Rīgas domē izstrādāti grozījumi pašvaldības saistošajos noteikumos Par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu vai maznodrošinātu un sociālajiem pabalstiem Rīgas pilsētas pašvaldībā. Būtiski ir zināt, ka tiek paaugstināti ienākumu kritēriji, lai daļa rīdzinieku turpinātu saņemt sociālo palīdzību, ieviests jauns pabalsts, kā arī no nākamā gada 1. janvāra stāsies spēkā pabalsts izglītības ieguvei.
Vērtējot tikai pēc skaitļiem, Rīgā vērojama pozitīva tendence - trūcīgo un maznodrošināto personu skaits samazinās. Taču tas nenotiek tāpēc, ka cilvēki būtu atraduši labāk apmaksātu darbu vai citus ienākumu avotus. Pašreizējie kritēriji samazina trūcīgo un maznodrošināto skaitu matemātiski, jo to ienākumi (pensijas, pabalsti) laika gaitā nedaudz pieaug, tomēr pieaug arī dzīves dārdzība. Tāpēc pabalsti jāpielāgo reālajiem izdevumiem.
«Tagad ir ļoti daudz personu, kuru ienākumi nedaudz pārsniedz noteiktos kritērijus, bet viņi ir pakļauti nabadzības riskam. Tādēļ pienācis laiks paplašināt pabalstu saņēmēju loku, pielīdzināt pabalstu apmēru reālajiem izdevumiem, kā arī ieviest jaunus atbalsta pasākumus,» uzskata Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāja Olga Veidiņa.
Paredzēts, ka tiesības saņemt dzīvokļa pabalstu būs ģimenei vai atsevišķi dzīvojošai personai, kas ir deklarējušas pamata dzīvesvietu Rīgas administratīvajā teritorijā, dzīvo atbilstoši iesniegumā norādītajai adresei un kuru vidējie ienākumi pēdējo trīs mēnešu laikā nepārsniedz 320 (patlaban ir 284,57) eiro katram ģimenes loceklim vai atsevišķi dzīvojošai personai darbspējīgā vecumā mēnesī, bet atsevišķi dzīvojošam vecuma vai invaliditātes pensijas vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējam nepārsniedz 400 (patlaban ir 355,72) eiro mēnesī.
Lai būtu tiesības saņemt pabalstu veselības aprūpei, ierosināts paaugstināt ienākumu kritērijus no 192,09 uz 221 eiro un no 234,77 uz 270 eiro un pabalstu izglītības ieguves atbalstam no 35,57 uz 50 eiro.
Plānots paplašināt izglītības ieguves pabalsta saņēmēju loku - to var piešķirt arī bērnam no piecu gadu vecuma, ja viņš mācās pirmsskolas iestādē, un izglītojamam, kurš nav sasniedzis 21 gada vecumu un apgūst vispārizglītojošo vai profesionālo izglītību. Pašvaldībā informē, ka turpmāk pabalsts pacienta iemaksu segšanai būs 100 (patlaban ir 71,14) eiro kalendārajā gadā.
No tagadējā viena mēneša uz trim mēnešiem tiks pagarināts dokumentu iesniegšanas termiņš, lai varētu saņemt pabalstu krīzes situācijā.
Saistošo noteikumu projektā ir paredzēts jauns pašvaldības pabalsts patstāvīgas dzīves sākšanai pilngadīgai personai pēc Sociālās aprūpes centra (SAC) pakalpojuma pārtraukšanas. Uz pabalstu varēs pretendēt persona, kurai rehabilitācijas rezultātā vairs nav nepieciešami SAC pakalpojumi un kura SAC pakalpojumu saņēma, pamatojoties uz Rīgas Sociālā dienesta pieņemto lēmumu. Pabalsta mērķis ir nodrošināt personu, kurai tiek izīrēta pašvaldības dzīvojamā telpa, ar ikdienā nepieciešamo sadzīves priekšmetu minimumu. Pabalsta apmērs nevarēs pārsniegt 430 eiro, to pārskaitīs klienta norādītajā kontā pēc izdevumus apliecinošu dokumentu iesniegšanas.
Saistošo noteikumu projektā tiek noteikti labvēlīgāki kritēriji, lai sociālās rehabilitācijas pabalstu varētu piešķirt ģimenēm ar bērnu invalīdu, pilngadīgām personām ar invaliditāti vai ar garīga rakstura traucējumiem. To varēs saņemt, pamatojoties uz sociālā darba speciālista sniegto atzinumu, veicot klienta sociālās situācijas izvērtējumu, vai pamatojoties uz personai sastādītā individuālā sociālās rehabilitācijas plāna izpildi, neskatoties uz to, ka ģimenei (personai) pieder uzkrājumi vai vairāki īpašumi.
***
TRŪCĪGIE UN MAZNODROŠINĀTIE RĪGĀ
• Salīdzinot 2018. gada pirmo pusgadu ar attiecīgo periodu 2017. gadā, trūcīgo personu skaits ir samazinājies par 15 procentiem, maznodrošināto personu skaits par astoņiem procentiem, bet testēto pabalstu (to piešķiršanai tiek vērtētas personas vai ģimenes ienākumi) saņēmēju skaits - par 15 procentiem.
• Var prognozēt, ka sociālo pabalstu saņēmēju skaits samazināsies pēc izmaiņām valsts pensiju sistēmā - no jūlija paaugstinājās pensiju piemaksas apmērs par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim: līdzšinējā viena eiro vietā uz 1,5 eiro, kā arī notiek ikgadējā valsts pensiju indeksācija.
• Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvars pēdējos gados turpina palielināties vecuma grupā virs 65 gadiem. Ļoti augsts nabadzības risks ir vientuļajiem senioriem.