"Artic Sea" nolaupītājs rakstīs grāmatu

© Scanpix

"Es nezinu, kad nākamreiz varēšu piezvanīt," tik vien Guntai pateica viņas vīrs Dmitrijs, kurš tobrīd laiviņā atradās Zviedrijas teritoriālajos ūdeņos. Visticamāk, tur. Šobrīd viņš ir pirmstiesas izmeklēšanas izolatorā jeb elitārajā politiskajā cietumā Ļefortovo Maskavas centrā, un kopš vasaras abi nav ne tikušies, ne runājuši. Gunta ir saņēmusi četras vēstules.

Sūdzas jau Eiropā

Latvijas nepilsonis Dmitrijs Savins un Latvijas pilsonis Vitālijs Lepins kopā ar vēl sešiem vīriešiem tiek vainoti kravas kuģa Artic Sea nolaupīšanā. Ap šo lietu savērpts noslēpumainības statuss, un tāds tas saglabājies. Par lietas virzību tikpat kā nekas jauns nav zināms. Advokāts Egons Rusanovs, kurš apmeklē Dmitriju Maskavā, ir vārdos skops. Viņš Eiropas Cilvēktiesību tiesā iesniedzis prasību, un ir saņemta atbilde, ka iesniegums reģistrēts. "Tiekamies, viņam viss kārtībā," atbild advokāts, un top skaidrs, ka viņš šo raksturojumu attiecina uz aizstāvamā fizisko formu. Kamerā atrodas divatā, ir televizors. Režīms gan stingrs.

Savējie – piesardzīgi

Dmitrija sieva Gunta Ozoliņa saka – to, kas iekšā skrāpējas, var tikai nojaust. Smagi lasīt vīra vēstules un smagi atbildēt uz tām. Tās ir mīlestības pilnas, un tomēr... "Cilvēks var kalt plānus līdz debesīm, bet, kad nav pilnas ģimenes sajūtas, tad nevajag neko. Tā ir dzīves skola," Gunta valda asaras. Viņa uzskata, ka Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) varētu vairāk darīt abu aizturēto labā. Tikai pateicoties advokāta uzstājībai, ministrijas pārstāvji viņus apmeklējuši cietumā, palīdzējuši nodot naudu. Savukārt ĀM skaidro, ka saņēmusi informāciju no Krievijas vien 21. augustā, kaut laupītāji aizturēti jau 17. augustā, bet uz kuģa atradušies kopš jūlija beigām. Krievijas puse trīsreiz noraidījusi Guntas lūgumu tikties ar vīru. Neviena telefonsaruna nav notikusi.

Karjeras cilvēks

Dmitriju viņa raksturo kā karjeras cilvēku, kurš izglītojies (diplomēts kuģa kapteiņa palīgs) un vēlējies strādāt jūrniecībā. "Viņu interesēja lielas lietas," raksturo Gunta. Dmitrijs aizrāvies ar vēsturi. Nebūdams latvietis, runājis latviski. Latvijā savu karjeru vīrs nav gribējis veidot, strādājis Holandē, tad – Igaunijā. Viņa mamma mirusi, māsa Anglijā, bet patēvam nu ir dubultsmagi – gan dēls Vitālijs, gan audžudēls Dmitrijs ielikti aiz restēm Krievijā, jo abi bijuši liktenīgajā laivā.

Dmitrija darīšanās sieviete nav jaukusies. Tāpēc nezinot, kas bijuši tie ekologi, kuri viņu nolīguši darbam. Par to, kas notika un kā, viņa nedomā. "Ceru un gaidu, kad viss mainīsies. Ar pirātismu tam nav sakara," īsi atbild Gunta. Šķiet, viņa atmiņā iekalusi gan dienu, gan stundu, kad ar Dmitriju runāja pagaidām pēdējoreiz: "Vīrs piezvanīja un pateica, ka Krievijas karakuģi ir no viņiem divas jūdzes. Pēc tam skatījos ziņas un visu sapratu. No Maskavas piezvanīja un pateica, kur vīrs atrodas. No viena advokāta Krievijā Dmitrijs atteicās, ar otru bija labs kontakts, bet viņš cieta autoavārijā. Tagad mums ir Rusanovs, uzreiz labāka sajūta," stāsta Gunta.

Bērni ir vissvarīgākie

Kādēļ tā notika ar mani – šādu tirdīšanu viņa vispār nepieļauj. Saka – dzīvē ir svarīgākas lietas, piemēram, bērnu veselība un dzīvība. Gunta gaida otru mazulīti – sešgadīgajam Hugo būs brālītis. Viegli nav, neziņa raisa satraukumu, taču dēlēns zina, ka tētis ir komandējumā un atgriezīsies. "Jācer, ka būs labi. Citādi nevar dzīvot," jaunā sieviete atkārto vēl un vēl. Par Hugo labdabīgi nosmej – palaidnis, tādam vajadzīgs tēvs. Viņai un Dmitrijam pašlaik atņemta ģimene – tas sāp. "Kad Hugucis dzima, viņš bija klāt. Tagad Siguldas dzemdību nodaļu aiztaisīja. Kā būs, nezinu. Ir nianses, ko divatā vieglāk izturēt. Bet būs labi, sievietes arī kara laikā dzemdēja," viņa saņemas un piebilst, "esmu sapratusi, ka ātri tas nebeigsies, nav zināms, kad būs tiesa."

Ātri tiešām nebeigsies

Latvijas Ģenerālprokuratūra šo krimināllietu atteicās pārņemt. Krievijas izmeklētāji informējuši, ka Maltā reģistrētais kuģis Arctic Sea, kura operatori ir Krievijas un Somijas kompānijas, ar 15 Krievijas pilsoņu apkalpi tika nolaupīts 24. jūlijā Zviedrijas teritoriālajos ūdeņos. Astoņu cilvēku grupu militārā operācijā pie Kaboverdes aizturēja tikai 17. augustā. Latvijas Drošības policija sākusi kriminālprocesu, kas ierosināts par iespējamu ūdens transportlīdzekļa sagrābšanas atbalstīšanu, un noskaidro Latvijas iedzīvotāju lomu. Šis bijis pirmais pirātisma gadījums Eiropas ūdeņos. Ja vien tas tiešām bija pirātisms.

Ko īsti veda Artic Sea. Zāģmateriālus? Varbūt raķetes vai narkotikas? Kāpēc Izraēlas prezidents Šimons Peress pēkšņi ieradās vizītē Krievijā dienu pēc kuģa izglābšanas? "Mēs to nekad neuzzināsim," samiernieciski noteic Gunta. Taisnība. Ne Krievijas, ne Latvijas varas iestādes to nestāstīs. Un paši iesaistītie – līdz galam arī ne. Dmitrijs gan ieminējies, ka rakstīšot grāmatu par piedzīvoto. Tuvinieki esot apjautājušies par izdevniecībām. Gunta raud, kad vaicāju par Ziemassvētku sajūtu. Rakstīšot vecītim garu vēstuli, un viņai esot tikai viens sapnis. Skaļi to nepasaka, bet vienubrīd pieticīgi nočukst: "Vismaz viņa balsi dzirdēt.

Svarīgākais