Personības

6.dec
«Hariju Gulbi es saucu par latviešu Čehovu, jo Gulbis ir ļoti smalks un jūtīgs autors, viņa darbos ir daudz svarīgu jautājumu, un šobrīd man svarīgākie ir – kādi mēs esam viens pret otru, kā savus Cīrulīšus saglabāt sevī? Mūsdienās taču ir tik daudz cilvēku, kas dzīvo bez saviem Cīrulīšiem, ar tiem es saprotu ne vien dzimtās mājas, Cīrulīši var būt mīlestība, tuvs cilvēks, kāds sapnis vai vēl kas cits, bet daudzi tos zaudē, lai gan dzīvo brīnišķīgi – pelna naudu, iekārto dzīvi, un viņiem pat prātā neienāk, ka paši sev atņēmuši kaut ko ļoti būtisku,» saka režisors Edmunds Freibergs.
 
4.dec
«Katru reizi pirms jauniem darbiem man šķiet, ka es nevarēšu, ka kaut kas ir pazudis, spēju nav, bet vajag tik sākt darīt,» saka komponiste Anna Ķirse. Rīt, 5. decembrī, Jaunajā Rīgas teātrī pirmizrāde režisora Vladislava Nastavševa jaunākajam iestudējumam Tenesija Viljamsa lugai Jaunības putns ar saldo balsi, kurai viņa rakstījusi mūziku un ir izrādes muzikālā noformējuma autore.
 
29.nov
«Daudzi ikdienā neapmeklē koncertus, iztiek ar mūzikas klausīšanos radio un kompaktdiskos, bet Adventes laikā ir īpaša stīga, un, manuprāt, tā īpašā sajūta «aizdzen» uz baznīcu, tāpēc ik gadu Ziemassvētku tematikai veltītie koncerti ir labi apmeklēti. Ja ikdienā uz baznīcu neej, tad ap Ziemassvētkiem iekšējā balss saka – reizi gadā jau vajadzētu... saka komponists Valts Pūce. Ar koncertu 1. decembrī Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā sākas Ziemassvētku projekts Tik klusa un svēta.
 
29.nov
Nupat izdevniecībā Zvaigzne ABC klajā nākusi grāmata Zilā ekonomika. Kopš grāmatas klajā laišanas 2010. gadā, tā tulkota 44 valodās, izdota miljonos eksemplāru. Neatkarīgā uz sarunu aicināja grāmatas autoru, uzņēmēju, ekonomistu un sabiedrisko darbinieku Gunteru Pauli (1956).
 
27.nov
«Bieži esam izmisumā un esam arī gatavi sastrādāt trakas lietas, lai tikai būtu mīlēti un ieraudzīti, un pamanīti, un atzīti,» teic aktrise Anta Aizupe. Ceturtdien, 29. novembrī, Dailes teātrī režisores Lauras Grozas-Ķiberes jaunākā darba Sapņotāji pirmizrāde, tajā Anta atveido galveno sieviešu lomu.
 
22.nov
Ingai Žoludei, pirmajai Latvijas rakstniecei, kas ieguvusi Eiropas Savienības balvu literatūrā, šis rudens ir darba pilns. Nupat apgādā Dienas Grāmata klajā nācis viņas romāns Materia botanica, kas savā ziņā turpina romāna Silta zeme varoņu gaitas, tāpēc abi darbi iekļauti vienos vākos. Nesen Inga atgriezās no tūres pa Polijas pilsētām, kurās viņa prezentēja stāstu krājuma Mierinājums Ādama kokam izdevumu poļu valodā, tiekoties ar lasītājiem Vroclavā, Poznaņā, Krakovā un Varšavā. Par šiem notikumiem un literatūru arī saruna ar Neatkarīgo.
 
21.nov
«Varētu jau apzināt tik daudz radu un arī draugu, lai piepildītu kādu kultūras namu, bet tieši šajā dienā man ir svarīgi būt blakus tēvam un mātei, un to es arī darīšu,» saka šīsdienas jubilārs žurnālists Armands Puče, kurš dienā, kad viņam aprit apaļi 50, nolēmis doties uz dzimto pilsētu Limbažiem.
 
20.nov
«Kā var uzgleznot to, kā smaržo mežs, kā lapas čaukst? Bet es to mēģinu. Un man šķiet, ka tas tomēr iezogas darbos,» saka māksliniece Vija Zariņa. Galerijā Daugava tieši pirms Latvijas valsts simtgades svētkiem atklāta viņas personālizstāde Uzgleznotā daba.
 
13.nov
Pēc teju gadsimta ceturkšņa klajā nāk latviešu animācijas vecmeistares Rozes Stiebras jaunākā pilnmetrāžas animācijas filma – Saule brauca debesīs. Tās pirmizrāde notiks īsi pirms Latvijas valsts simtgades, 15. decembrī.
 
