Pēc hidroloģisko procesu izpētes izstrādās ieteikumus Rīgas aizsardzībai pret plūdiem

Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments noslēdzis līgumu ar SIA "Procesu analīzes un izpētes centrs", uzticot tam veikt pētījumu par ar klimata pārmaiņām saistīto hidroloģisko procesu izpēti un prognozēšanu Rīgas pilsētas teritorijā un rekomendāciju izstrādi pilsētas teritorijas aizsardzībai.

Pētījums tiks izstrādāts departamenta realizētā un Eiropas Savienības "LIFE+" programmas līdzfinansētā projekta "Rīga pret plūdiem" jeb "Rīgas pilsētas virszemes ūdeņu ietekmju novērtēšana, novēršana un ekoloģiskā stāvokļa uzlabošana" ietvaros, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Sabiedrisko attiecību vadītāja Marija Ābeltiņa.

Pētījuma galvenais mērķis ir izpētīt hidroloģiskos procesus - plūdus, intensīvus nokrišņus, vēja uzplūdus, krastu noskalošanos, būtiskas gruntsūdeņu līmeņa izmaiņas un to ietekmi uz Rīgas pilsētas teritoriju, modelēt un novērtēt to risku nākotnē saistībā ar klimata pārmaiņām, kā arī izstrādāt rekomendācijas konkrētiem projektiem rīdzinieku aizsardzībai pret plūdiem.

Ar hidroloģiskās un hidrodinamiskās modelēšanas palīdzību tiks noteiktas applūstošo teritoriju robežas Rīgas pilsētā atbilstoši mūsdienu situācijai un vairākiem klimata pārmaiņu scenārijiem līdz šī gadsimta beigām.

Nosakot applūstošo teritoriju robežas, tiks ņemts vērā jūras ūdens līmeņa maiņas vēja uzplūdu rezultātā, upju hidroloģiskais režīms - pali, kā arī HES darbība.

Applūstošās teritorijas tiks sadalītas sešās riska zonās atbilstoši dažādām applūšanas varbūtībām - no 0,5%, līdz 50%. Tāpat tiks identificētas plūdu riskam un krastu erozijai pakļautās teritorijas īpaši stipru vētru gadījumā un prognozētas virszemes ūdens objektu krastu izmaiņas.

Pētījums ietvers arī informāciju par gruntsūdens līmeni, nokrišņu daudzumu un intensitāti, esošo lietus ūdens kanalizācijas un meliorācijas sistēmu, un prognozēm - gan mūsdienu situācijai, gan arī klimata pārmaiņām ilgtermiņā - par plūdu riskam un krastu erozijai pakļautajām teritorijām īpaši intensīvu nokrišņu, kā arī sniega kušanas un palu ūdeņu gadījumā.

Tiks veikta hidroloģisko procesu ilgtermiņa ietekmes analīze un iespējamo draudu apzināšana. Darba gaitā tiks identificētas un novērtētas vietas Rīgas pilsētas teritorijā, kur hidroloģisko procesu ietekmē notiek krastu erozija, noteikti galvenie erozijas iemesli un attēlotas krastu erozijas skartās vietas kartē.

Tāpat tiks novērtētas un raksturotas plūdu riskam un krastu erozijai pakļautās teritorijas katrā plūdu riska zonā gan no sociālā, kultūrvēsturiskā un saimnieciskās darbības, gan dabas aizsardzības aspekta un novērtēti plūdu izraisītie draudi.

Kartē tiks atzīmēti objekti, kas hidroloģisko procesu ietekmē var radīt potenciālu apdraudējumu cilvēku veselībai un piesārņojuma draudus apkārtējai videi, kā arī aprēķināti iespējamie finansiālie zaudējumi.

Pētījuma noslēgumā, balstoties uz iegūto informāciju, tiks izstrādātas rekomendācijas plūdu riska mazināšanas pārvaldības plānam un reāli priekšlikumi inženiertehniskiem risinājumiem Rīgas pilsētas teritorijas aizsardzībai no applūšanas un krastu erozijas, piemēram, dambju jeb aizsargvaļņu, aizvaru un slūžu rekonstrukcijai un būvniecībai, teritorijas uzbēršanai, lietus ūdens kanalizācijas un meliorācijas sistēmas uzlabošanai, kā arī krastu nostiprināšanai.

Priekšlikumi inženiertehniskiem risinājumiem tiks izstrādāti ar vairākām teritorijas aizsardzības alternatīvām, un to efektivitāte un ietekme būs pamatota ar hidrodinamiskās modelēšanas palīdzību. Papildus, ja būs nepieciešams, tiks izstrādāti priekšlikumi nacionālās likumdošanas, kā arī Rīgas domes normatīvo aktu un teritorijas plānojuma grozījumiem.

Pētījuma izstrādātājs "Procesu un vides analīzes centrs" izvēlēts atklātā konkursā. Līgums paredz darbus veikt astoņu mēnešu laikā un līguma summa ir 69 400 lati bez pievienotās vērtības nodokļa.

"LIFE" programma ir Eiropas Savienības finanšu instruments, kas paredzēts dabas un vides aizsardzības jomas projektu atbalstam.

Galvenais šīs programmas mērķis ir sniegt ieguldījumu ES vides politikas un likumdošanas izstrādē, papildināšanā un īstenošanā.

LIFE programma ir sākta 1992.gadā, un līdz šim programmas ietvaros ir līdzfinansēti jau 3104 projekti visā ES, vides aizsardzībā ieguldot ap 2,2 miljardiem eiro (1,54 miljardi latu). Pašreizējā programmas fāze - "LIFE+" - sākta 2007.gadā un tiks īstenota līdz 2013.gadam.

Latvijā

Pagājušajā gadā biežākie invaliditātes cēloņi pilngadīgiem iedzīvotājiem, kuri pirmoreiz atzīti par personām ar invaliditāti, bija ļaundabīgi audzēji, asinsrites sistēmas slimības, kā arī skeleta, muskuļu un saistaudu slimības, šodien diskusijā "Svarīgākais par invaliditāti Latvijā" informēja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītāja Daina Grabe.

Svarīgākais