Latvijā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas riskam ir tendence samazināties, izriet no Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) otrdien prezentētā nacionālā novērtējuma projekta.
Kā aģentūra LETA uzzināja FID, otrdien tiesībaizsardzības un drošības iestādēm, uzraudzības un kontroles institūcijām, privātajam sektoram un valsts pārvaldes iestādēm attālinātā sanāksmē tika prezentēts izstrādātā Nacionālā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas riska novērtējuma ziņojuma par 2017.-2019.gadu projekts.
Nacionālā riska novērtējuma izstrādē piedalījās vairāk nekā 30 iestādes, tādējādi apliecinot sadarbības nozīmību kopēja mērķa sasniegšanai.
Nacionālā riska novērtējuma sagatavošanu nosaka starptautiskie standarti. Arī Eiropas Komisijas Pārnacionālais riska novērtējums tiek gatavots, par pamatu ņemot ES valstu nacionālos riska novērtējumus.
Nacionālais riska novērtējums ir kā pamats turpmākās politikas izstrādei naudas atmazgāšanas novēršanas jomā, savukārt privātajā sektorā tas ļauj nodrošināt atbilstošu iekšējo kontroles procedūru ieviešanu.
Lai arī Nacionālais riska novērtējums vēl ir sagatavošanas procesā, pārskata periodā nacionālajam noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas riskam ir tendence samazināties.
Tas noticis, jo ievērojami mazinājušās pārrobežu finanšu plūsmas no augsta korupcijas riska valstīm, pilnveidots naudas atmazgāšanas novēršanas normatīvais regulējums, kā arī stiprināta uzraudzības un kontroles institūciju un tiesībaizsardzības iestāžu kapacitāte.
Tāpat risku samazina arī atsevišķu sektoru riska līmeņa mazināšanās, it īpaši tas attiecināms uz būtiskāko sektoru - kredītiestādēm, kā arī iestāžu savstarpējās sadarbības uzlabošanās un kopējais risku izpratnes pieaugums, teikts ziņojuma projektā.
FID turpinās konsultācijas gan ar valsts pārvaldes, gan privātā sektora pārstāvjiem un pēc visu komentāru saņemšanas un to atbilstošas iestrādes Nacionālā risku novērtējuma ziņojumu plāno publiskot šī gada beigās.