IZZINI SEVI! Kā saklausīt sevi... mandalās

As­tro­lo­ģe, li­to­te­ra­pei­te un man­da­lu auša­nas spe­ci­ālis­te Lī­ga Mic­kē­vi­ča un vi­ņas īpa­šā man­da­la. Lī­ga Mic­kē­vi­ča man­da­lās ie­mū­ži­nā­ju­si sa­vas as­tro­lo­ģis­kās zi­nā­ša­nas par sti­hi­jām – Ugu­ni, Ūde­ni, Zem­i un Gai­su. Vi­ņa man­da­las vei­do­ju­si no vil­nas dzi­jas – da­bī­ga ma­te­ri­āla, jo ir bū­tis­ka arī iz­man­to­tā ma­te­ri­āla ener­ģē­ti­ka. © Edmunds Brencis/F64 Photo Agency

Aus­tas man­da­las? Kur tad no­slēp­tas stel­les? Man­da­lu audē­ja sme­jas, ka šā­dus jau­tā­ju­mus dzird bie­ži. Lī­ga Mic­kē­vi­ča man­da­lu auša­nu ie­mā­cī­ju­sies in­te­re­ses pēc – jo ne­ti­ka uz se­mi­nā­ru. «Ma­ni uz­ai­ci­nā­ja uz se­mi­nā­ru par man­da­lu auša­nu. Ne­ti­ku. Sā­ku pa­ti mek­lēt, kā to da­ra,» vi­ņa stās­ta. Vi­ņa man­da­lu dē­vē par cil­vē­ka mikro­kos­mo­su. Vei­do­jot man­da­lu, cil­vēks ne­var at­ras­ties no­ma­ļus no ci­tiem un se­vis, vi­ņam ir jā­at­ro­das šeit un ta­gad. Dau­dziem cil­vē­kiem šī sa­jū­ta ir jā­ie­mā­cās.

Mek­lē­ju­mi aiz­ved pie zi­nā­ša­nām

Ga­na il­gi Lī­gas Mic­kē­vi­čas mai­zes darbs bi­ja sais­tīts ar fi­nan­šu no­za­ri. Vi­ņa at­ce­ras: «Sa­pra­tu, ka ma­ni tas vairs ne­sa­is­ta. Pie­nā­ca brī­dis, kad sa­pra­tu - kaut kas nav pa­rei­zi. In­te­re­sē­jos par as­tro­lo­ģi­ju, un sa­ga­dī­jās, ka Jel­ga­vā, kur dzī­vo­ju, at­vē­ra Ham­bur­gas as­tro­lo­ģi­jas sko­las fi­li­āli. Sā­ku stu­dēt, ma­ni tas aiz­rā­va. As­tro­lo­ģi­ja ļauj sa­kār­tot se­vi, sa­prast dau­dzas lie­tas. Pirms tam ju­tos kā ri­te­nī: mā­ja - darbs - bēr­ni.»

Drau­dze­ne In­ta Blū­ma ie­pa­zīs­ti­nā­ja Lī­gu ar ak­me­ņu pa­sau­li. «Cil­vēks ir da­bas da­ļa. Kopš tā brī­ža, kad ie­pa­zi­nos ar ak­me­ņiem, bi­žu­tē­ri­ju vairs ne­va­ru uz­likt. Ta­gad pa­ti ve­ru ro­tas. Sā­ku ak­me­ņus pē­tīt dzi­ļāk un no­nā­cu līdz li­to­te­ra­pi­jai. Iz­mē­ģi­nā­ju­mu tru­sī­tis bi­ja mans vīrs. Viņš iz­tu­rē­jās skep­tis­ki, ne­ti­cē­ja, bet ta­gad pats tau­jā: kad uz­lik­si man ak­me­ņus? Pār­bau­dī­ja uz sa­vas ādas un sa­ju­ta, ka pa­līdz. Ak­me­ņi har­mo­ni­zē un ra­da līdz­sva­ru.»

In­ta Blū­ma bi­ju­si «vai­ni­nie­ce» Lī­gas aiz­rau­tī­bai ar man­da­lu vei­do­ša­nu. Drau­dze­nes sa­lo­nā Lī­ga ap­mek­lē­ju­si se­mi­nā­ru par man­da­lu zī­mē­ša­nu. «Zī­mē­ju, ka­mēr ju­tu, ka es­mu se­vi iz­smē­lu­si. Es vien­mēr gri­bu ko jaun­u. Cil­vē­kam vi­su mū­žu ir jā­mā­cās.» Tā­pēc aici­nā­jums ie­mā­cī­ties aust man­da­las nā­cis īs­ta­jā brī­dī. Rok­dar­bi Lī­gai pa­de­vu­šies un pa­ti­ku­ši - jau bēr­nī­bā lel­lēm šu­vu­si un tam­bo­rē­ju­si klei­tas.

Ne­bai­dies no sa­va ra­do­šu­ma!

