo­lu kva­li­tā­tei! Da­žā­dos la­bo­ra­to­ris­kos pē­tī­ju­mos pie­rā­dīts, ka pē­dē­jo ga­du lai­kā C vit­amī­na dau­dzums ābo­los ir sa­ru­cis par 80 pro­cen­tiem. Pie vai­nas ir ar ķi­mi­kā­li­jām no­pli­ci­nā­tā aug­sne un ga­rais trans­por­tē­ša­nas ceļš, kas daž­kārt ir tūk­sto­šiem ki­lo­met­ru. Tie­ši tā­pēc ir sva­rī­gi pie­vērst uz­ma­nī­bu tam, no ku­rie­nes ābols nā­cis.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais