Lemberga prāvā atmasko prokuroru rīcību

Iepriekšējā tiesas sēdē t. s. Lemberga prāvā turpinājās kaismīgas debates sakarā ar prokuroru lūgumu ierobežot advokāta Raimonda Krastiņa tiesības pratināt miljonāru Vladimiru Krastiņu.

Savu lūgumu prokurori pamatoja ar to, ka R. Krastiņš novilcinot tiesas procesu, piemēram, vairākkārt uzdodot vienus un tos pašus jautājumus, kā arī psiholoģiski ietekmējot pratināmo.

Kā zināms, gan starptautiskajos likumdošanas aktos, gan Satversmē un Kriminālprocesa likumā norādīts, ka tiesas procesa dalībniekiem ir vienādas tiesības. Turpretī advokāti, analizējot tiesas sēžu audioierakstus, atklājuši, ka līdz šim tiesas procesā līdztiesība nav īstenota, – tajā dominējušas prokuroru vēlmes un iegribas.

Jupiteram viss atļauts

Advokāte Sandra Sleja norādīja, ka prokurori ar savu lūgumu sodīt kolēģi vēršas ne tikai pret R. Krastiņu, bet pret visu advokatūras institūtu. Prokurori tiesas procesā paši vairākkārt uzdevuši cietušajam vienus un tos pašus jautājumus, bet tagad pārmet šādu rīcību advokātam. Tāpat audioierakstos skaidri dzirdams, ka prokurors Juris Juriss pamanījies nodiktēt priekšā atbildes gan miljonāram Jūlijam Krūmiņam, gan V. Krastiņam. Šajā sakarībā advokāte citēja Senās Romas republikas domātāja Publija Terenca teicienu Quod licet Iovi, non licet bovi. (Kas atļauts Jupiteram, nav atļauts vērsim.)

Tāpat J. Juriss tiesas zālē žestikulējot un kariķējot "ar ķermeņa valodu klaji pauda savu nicinošo un nievājošo, pat pazemojošo attieksmi" pret advokātes uzstāšanos. S. Sleja uzsvēra, ka prokurors ir valsts pārstāvis, un, ja prokurors tik rafinētā formā kā žestu valoda, kura netiek fiksēta audioierakstā un arī sēdes protokolā, atļaujas ņirgāties par notiekošo tiesas zālē, tad tas gribot negribot jāuztver kā valsts ņirgāšanās par šo tiesas procesu.

Prokuroru piemērs

Advokāts Aldis Alliks atminējās, ka aizstāvībai jau tika ierobežota miljonāra Valentīna Kokaļa pratināšana, ka J. Juriss teatrāli žāvājas, sačukstas ar prokuroru Aivi Zalužinski un gandrīz vai katrā tiesas sēdē pielec kājās un traucē aizstāvībai pratināšanu.

Advokāts Jānis Rozenbergs atgādināja – lai gaisinātu jebkādas šaubas par psiholoģiskā spiediena izdarīšanu uz pratināmo, būtu jāveic ekspertīze. Runājot par pārmetumiem procesa novilcināšanā, advokāts atgādināja, ka vienīgā procesa novilcināšana var notikt no valsts puses, piemēram, nenozīmējot tiesas sēdes vai tās atceļot. Turpretī advokāts, ņemot vērā apsūdzības apjomu un tās sarežģītību, ar pratināšanu procesu nemaz nevar neattaisnoti novilcināt.

Atgādina par restorāniem

Advokāts Māris Mezītis tiesai atgādināja 2008. gada 11. janvāra notikumus Rīgā, Šampētera ielā 139a, viesnīcā ABC. Tur ieradies V. Krastiņš, lai satiktos ar prokuroriem Andi Mežsargu, J. Jurisu un A. Zalužinski un pēkšņi sniegtu A. Lembergu apsūdzošas liecības. Advokāts uzsvēra, ka "šajā darbā prokurorus netraucēja apsūdzēto aizstāvji, nemēģināja noteikt pratināšanas ierobežojumus un nepārmeta mēģinājumus liecinošo personu psiholoģiski ietekmēt".

M. Mezītis arī atgādināja, ka prokurori tiesas zālē V. Krastiņu pratināja piecas dienas bez pārtraukuma, savukārt kolēģim R. Krastiņam ļāva pratināt tikai trīs dienas, pēc kā pratināšana tika pārtraukta uz 2,5 mēnešiem, kas apgrūtina uztvert sniegtās liecības. Advokāts uzsvēra, ka prokuroru lūgumā minētie pārmetumi ir "sadomāti, mākslīgi uzkonstruēti bez jebkāda reāla pamatojuma".

Pat Staļins tā nedarīja

Advokāte Irina Kauke akcentēja advokāta tiesību neaizskaramību, atgādinot, ka tās turētas cieņā pat Josifa Staļina diktatūras laikā. Viņa citēja Staļina laiku Padomju Krievijas Kriminālkodeksa 7. paragrāfu: "Aizstāvis ir patstāvīgs, neatkarīgs procesa dalībnieks, kurš īsteno aizstāvību, pamatojoties uz savu sirdsapziņu. Viņš pakļaujas tiesai tikai attiecībā uz iztiesāšanas kārtību, bet attiecībā uz saviem apgalvojumiem, secinājumiem un aizstāvības līniju viņš ir pilnīgi neatkarīgs un patstāvīgs. Viņam nedrīkst uzlikt par pienākumu palīdzēt prokuroram vai tiesai atmaskot apsūdzēto, viņa pienākums ir rīkoties apsūdzētā interesēs. Apsūdzētā tiesību pārkāpums izraisa notiesājoša sprieduma atcelšanu.

Lemberga prāvā iesaistītais advokāts Sandra Sleja raksturo prokuroru darba stilu (31/01/2011)

Lemberga prāvā iesaistītais advokāts Aldis Alliks raksturo prokuroru darba stilu (31/01/2011)

Svarīgākais