Man­da­lu auša­nas sko­lo­tā­ja ir pār­lie­ci­nā­ta, ka šīs zi­nā­ša­nas ir ap­gūs­ta­mas ik­vie­nam, tur­klāt, aužot man­da­las, tiek no­slī­pē­ta pa­cie­tī­ba. Nav slik­ti stei­dzī­ga­jā un pa­vir­šu, ga­rām­skrie­no­šu at­tie­cī­bu pil­na­jā pa­sau­lē, vai ne? At­liek ap­gūt pa­mat­ele­men­tus, un tā­lāk katrs pats var dar­bo­ties, kā tīk.

«Ska­tos, cik vieg­li tas nā­kas bēr­niem. Vi­ņiem pirk­sti­ņi kus­tas, pie­au­gu­šam cil­vē­kam ir grū­tāk, pirk­sti vairs nav tik veik­li. Bēr­niem ir mil­zīgs prieks par to, ko pa­vei­ku­ši. Kat­rā ir ie­likts ra­do­šais po­ten­ci­āls, bet pie­au­got esam to pa­zau­dē­ju­ši. Mēs ne­ļau­jam sev iz­paus­ties, bet, vei­do­jot man­da­las, va­ram iz­paust ra­do­šo po­ten­ci­ālu. Kad ie­grim­sti sa­jū­tā «šeit un ta­gad», tad pro­blē­mas aiz­mir­stas. Dau­dzas sie­vie­tes vē­lāk prie­cā­jas par to, ko ra­dī­ju­šas, un ne­tic, ka to pa­vei­ku­šas. Ta­ču uz­aust man­da­lu var ik­viens. Tas ir pat va­ja­dzīgs, jo no­tiek darbs ar se­vi,» uz­ska­ta Lī­ga Mic­kē­vi­ča.

Vi­ņa sa­vu aus­to man­da­lu iz­stā­di vei­do, lai pa­rā­dī­tu, ka vi­sap­kārt ir daudz in­te­re­san­tu lie­tu un no­dar­bju. «Es gri­bu iz­stā­dīt dar­bus, lai cil­vē­ki ie­rau­ga ie­spē­jas. Vi­ņi ne­zi­na, kas tā par auša­nu, un ne­nāk mā­cī­ties, jo bai­dās. Kad ie­rau­ga un pa­mē­ģi­na - ci­ta lie­ta. Ko man pa­šai man­da­lu auša­na de­vu­si? Ne­va­ru teikt, ka kra­si iz­mai­nī­jos. Daudz in­te­re­sē­jos par ezo­te­ri­ku arī pirms tam, bet man vien­kār­ši pa­tīk ra­dīt kaut ko jaun­u un ie­prie­ci­nāt ci­tus. Tad es kļūs­tu lai­mī­gā­ka un prie­cī­gā­ka. Ne­va­jag da­rīt da­rī­ša­nas pēc, bet tā­lab, lai ci­tiem sa­gā­dā­tu prie­ku,» no­teic Lī­ga Mic­kē­vi­ča.

Jā­klau­sa in­tu­īci­jai

Vi­ņas ie­tei­kums skan: «Ie­dzi­ļi­nies se­vī un ra­di sa­vu man­da­lu! Pēc ma­nām sa­jū­tām, zī­mē­ša­na ir ātrs veids, kā tikt va­ļā no slik­tām emo­ci­jām. Auša­na ļauj pa­ma­tī­gāk ie­dzi­ļi­nā­ties se­vī, strā­dāt ar se­vi. Tā ap­vie­no vi­sus cil­vē­ka ķer­me­ņus, ne ti­kai no­dar­bi­na fi­zis­ko.» Lī­ga ir ie­vē­ro­ju­si, ka iz­do­mā­tā for­ma vai krā­sas dar­ba gai­tā mai­nās. In­tu­īci­ja pie­la­bo ar prā­tu sā­kot­nē­ji vei­do­to man­da­las zī­mē­ju­mu, un ne­sa­nāk tas, ko audē­ja bi­ja ie­do­mā­ju­sies. Vi­ņa ie­sa­ka - prā­tu pā­rāk klau­sīt ne­va­jag.

Zi­nā­tājs var «no­la­sīt» man­da­las vei­do­tā­ju. Tas, kā vei­dots man­da­las centrs, no­rā­da par cil­vē­kam ak­tu­ālā­ko - gan krā­sas, gan for­ma, lai gan ne­esot daudz pa­ņē­mie­nu, kā iz­vei­dot cen­tru. Pēc man­da­las tur­pi­nā­ju­ma uz ma­lām var spriest par to, kā cil­vēks mij­ie­dar­bo­jas ar pa­sau­li. Savulaik notikušajā «Hel­sus» fes­ti­vā­lā Lī­ga no­vē­ro­ja, ka meis­tar­dar­bnī­cas ap­mek­lē­tā­ji lie­lā­ko­ties iz­vē­lē­jās zi­lo un za­ļo krā­su, lai gan vi­ņa bi­ja sa­ga­ta­vo­ju­si vi­su to­ņu dzi­ju. Zi­lā krā­sa tiek sais­tī­ta ar zi­nā­ša­nām, in­tu­īci­ju un mis­ti­ku, bet za­ļo tul­ko kā ra­do­šo, dzie­di­no­šo krā­sa. Lu­cav­sa­lā man­da­lu vei­do­tā­ji ne­iz­vē­lē­jās brū­nos jeb ze­mes to­ņus, kas lie­ci­na gan par sta­bi­li­tā­ti, gan var no­rā­dīt uz dep­re­sī­vām sa­jū­tām un ener­ģē­tis­kiem blo­kiem. Lī­ga Mic­kē­vi­ča pie­bilst, ka caur krā­sām ru­nā zem­ap­zi­ņa. Cil­vēks iz­vē­las šo­brīd ak­tu­ālā­ko krā­su, bet, kad pats ir mai­nī­jies, tad arī krā­sas pa­tīk jau ci­tas.

