Rīgas pašvaldības policija informē, ka kādā dzīvoklī Pārdaugavā iemitināti vairāk nekā 60 suņu un to īpašniece dzīvniekus tur antisanitāros apstākļos. Policisti izņēmuši 58 suņus, bet četrus atstājuši dzīvokļa saimnieces aprūpē, jo viņa apgalvojusi, ka suņiem nepieciešami īpaši medikamenti – mājdzīvnieki slimojot ar diabētu. Par dzīvnieku labturības prasību noteikumu pārkāpumu sākta administratīvā lietvedība.
Pagaidām patversmē
Pārtikas un veterinārais dienests vēl gaida materiālus no policijas un tikai pēc tam izvērtēs, vai dzīvnieku īpašniece ir sodāma un to, vai suņiem jāmeklē citi saimnieki. Ātri tas nenotiks. Pagaidām dzīvnieki mitinās patversmē Ulubele. Tur viņus aprūpē, ārstē un, protams, gaida iespējami ātrāku lēmumu - vai nu dzīvnieki ir izņemti tikai uz laiku un vēlāk atgriezīsies pie īpašnieces, vai arī tos varēs atdot adopcijai citiem cilvēkiem. Jau tagad cilvēki zvana uz dzīvnieku patversmi un taujā, vai dzīvniekus ir iespējams paņemt. Nē, to nevar, kamēr nebūs pieņemts lēmums, ka suņi nekādā gadījumā nedrīkst atgriezties pie savas iepriekšējās saimnieces.
Aicina palīdzēt šiem un citiem
Ulubeles mājaslapā tika ievietots aicinājums palīdzēt sagādāt segas, palagus, dvieļus un pamperpaladziņus, jo Pārdaugavas dzīvoklī mazie suņi dzīvoja būros un pagaidām nav iemācījušies nokārtoties ārpus guļvietām. Suņiem būtu nepieciešamas arī rotaļlietas. Dzīvnieku aprūpētāji ir pateicīgi visiem, kuri palīdzēja un piedāvā palīdzību, vienlaikus arī atgādina, ka patversmē ir vēl 200 suņu, kuru uzturēšanai nepieciešami līdzekļi.
Cik suņu? Nezinu!
Rīgas pašvaldības policija vēsta, ka, jūnija beigās ierodoties mājā, par kuru bija saņemta informācija, ka tur dzīvoklī tiek turēti 16 suņi, jau kāpņu telpā bija jūtama spēcīga smaka. To nevarēja nejust arī kaimiņi. Dzīvokļa durvis neviens neatvēra, tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki pārbaudīja balkonu. No balkona logiem bija redzams, ka dzīvoklī atrodas ļoti daudz suņu antisanitāros apstākļos. Visbeidzot dzīvokļa saimniece policistus ielaida dzīvoklī, bet pat nezināja, cik dzīvnieku ir iemitinājusi. Izrādījās, ka 62. Viņa tos audzējot pārdošanai, bet gadījies tā, ka nav paguvusi pārdot. Dzīvoklī bija ne tikai suņi, bet arī žurkas un jūtama spēcīga izkārnījumu smaka, istabā un virtuvē uz grīdas bija gan izkārnījumi, gan citas smirdīgas vielas.
Trāpās arī ezis un peles
Pirms dažiem gadiem Pārtikas un veterinārais dienests no kāda dzīvokļa Rīgā, Lokomotīves ielā, izņēma antisanitāros apstākļos turētus dzīvniekus - deviņus suņus, ezi, krupi un trīs peles, jo dzīvokļa saimnieki nenodrošināja atbilstošus turēšanas apstākļus dzīvniekiem.
Vēl tikai šā gada sākumā atrisinājās vairāk nekā 40 kaķu drāma, kas aizsākās 2018. gada augustā, kad kaķus izņēma no dārziņu teritorijas Jaunciemā. Kā lasāms Ulubeles mājaslapā, kustoņi bija iesprostoti vecos, sapuvušos ūdeļu sprostos, kas pārklāti ar plēvi, saulē, 30 grādos, bez ūdens un iespējas patverties ēnā.
Bija vajadzīgi deviņi mēneši, lai tiktu pieņemts lēmums neatdot kaķus to saimniecei. Diemžēl joprojām nav izdevies panākt, ka ar dzīvnieku labturību saistītus gadījumus izskatītu ātrāk. Arī kaķu lietā saimniece izmantoja visas iespējas pārsūdzēt Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumus kaķus konfiscēt, jo gribēja kaķus paturēt. Šis viņai nebija pirmais dzīvnieku labturības noteikumu pārkāpums.
KĀ INFORMĒT
Par pārkāpumiem mājas (istabas) dzīvnieku turēšanā var informēt Pārtikas un veterināro dienestu, piezvanot uz uzticības tālruni automātisko atbildētāju 67027402.
Pēc signāla atstājiet tajā savu paziņojumu: pēc iespējas precīzāku informāciju par to, kas (kāds pārkāpums), kur (pilsēta, iela, ja iespējams - pilna adrese, ja tas ir veikals - veikala nosaukums, ja bērnudārzs - tā nosaukums) un kad (datums) ir noticis. Sūdzība tiks reģistrēta un pārbaudīta.
Ja vēlaties, lai tiktu sniegta atbilde par pārbaudes rezultātiem, neaizmirstiet pateikt, kā ar jums sazināties - tālruņa numuru, e-pastu vai adresi.
MĀJDZĪVNIEKU SAIMNIEKAM JĀZINA
*Jārūpējas par to, lai dzīvnieks ar savu uzvedību (riešanu, gaudošanu vai smaku) netraucētu kaimiņus un apkārtējo sabiedrību.
*Ja mājās, kas atrodas pilsētas vai ciema teritorijā, dzīvo pieci un vairāk vienas sugas siltasiņu dzīvnieki, kuri ir vecāki par sešiem mēnešiem, dzīvnieku īpašniekam par to rakstiski jāinformē Pārtikas un veterinārā dienesta teritoriālā pārvalde.
*Mājas dzīvnieka īpašnieks, kas pavairo tam piederošos suņus, kaķus vai mājas seskus un atsavina to pēcnācējus:
nodrošina, ka šķirnes mājas dzīvnieki ir ierakstīti Latvijā reģistrētas šķirnes mājas dzīvnieku audzētāju organizācijas ciltsgrāmatā;