Klāt jūlijs, un politiskie spēki, kas startēs 10. Saeimas vēlēšanās, jau ir nosaukuši vai arī drīzumā nosauks deputātu kandidātu sarakstu līderus jeb tā sauktās lokomotīves. Šovasar saskaņā ar grozījumiem Saeimas vēlēšanu likumā katrs deputātu kandidāts var balotēties tikai vienā no pieciem vēlēšanu apgabaliem.
Dažiem politiskajiem spēkiem līderu izvēles iespējas ir visai ierobežotas, tāpēc uz lielās politiskās skatuves var sākt parādīties politiķi, kuri iepriekš partijās spēlējuši otrā plāna lomas.
Pieļauj politiskās vides atsvaidzināšanos
"Iepriekš viens spilgts, sabiedrībā atpazīstams līderis varēja vēlēšanās izvilkt visu partiju, bet tagad, kad katrs politiķis var balotēties tikai vienā apgabalā, viss ir kardināli mainījies," situāciju komentē sociologs Arnis Kaktiņš. "Ir skaidrs, ka partijai nevar būt pieci līderi – partijai var būt viens līderis, kurš šoreiz varēs balotēties tikai vienā no apgabaliem – citos būs jābūt kaut kādiem citiem cilvēkiem. Kaut kādu laiku jau tā vēlētāju pieeja šim jautājumam saglabāsies – jāapskatās, kas ir augšā, tie ir tie galvenie," saka eksperts, pieļaujot, ka kādā sarakstā ar pirmo numuru var parādīties tādu politiķu vārdi, kuri pašā partijā reālu līderu lomu neieņem, bet ir atpazīstamāki sabiedrībā.
"Agrāk partijas varēja dzīvot salīdzinoši vienkārši – pieļaujot, ka tas nebija tas labākais valstij, bet tagad paši politiķi – paldies viņiem par to – šo sistēmu ir pamainījuši un paši sev ir sarežģījuši dzīvi, taču ilgtermiņā šīs te pārmaiņas varētu dot pozitīvu efektu, jo nākotnē mēs varētu publiskajā telpā ieraudzīt vairāk aktīvu, talantīgu cilvēku, kuri līdz šim bija palikuši lielo līderu ēnā," nākotnes vīzijas ieskicē A. Kaktiņš.
Lielās līnijās viss kārtībā
Politologs Filips Rajevskis, lūgts komentēt Neatkarīgās apkopoto – daļēji jau oficiālo – partiju pirmo numuru sarakstu (skat. tabulu 1. lpp.), secina, ka "lielākoties pareizie cilvēki ir salikti pareizajās vietās. Par labu Latviju – viss it kā loģiski, tikai interesanti, kā ies Andrim Šķēlem Zemgalē? Viņš lielu pienesumu partijai varētu dot Vidzemē, kur ir tradicionālie Tautas partijas atbalsta punkti Valmiera un Cēsis, bet viņa starts Zemgalē varētu kļūt par sava veida indikatoru viņam kā politiķim". Kā loģisku F. Rajevskis nodēvē arī Vienotības līderu iedalījumu, "bet kā būs ar Loskutovu Latgalē – it kā ir viedoklis, ka cilvēkiem ar slāviskiem uzvārdiem vai kuri latviski runā ar zināmu akcentu, Latgale ir tas apgabals, kur startēt. Tomēr praksē ir pierādīts, ka Latgalē panākumus gūst tieši tie politiķi, kuri paši nāk no tās puses".
Par lielu izaicinājumu politologs nosauc Saskaņas centra līdera Jāņa Urbanoviča balotēšanos Rīgā. "Jā, Rīgā ir Saskaņas centra mērs, taču vai to izdosies kapitalizēt. Te ir zināmi riski, bet, ja Urbanovičs grib pieteikt sevi kā nacionālā līmeņa politiķis, viņam ir ļoti svarīgi Rīgā uzvarēt," spriež politologs.
ZZS ar Lembergu var uzvarēt
Kā neveiksmīgu politologs dēvē tēvzemiešu izvēli virzīt kā pirmos numurus abus Visu Latvijai līderus – "Raivi Dzintaru pazīst Rīgā, īpaši jau politiskajā vidē, bet ārpus tās? Piedevām vēl ar tādiem sāncenšiem kā Dombrobvskis un Ulmanis. Un arī Parādnieks – viņa uzvārdu personīgi es tikai vakar pirmoreiz dzirdēju pa radio". Līdzīgi politologs novērtē apvienības PCTVL izvēlēto Kurzemes apgabala līderi Andreju Boboško, kam, pēc viņa domām, nav nekādu cerību izvilkt savas partijas sarakstu nacionāli orientētajā Latvijas rietumu reģionā.
"Īpašs jautājums jau, protams, ir par Lembergu – ja zaļzemnieki dabūtu viņu, Rīgā uzvara viņiem būtu tikpat kā garantēta – un ne tikai Rīgā, bet arī kopumā, jo reģionos viņiem vienmēr bijis labs atbalsts," rezumē F. Rajevskis.
ZZS valdes priekšsēdētājs Raimonds Vējonis, komentējot Ventspils mēra Aivara Lemberga balotēšanās iespēju, Neatkarīgajai atzīst, ka "partija apzinās, ka vēlēšanās viņš [Lembergs] varētu arī nestartēt, jo viņš nav tāda tipa cilvēks, lai četrus gadus sēdētu Saeimā, tāpēc ZZS šā jautājuma kontekstā runā arī ar cilvēkiem, kuri nav šīs politiskās apvienības biedri, un galīgā izvēle vēl nav veikta".
***
VIEDOKĻI
Sociologs Arnis Kaktiņš:
– Iepriekš viens spilgts, sabiedrībā atpazīstams līderis varēja vēlēšanās izvilkt visu partiju, bet tagad, kad katrs politiķis var balotēties tikai vienā apgabalā, situācija ir kardināli mainījusies, jo ne visu sarakstu pirmie var būt līderi arī kopumā.
Politologs Filips Rajevskis:
– Īpašs jautājums jau, protams, ir par Lembergu – ja zaļzemnieki dabūtu viņu, Rīgā uzvara viņiem būtu tikpat kā garantēta – un ne tikai Rīgā, bet arī kopumā, jo reģionos viņiem vienmēr bijis labs atbalsts.