Sa­de­dzi­ni un at­va­dies

Man­da­lu var aust ne ti­kai tā­lab, lai ie­mū­ži­nā­tu sa­vus šā brī­ža pār­dzī­vo­ju­mus, bet arī no­teik­tam mēr­ķim, pie­mē­ram, ce­ļo­ju­mam. «Ma­te­ri­āla­jā pa­sau­lē ru­nā­jot - vi­sam, ko gri­bi sa­sniegt,» kon­kre­ti­zē Lī­ga Mic­kē­vi­ča. «Ie­au­žot ener­ģē­ti­ku, kat­ru die­nu no­lie­kam man­da­lu sa­vā priekš­ā, pa­do­mā­jam un pa­me­di­tē­jam. Kad re­zul­tāts sa­sniegts, man­da­lu var sa­de­dzi­nāt. Tā ie­sa­ka da­rīt, kad grib tikt va­ļā no slik­tā. Ne­ga­tī­vo ie­auž, trans­for­mē man­da­lā un to sa­de­dzi­na - lai iet prom. Es­mu pa­ti iz­mē­ģi­nā­ju­si. Uz­au­du, prie­cā­jos vai­rā­kas die­nas, līdz ju­tu, ka man­da­la trau­cē. Tā bi­ja se­vi iz­smē­lu­si, tā­pēc sa­de­dzi­nā­ju un sa­pra­tu kā­du sa­va rak­stu­ra ie­zī­mi, kas ne­kur nav pa­zu­du­si, bet ir trans­for­mē­ju­sies. Tā­pēc man to man­da­lu vairs ne­va­ja­dzē­ja.»

Man­da­las lat­vie­šu brā­lis - ķists

Man­da­las au­tors iz­pauž sa­vu iek­šē­jo ener­ģi­ju. Tas - pirm­kārt. Otr­kārt, man­da­la ir do­mā­ta aiz­sar­dzī­bai, tā­pat kā lat­vju zī­mes. Aus­tu man­da­lu zi­na Ti­be­tā un Mek­si­kā. In­di­āņu cilts­tēvs, kad pie­dzi­ma dēls, auda man­da­lu sa­va bēr­na, sa­vas cilts aiz­sar­dzī­bai. Arī in­di­āņu sap­ņu ķē­rājs at­gā­di­na ne­lie­lu man­da­lu. Man­da­lu pa­zi­na Lat­vi­jā un Krie­vi­jā.

Par Lat­vi­jas man­da­lu var dē­vēt ķis­tu (no­sau­kums cē­lies no sie­ta, ko lie­to grau­du iz­kra­tī­ša­nai no sal­miem). Le­jas­kur­ze­mē to ga­ta­vo­ja uz čet­riem vai se­šiem ko­ci­ņiem no pī­tām sa­lmu plāk­snēm. Tās ti­ka pie­kār­tas ci­ta pie ci­tas, bet pie kat­ras plāk­snes pie­kā­ra ma­zā­ku četr­stū­rai­nu vai seš­stū­rai­nu pi­nu­mu. Ķis­tu pie­stip­ri­nā­ja pie gries­tiem, lai tas brī­vi griez­tos. Pēc ķis­ta kus­tī­bas sprie­da par ener­ģē­ti­ku tel­pā.

Sa­vu­kārt slā­vi vei­do­ja mā­jas sar­gā­tā­ju no di­viem sa­krus­to­tiem ko­ci­ņiem un krā­sai­nām dzi­ji­ņām, un krust­vei­da pa­ma­tam va­ja­dzē­ja sa­da­līt, iz­klie­dēt la­bos, sar­gā­jo­šos spē­kus uz vi­sām četr­ām de­bess pus­ēm.

Horoskopi

Katras zodiaka zīmes labklājības ideāls vēdiskajā astroloģijā atspoguļo dziļo savstarpējo saistību ar visumu un cilvēka dvēseles ceļu, kas palīdz ieraudzīt dzīvi kā plašu un daudzpusīgu ceļojumu uz piepildījumu un harmoniju. Katra zodiaka zīme meklē unikālu labklājības formu, kas ir saistīta ar tās garīgajiem uzdevumiem un dvēseles ceļu.

Svarīgākais