Valstī publiski ir izskanējis, ka valdība tomēr nespēj nodrošināt finansējumu pedagogu algu palielināšanai ar nākamo mācību gadu un ka pašvaldībām trūkstošais finansējums jārod savā budžetā. Gulbenes novadā šis trūkstošais finansējums ir apmēram 100 000 eiro.
Vajadzīgais finansējums pedagogu darba samaksas pieauguma nodrošināšanai pašvaldības budžetā 2018. gadam ir rasts, pamatā samazinot sagatavotajā budžeta projektā plānotos remontdarbus, kas nepasliktinās pašvaldības iestāžu funkciju izpildi, - informē novada dome.
Ministru kabineta noteikumi par to, ka ar 2018. gada 1. septembri pedagogu algas jāpalielina, paaugstinot zemāko darba algas likmi 680 eiro par slodzi uz 710 eiro, ir pieņemti nupat. Ņemot vērā, ka 2018. gada valsts budžets neparedz papildu finansējumu pedagogu darba samaksas paaugstināšanai, finanšu resursi pedagogu darba samaksas pieauguma nodrošināšanai jārod, efektivizējot izglītības procesu un piešķirot papildu finansējumu no pašvaldības budžeta. Gulbenes novada pašvaldības budžetā ir rasts vajadzīgais finansējums, lai šogad ar 1. septembri četrus mēnešus tiktu nodrošināts pedagogu darba samaksas pieaugums.
Novada deputāts Valtis Krauklis laikrakstam saka, ka par šīm tēmām un nepieciešamību pārskatīt izglītības iestāžu skaitu novadā ar sabiedrību ir atklāti jārunā. Ja novada pašvaldība vēlas nākamajā mācību gadā optimizēt savu izglītības iestāžu skaitu, februāris ir pēdējais brīdis šādu kardinālu lēmumu pieņemšanai. Kā zināms, šāda veida lēmumi ir jāpieņem pusgadu iepriekš.
Nesen novada deputāti bija izbraukuši uz Druvienas sākumskolu, kur atklāti runāja par šīs izglītības iestādes iespējamo slēgšanu. «Skolas direktorei ir uzdots atklāti izrunāties ar skolēnu vecākiem. Un tad mēs atkal brauksim uz Druvienu,» saka V. Krauklis. Viņa uzskats - tas, kas notiek Druvienā, ir skolēnu vecāku un pedagogu mocīšana. «14 bērnu lauku skolā!» V. Krauklis izsaucas.
«Skolā bija 18 skolēnu. Bet zinu, ka skolēnu kustība notiek,» par Druvienas sākumskolas tagadējo situāciju saka novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītājs Arnis Šķēls. Uz jautājumu, cik darbinieku ir šajā skolā, viņš atbild, ka tā vaicāt neesot korekti, jo jāņem vērā darbinieku likmes.
Deputāts Andis Caunītis saka, ka pieņemt lēmumu par Druvienas sākumskolas slēgšanu droši vien vajadzēs, «jo tur ir divas pamatproblēmas - pie tik maza skolēnu skaita un mazām darba slodzēm pedagogiem nav iespējas neko nopelnīt, bet bērniem jāmācās apvienotajās klasēs un ir maz iespēju ārpusstundu interešu izglītībai».
2017./2018. mācību gads ir pirmais, kopš ar vietējās pašvaldības lēmumu trīs pamatskolas reorganizētas par sākumskolām, kurās mācās bērni līdz 6. klasei ieskaitot. Tādas skolas ir Druvienā, Litenē, K. Valdemāra sākumskola Beļavā. Gulbīša vidusskola Jaungulbenē reorganizēta par pamatskolu.
25. janvārī notikušajā novada domes sēdē publiski izskanēja informācija, kas liek domāt, ka februārī gaidāmi kardināli lēmumi. Pašvaldības izpilddirektore Guna Švika izteica repliku, ka tiek analizēta pašvaldībā izveidoto sākumskolu tālākā darbība. Jautājums deputātu apspriešanai tiekot virzīts uz komiteju sēdēm, kas notiks februārī. Novada domes priekšsēdētājs Andris Vējiņš pauda: «Sākam strādāt ar izglītības jautājumiem Gulbenes novadā, iespējamajām reorganizācijām ar tālāku skatu, kā mēs to redzam.