Divās desmitgadēs pārtika būtiski sadārdzinājusies, benzīna cena augusi par 200%

 
©Ekrānšāviņš no avīzes

Pārtikas preces Latvijā ar katru gadu ir nedaudz sadārdzinājušās. Divdesmit gadu garumā cenu kāpums procentos jau ir mērāms ar divciparu un trīsciparu skaiti.

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) jau kopš 1996. gada, sekojot līdzi cenu izmaiņām mazumtirdzniecībā, veic patēriņa preču salīdzinājumu veikalu tīklos. LTA jau ziņoja, ka pagājušā gada nogalē vairums tirgotāju saņēma ražotāju vēstules, kurās tie tika brīdināti par iepirkuma cenu kāpumu un bija norādītas jaunās cenas 2017. gadam. Ar negaidīti augstu cenu kāpumu īsā laika periodā izceļas piena produkti. Pieaugošās cenas šiem produktiem ražotāji pamatoja ar straujo piena iepirkuma cenas kāpumu, par kādu piena ražotāji pārdod pienu pārstrādātājiem, kāpums sasniedza pat līdz 40%. Veikalos pērn vidējā cena 2% pienam martā bija 0,74 eiro litrā, decembrī vidējā cena pakāpās jau līdz 0,91 eiro litrā, liecina LTA apkopotā informācija. Vērtējot pēc pērnā gada nogales, vērojama cenas stabilizēšanās - 2017. gada martā piena vidējā cena saglabājās tāda pati kā decembrī - 0,91 eiro par litru.

Cenu kāpums gada griezumā bijis arī citiem piena produktiem. Piemēram, 25% skābā krējuma 360 g iepakojuma cena gada laikā palielinājusies par 14%. Sviestam (200 g iepakojumā) - par 8 procentiem. Holandes siers un Krievijas siers sadārdzinājies attiecīgi par 21% un 23 procentiem.

Ekrānšāviņš no avīzes

Līdzīgs vidējās cenas kāpums vērojams arī citiem ikdienā nepieciešamajiem produktiem, salīdzinot ar to, cik tie maksāja gadu iepriekš. Olas kļuva dārgākas par aptuveni 17%, bet cukurs - par 6%. Neliels samazinājums vērojams atsevišķiem gaļas izstrādājumiem, piemēram, doktordesai - pērn martā tās vidējā cena par 1 kg bija 5,19, šogad - 4,48 eiro.

«Kopumā visai piena produkcijai no pagājušā gada septembra sāka izteikti pieaugt cena, un visi to sajutām. Patlaban cenas ir stabilizējušās. Dažādi ir ar gaļas izstrādājumiem, tiem pamatā pavisam nelielas cenu izmaiņas. Nedaudz augusi maizes izstrādājumu cena, bet darām visu, lai pircējs to neizjustu. No 2017. gada 1. marta stājās spēkā jaunas akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem, un, balstoties uz to, martā palielinājās cena visam alkoholam. Kafijas cena ir atkarīga no svārstībām pasaulē un vienmēr bijusi mainīga. Ļoti liels cenu kāpums citiem produktiem nav bijis manāms,» mazumtirdzniecības cenas komentē vietējā veikalu tīkla top! mārketinga vadītāja Ilze Priedīte.

LTA, pētot pārtikas mazumtirdzniecības cenas 20 gadu griezumā, secinājusi, ka piena produkti sadārdzinājušies aptuveni trīs reizes, cukurs - teju divas reizes, olas - pusotru reizi. Arī Centrālās statistikas pārvaldes rīcībā esošā informācija liecina, ka divdesmit gadu laikā pārtikas cenas ir diezgan ievērojami pieaugušas. Piemēram, liellopu gaļa, sviests, cietie sieri pērn maksāja vairāk nekā divas reizes dārgāk nekā 1996. gadā. Arī piena cena teju dubultojusies. Cukurs sadārdzinājies par 47%, pat neskatoties uz Eiropas Savienības realizēto cukura reformu, kurai vajadzēja stabilizēt cukura cenas. Rezultātā Latvijā cukura rūpniecība tika pilnībā iznīcināta, bet veikalos šī saldviela šobrīd maksā dārgāk nekā pirms reformas.

Degvīna cena pieaugusi par 159%, savukārt 95. markas benzīna cena - pat par 200 procentiem. Tiesa, šo produktu sadārdzinājumu zināmā mērā ietekmēja akcīzes nodokļa kāpums. Kopš 1996. gada svinu saturošam benzīnam un stiprajam alkoholam akcīzes nodoklis pieaudzis attiecīgi 1,5 reizes un 1,6 reizes. Turklāt Finanšu ministrijas jaunajās nodokļu nostādnēs iecerēts palielināt akcīzes nodokli gan degvielai, gan alkoholam.