1.nov
«Kādā folkloras tekstā, iespējams, pasakā, lasīju sarunu starp diviem cilvēkiem. Viens saka – apģērbs ir svarīgākā lieta pasaulē, bet otrs brīnās. Pirmais turpina – neēdušu un nedzērušu cilvēku taču būsi saticis, bet kad no plika esi bēdzis? Ja padomā – kur ir cilvēks, tur ir apģērbs, un cilvēks var būt badā un bez pajumtes, bet apģērbies noteikti būs. Apģērbs ir kā cilvēka otrais «es», kas viņam visu laiku staigā līdzi,» saka Ieva Pīgozne. Īsi pirms valsts svētkiem klajā nākusi viņas grāmata Latviešu apģērbs – par apģērba un apavu vēsturi un valkāšanas tradīcijām Latvijā no 3. gadsimta līdz mūsdienām.
 
31.okt
«Vīrietis ir mana mūza un iedvesmas avots, viesulis sirdī un lielākais atbalsts. Tik dažāds, tik mīļš, tik sirsnīgs, tik nežēlīgs. Šis būs stāsts par jums, vīriešiem, manā mūžā,» saka dejotāja, džeza deju studijas Body and Soul un Līgas Libertes dejas teātra vadītāja, horeogrāfe un pedagoģe Līga Liberte.
 
26.okt
«Eiropa vairs nav tā ideja, kas mudina ļaudis sapņot un radīt. Tā kļuvusi garlaicīga. Tā runā par gaidāmo peļņu, ekonomiku un politiku. Bet – kur paliek sapnis?» jautā aktieris, režisors un producents Rolands Zagorskis-Rolands. Pirmdien, 5. novembrī, pulksten 19 viņam pirmizrāde uz Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) lielās skatuves – mūzikas teātris Sapnis, kas veidots pēc Kārļa Skalbes pasakas Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties.
 
26.okt
Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā šodien plkst.12 notiks atbadīšanās no mūžībā devušas Dziesmu un deju svētku Goda virsdiriģentes Terēzijas Brokas, informēja Latvijas Nacionālajā kultūras centrā.
 
26.okt
Rīgas krematorijas Lielajā zālē šodien notiks publiska atvadīšanās no mūžībā aizgājušā mūziķa Valtera Frīdenberga.
 
25.okt
«Ar savu lomu es gribu parādīt to, ka ir jātic tam, ko dara, un ir arī jābūt nedaudz pārgalvīgam, tad vienmēr var sasniegt mērķi,» saka jaunais baleta solists Kārlis Cīrulis – D’Artanjana lomas atveidotājs jauniestudējumā Trīs musketieri.
 
18.okt
Ar režisora Dāvja Sīmaņa spēlfilmas Tēvs Nakts īpašo seansu šodien tiek atklāts Rīgas Starptautiskais kino festivāls (RIGA IFF).Filma ir patiess stāsts par latvieti Žani Lipki, kurš 2. pasaules kara laikā Rīgā izglāba vairāk nekā piecdesmit cilvēku.
 
16.okt
«Mana ideja bija tīra un vienkārša, kurai nevajag paskaidrojumus. Starptautiskajās izstādēs grūti ir «pārdot» latviešu dizainu, teiksim, mēbeles. Es uzskatīju, ka vajag parādīt nevis gala rezultātu, bet domāšanu,» saka jaunais mākslinieks Artūrs Analts. Viņa veidotais darbs – interaktīvā instalācija Matter to Matter, kas šogad Latviju pārstāvēja Londonas Dizaina biennālē un ieguva žūrijas Zelta medaļu kategorijā Labākais dizains (London Design Biennale 2018 Best Design Medal), tikai 11 dienas būs skatāms Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.
 
15.okt
Tēlniece Timiāna Munkēvica (1942 - 2018) Latvijas tēlniecībā iezīmējas kā jūtīga tēlu veidotāja gan pirmatnīgā akmens skulptūru izteiksmē, gan modernisma stilizācijas plastiski izkoptajās medaļās.
 
10.okt
Rīt, 11. oktobrī, tiek atklāts Rudens kamermūzikas festivāls, kas līdz 20. oktobrim notiks Rīgā, Siguldā, Jūrmalā, Limbažos, Preiļos un Lūznavā. Festivāla patrons – komponists Pēteris Vasks.
 
9.okt
Piektdien, 12. oktobrī, Valmieras teātrī pirmizrāde – Deivida Aivsa lugu Venēra kažokādā iestudējusi Inese Mičule, galvenajās lomās Inga Alsiņa-Lasmane un Imants Strads.
 
4.okt
Izdevniecība Zvaigzne ABC pērn laida klajā franču rakstnieka un žurnālista Kristofa Onodibio romānu Ienirt – stāstu par to, kā Cēzars meklē Pasu – sievieti, kuru viņš kaislīgi mīl un kura pirms vairākiem mēnešiem devusies nezināmā virzienā, atstādama viņu vienu ar abu mazo dēliņu. Lai dēls iepazītu māti, vīrietis atklāj viņu mīlestības stāstu – iepazīšanos, iemīlēšanos, bērna piedzimšanu...
 
4.okt
«Ir pagājuši pieci gadi kopš mana pēdējā solokoncerta Latvijā, tieši šogad aprit 25 gadi, kopš mana dzīve ir saistīta ar akordeonu, un man pašai šī gada maijā apritēja 30 gadi. Ir ko svinēt,» smaidot saka izcilā akordeoniste Ksenija Sidorova. Sestdien, 6. oktobrī, Lielajā ģildē notiks viņas jubilejas koncerts.