Uzsākot priekšvēlēšanu laiku ar vairākiem konfliktiem, politiskie spēki šobrīd, šķiet, piekopj tolerantāku taktiku: vairākums partiju atturas izteikt dzēlīgus komentārus par apvienības Par labu Latviju lēmumu premjera amatam oficiāli izvirzīt Aināru Šleseru, bet Andri Šķēli pieteikt kā potenciālo finanšu ministru.
Tiesa, starp rindām tiek apliecināts, ka pārējo partiju līderi Šlesera un Šķēles tandēmu neuzskata par uztraukuma vērtiem konkurentiem.
Politiskā apvienība Par labu Latviju (PLL) vakar par Ministru prezidenta amata kandidātu oficiāli izvirzīja Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieku Aināru Šleseru (LPP/LC), līdz ar to atstājot otrajā plānā gan bijušo Valsts prezidentu Gunti Ulmani, kurš netieši jau sen tika pieteikts kā visreālākā kompromisa figūra šim amatam, gan Tautas partijas līderi Andri Šķēli un Ogres mēru Edvīnu Bartkeviču. Sarunā ar Neatkarīgo PLL pārstāvis Edgars Vaikulis atzina, ka A. Šlesera kandidatūra atzīta par visspēcīgāko, novērtējot viņa lielo pieredzi uzņēmējdarbībā un politikā, kā arī spējas iestāties par Latvijas nacionālajām interesēm. E. Vaikulis skaidroja, ka A. Šlesera kā premjera kandidatūra "jāskata ciešā tandēmā ar Andra Šķēles pieteikšanu finanšu ministra postenim".
Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis atzina, ka nevēlas komentēt citu partiju kandidātus premjera postenim, jo nevienam no viņiem, pēc viņa domām, neesot reālu izredžu iesēsties Ministru prezidenta krēslā. "ZZS ir pārliecināta, ka pēc vēlēšanām pārējās partijas ātri vien savā starpā saplēsīsies un nevarēs vienoties, tādēļ Valsts prezidents valdības vadītāja amatam nominēs Aivaru Lembergu. Tas ir tikai laika jautājums," savu pārliecību klāstīja ZZS līderis.
Arī Saskaņas centra vadītājs Jānis Urbanovičs, kurš pats ir arī šā politiskā spēka premjera posteņa nominants, atturējās komentēt A. Šlesera kandidatūru, vien uzsverot, ka šis konkurents "ar savu asumu un mērķtiecību padarīs cīņu daudz interesantāku".
Savukārt apvienības Vienotība vadītājs Ģirts Valdis Kristovskis bija skeptisks, prognozējot PLL kandidāta izredzes tikt nominētam Ministru kabineta vadītāja krēslam. "10. Saeimas vēlēšanās PLL var cīnīties vienīgi par 5% barjeras pārvarēšanu, turklāt ir pavisam reāli, ka šī izšķirošā robeža nemaz netiks pieveikta. Tas nozīmē, ka, lai kādu kandidātu PLL pašlaik nominētu, šī apvienība turpmāk tomēr nebūs tas politiskais spēks, kas reāli ietekmēs procesu Latvijā. Manuprāt, Aināra Šlesera izvirzīšana vērtējama tikai kā nenozīmīga politiskā spēka vēlme izteikties pa šo tēmu," sacīja Ģ. V. Kristovskis.
Jāpiebilst, ka pati Vienotība cīņu par premjera amatu ir uzsākusi ar visnotaļ neviennozīmīgu akciju, kurā apvienības izvirzītais kandidāts Valdis Dombrovskis tiek asi pretnostatīts kreisi orientētā SC kandidātam J. Urbanovičam, tādējādi izpelnoties pārējo politisko spēku nosodījumu. ZZS pārstāvis A. Brigmanis šīs akcijas konfliktējošo raksturu apzīmēja ar saukli krievi nāk, uzsverot, ka tā apstiprinot ZZS aizdomas par pārējo politisko spēku nespēju pēc vēlēšanām vienoties par visiem pieņemamu premjera kandidātu.
***
Izvirzītie premjera amata kandidāti
Politiskais spēks; Ministru prezidenta amata kandidāts
Zaļo un zemnieku savienība Ventspils mērs Aivars Lembergs
Vienotība tagadējais premjers Valdis Dombrovskis
Saskaņas centrs parlamentārietis Jānis Urbanovičs
Visu Latvijai/TB/LNNK Eiroparlamentārietis Roberts Zīle
Par labu Latviju Ainārs Šlesers