Kas ir gli­ko­metrs un kā tas palīdz di­abē­ta pa­cien­tiem?

© Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Ne­viens nav lai­mīgs, uz­zi­not, ka vi­ņam ir cu­ku­ra di­abēts, ta­ču pa­sau­lē ir mil­jo­niem cil­vē­ku, ku­ri spēj ar šo sli­mī­bu sa­dzī­vot, to kon­tro­lēt, aiz­ka­vēt kom­pli­kā­ci­ju ra­ša­nos un dzī­vot piln­vēr­tī­gu dzī­vi. Vie­na no lie­tām, kas jā­ap­gūst, uz­sā­kot di­abē­ta ār­stē­ša­nu, ir gli­ko­zes lī­me­ņa paš­kon­tro­le, iz­man­to­jot gli­ko­met­ru un teststrē­me­les.

  • Rī­ko­ties ar gli­ko­met­ru di­abē­ta pa­cien­ti vai vi­ņu tu­vi­nie­ki var mā­cī­ties ap­tie­kā, to ie­gā­dā­jo­ties, kā arī pie ār­sta, di­abē­ta ap­rū­pes mā­sas, spe­ci­āli or­ga­ni­zē­tās mā­cī­bās, cu­ku­ra di­abē­ta pa­cien­tu or­ga­ni­zā­ci­jās, sa­vu ie­spē­ju ro­be­žās ar pa­cien­tu ap­mā­cī­bu no­dar­bo­jas arī gli­ko­met­ru ra­žo­tā­ju pār­stāv­ji.
  • To, cik bie­ži jā­no­sa­ka cu­ku­ra lī­me­nis asi­nīs, pa­cien­tam iz­skaid­ro ārsts. Pirm­ā ti­pa cu­ku­ra di­abē­ta pa­cien­tiem re­gu­lā­ri mē­rī­ju­mi ir ob­li­gā­ti. Ot­rā ti­pa cu­ku­ra di­abē­ta pa­cien­tiem ir no­teik­ti pe­ri­odi, kad gli­ko­zes lī­me­ņa mo­ni­to­rings ir ob­li­gāts un ir pe­ri­odi, kad šie mē­rī­ju­mi var no­tikt re­tāk, pēc no­teik­tas shē­mas, ko iz­vē­las ārsts.
  • Ārsts mē­rī­ju­mu shē­mas no­sa­ka at­ka­rī­bā no tā, kāds mēr­ķis ir jā­sa­sniedz vai kā­da in­for­mā­ci­ja par pa­cien­tu ir jā­ie­gūst, vai mē­rī­ju­mus veic dia­gnos­ti­kas no­lū­kos vai tā­dēļ, lai pa­cients va­rē­tu uz­tu­rēt no­teik­tu gli­ko­zes lī­me­ni.
  • Arī kat­ram ve­se­lam cil­vē­kam rei­zi pa rei­zei līdz ar ci­tiem ve­se­lī­bas rā­dī­tā­jiem der pro­fi­lak­tis­ki pār­bau­dīt gli­ko­zes lī­me­ni asi­nīs.
  • Ap­tie­kās un ār­stu prak­sēs cu­ku­ra lī­me­ņa mē­rī­ju­mi ir tik­pat ti­ca­mi, kā vei­cot tos mā­jās ar sa­vu gli­ko­met­ru. Ja ana­lī­zi veic la­bo­ra­to­ri­jā, tad re­zul­tā­tam ir lie­lā­ka pre­ci­zi­tā­te, ta­ču, pa­rei­zi lie­to­jot gli­ko­met­ru, re­zul­tā­tu no­vir­ze no fak­tis­kā ir sa­lī­dzi­no­ši nie­cī­ga un šiem rā­dī­ju­miem var uz­ti­cē­ties.
  • Zi­nā­mu dis­kom­for­tu ra­da tas, ka mē­rī­ju­ma veik­ša­nai sev ir jā­iz­da­ra ne­liels dū­riens, bet arī šī pro­ce­dū­ra ir mak­si­mā­li vien­kār­šo­ta un pa­da­rī­ta pēc ie­spē­jas ne­sā­pī­gā­ka, iz­man­to­jot spe­ci­ālas lan­ce­tes un ie­rī­ces. Pirms 5-10 ga­diem asins pa­rau­ga pa­ņem­ša­na sais­tī­jās ar me­tā­la lan­ce­ti, kas bi­ja jā­ie­dur dzi­ļi. Paš­reiz va­ja­dzīgs pa­vi­sam mazs dū­riens, jo mē­rī­ju­ma veik­ša­nai ne­pie­cie­ša­ma ti­kai ma­za pi­lī­te (5-10 mikro­lit­ri) asi­ņu. Teh­no­lo­ģi­jas at­tīs­tās, un ie­spē­jams, ka nā­kot­nē par ik­die­nu kļūs ne­in­va­zīvs virs­pu­sē­ja kon­tak­ta mē­rī­jums, vien­kār­ši pie­lie­kot mēr­ie­rī­ci pie ādas vie­tās, kur ka­pi­lā­ri at­ro­das tu­vu ādas virs­pu­sei.
  • Ja ve­se­lam cil­vē­kam ro­das vēl­me iz­mē­rīt cu­ku­ra lī­me­ni asi­nīs ar gli­ko­met­ru, jā­ņem vē­rā, ka cu­ku­ra lī­me­nis svār­stās at­ka­rī­bā no die­nas rit­miem un no tā, kad un ko mēs esam ēdu­ši. Pirms ēša­nas tas var būt sa­ma­zi­nāts, bet tū­līt pēc ēša­nas tas ir pa­lie­li­nāts - tas jā­zi­na, lai ne­ra­dī­tu sev lie­ku uz­trau­ku­mu. Ja mal­tī­te bi­ju­si pirms pus­stun­das, tad ir ļo­ti lie­la var­bū­tī­ba, ka cu­ku­ra lī­me­nis būs pa­aug­sti­nāts, kaut arī cil­vēks ir ve­sels.
  • Lat­vi­jā un Eiro­pā ap­stip­ri­nā­tās cu­ku­ra lī­me­ņa mēr­vie­nī­bas ir mi­li­mo­li lit­rā. Vi­dē­jā nor­ma ir 5,5-5,9 mmol/l, tā var ne­daudz at­šķir­ties at­ka­rī­bā no tā, kā­dā la­bo­ra­to­ri­jā mē­rī­jums no­ti­cis vai ar kā­du gli­ko­met­ru tas veikts.
  • Gli­ko­met­ra kal­po­ša­nas il­gums ir at­ka­rīgs no lie­to­ša­nas in­ten­si­tā­tes, bet vi­dē­ji tas ir 2-3 ga­di. Lai va­rē­tu pār­bau­dīt gli­ko­met­ra pre­ci­zi­tā­ti, ie­tei­cams ie­gā­dā­ties spe­ci­ālu kon­tro­lšķī­du­mu, ko uz­pi­li­na uz teststrē­me­les asins pa­rau­ga vie­tā un sa­lī­dzi­na re­zul­tā­tu ar no­rā­dī­to kon­tro­lskait­li.
  • Teststrē­me­les pa­rei­zi jā­uz­gla­bā un jā­lie­to, jā­ie­vē­ro gla­bā­ša­nas no­rā­des un de­rī­gu­ma ter­miņš.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.