Valsts policija plāno drīzumā testa režīmā plāno sākt izmantot speciāli aprīkotu netrafaretu automašīnu, kas ļautu kontrolēt tālruņa lietošanu pie stūres, pastāstīja Valsts policijas (VP) Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.
Saskaņā ar satiksmes drošības plānu 2017.- 2020.gadam plānots iegādāties ierīces, kas veic automātisku transportlīdzekļu reģistrācijas numura zīmju nolasīšanu. Ar šādām ierīcēm būs iespēja automātiski konstatēt, vai transportlīdzeklis ir meklēšanā, apdrošināts un vai tam izieta tehniskā apskate.
Krapsis pastāstīja, ka vismaz vienu netrafaretu policijas automašīnu plānots aprīkot ne tikai ar iepriekšminēto sistēmu, bet to papildināt ar automašīnas sānos ierīkotām foto un videokamerām. Tas papildus ļautu konstatēt, vai autovadītājs braukšanas laikā nelieto mobilo tālruni vai citas viedierīces.
"Vienkāršiem vārdiem runājot, sistēma darbosies šādi - satiksmes plūsmā policijas automašīnā iebūvētā sistēma automātiski nolasīs tuvumā esošo transportlīdzekļu numura zīmes, lai, savienojoties ar datu bāzēm, pārbaudītu, vai nav pārkāpumi. Papildus, ja kādā no tuvumā esošajām automašīnām vadītājs lietos tālruni, tad policijas automašīnas sānos ierīkotās kameras konstatēs šo pārkāpumu un automašīnas īpašniekam vēlāk tiks atsūtīts paziņojums par uzlikto sodu," stāstīja Krapsis.
Paziņojumā būs redzama fotogrāfija ar automašīnas numurzīmi un pašu pārkāpēju.
Krapsis skaidroja, ka šādas sistēmas ieviešanai likuma izmaiņas nav nepieciešams. Viņš gan nenoliedza, ka šoferi var sūdzēties par uzliktajiem sodiem, taču policijas darbinieki pirms soda uzlikšanas rūpīgi izvērtēs fotoattēlā redzamo situāciju. "Ja policijai pastāvēs kādas šaubas par fotogrāfijas kvalitāti, tad, protams, sods netiks piemērots, līdzīgi kā tas ir šobrīd ar fotoradariem," uzsvēra Krapsis.
Pagaidām ar iepriekšminēto sistēmu attiecībā uz mobilā tālruņa lietošanu pie stūres plānots aprīkot vienu automašīnu, kas darbotos testa režīmā. Ja sistēma darbosies sekmīgi, tad tiks sludināts iepirkuma konkurss.
Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks norādīja, ka mobilā tālruņa lietošana pie stūres ir pietiekami aktuāls pārkāpums, kas var noslēgties ar traģiskām sekām. Pagājušajā gadā policijas darbinieki par šādu pārkāpumu noformējuši 3390 protokolus, bet vēl gadu iepriekš - 4120 protokolus.