Bruņotie spēki turpina dalību pretpirātisma operācijā "Atlanta"

Pirmdien, 20.jūnijā, nosūtot karavīru uz Operāciju vadības štābu Nortvudā, Lielbritānijā, Nacionālie bruņotie spēki turpinās dalību Eiropas Savienības Jūras spēku militārajā pretpirātisma operācijā "Atalanta".

Dalību operācijā "Atalanta" bruņotie spēku sāka 25.februārī, kad uz operāciju rajonu Indijas okeānā un Adenas līcī nosūtīja pirmo no šogad plānotajiem četriem virsniekiem, kurš dienesta pienākumus pildīja uz Francijas Jūras spēku patruļfregates "Nivose".

Jau ziņots, ka pērn septembrī Saeima atbalstīja mandāta piešķiršanu Latvijas dalībai šajā operācijā. Tas ir spēkā līdz Eiropas Savienības vienotās rīcības noteiktajam termiņam - 2012.gada 12.decembrim.

"Atalanta" ir Eiropas Savienības Jūras spēku militārā operācija, kas palīdz novērst un ierobežot pirātismu un bruņotās laupīšanas pie Somālijas krastiem. Šī ir pirmā Eiropas Savienības jūras operācija, kas tiek veikta Kopējās drošības un aizsardzības politikas ietvaros. Operācijai "Atalanta" ir mandāts aizstāvēt Pasaules pārtikas programmas (WFP), humanitārās palīdzības un Āfrikas Savienības Militārās misijas Somālijā (AMISOM) kuģus, humanitārās palīdzības un Āfrikas Savienības Militārās misijas Somālijā, atturēt, novērst un apspiest pirātismu un bruņotu laupīšanu, aizstāvēt briesmām pakļautus kuģus, kā arī palīdzēt veikt monitoringu zvejniecībai pie Somālijas krastiem.

Šobrīd "Atalanta" pastāvīgu ieguldījumu ar dažāda veida kuģiem, jūras izlūkošanas lidmašīnām un kuģu apskates grupu un štāba personālu sniedz vairāk nekā 20 ES valstis, kā arī Horvātija, Norvēģija, Šveice, Melnkalne un Ukraina. Karavīri, kuri iesaistīti šajā operācijā, drīkst arestēt, aizturēt un pārvietot personas, kas pieķertas pirātismā, bruņotā laupīšanā vai tiek turētas aizdomās par šiem noziegumiem noteiktajā apvidū, kā arī drīkst pārņemt pirātu laivas un kuģus un iznīcināt tos, pirātus arestējot. Aizdomās turētie var tikt tiesāti saskaņā ar Eiropas Savienības dalībvalstu un Kenijas vienošanos, kas parakstīta 2009.gada martā.

Kopš 2008.gada arestēti vairāk nekā 90 pirāti, puse no tiem jau tiesāti. "Atalanta" ir daļa no globālās aktivitātes, ko ES veic Āfrikas ragā, lai cīnītos ar Somālijas krīzi, kam ir graujošas sekas politiskajā, ekonomiskajā un humanitārajā jomā. Eiropas Savienības Jūras spēki (NAVFOR) veic darbību Sarkanās jūras dienvidos, Adenas līcī un Indijas okeāna rietumos, sadarbojoties ar NATO Jūras spēku grupu, kas darbojas operācijas "Ocean Shield" ietvaros, kā arī ASV vadītajiem Koalīcijas Jūras spēkiem un Ķīnas, Indijas, Japānas un Krievijas kuģiem.

Kopš "Atalanta" sāka apsargāt Pasaules pārtikas kuģus, kas piegādā pārtiku Somālijai, neviens no tiem nav ticis nolaupīts. Kopš 2008.gada sākuma uz Somāliju droši pavadīti vairāk nekā 100 Pārtikas programmas kuģi. Pārtikas programmas ietvaros katru dienu tiek paēdināti vairāk nekā miljons Somālijas iedzīvotāju.

Tā kā 20% pasaules tirdzniecības kuģu mēro ceļu pa Adenas līci, NAVFOR sniedz ievērojamu ieguldījumu, garantējot lielāku drošību šajā stratēģiski svarīgajā reģionā. Eiropas Savienības Jūras spēkos šobrīd ir Portugāles, Vācijas, Itālijas, Francijas, Grieķijas un Spānijas karakuģi, kā arī Spānijas, Vācijas un Luksemburgas lidmašīnas. Eiropas Savienības pretpirātisma operācija "Atalanta" uzsākta 2008.gada 8.decembrī.

Latvijā

Zemkopības ministrijai (ZM) nepieciešams izveidot priekšlikumu par papildu pārtikas produktu grupām, kuras jāiekļauj aizliegto Krievijas un Baltkrievijas pārtikas produktu sarakstā un starp kurām varētu būt arī zivju produkti, otrdien valdības sēdē norādīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV)