Augustā bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 11,3%

Augustā reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā bija 11,3% un salīdzinājumā ar jūliju tas samazinājies par 0,3 procentpunktiem, aģentūru LETA informēja Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA).

Bezdarbniekus skaits augustā samazinājies par 3147 - NVA uzskaitē augusta sākumā bija 114 689 bezdarbnieki, bet augusta beigās - 111 542 bezdarbnieku.

Tāpat kā jūlijā, arī augustā reģistrētā bezdarba līmenis samazinājies visos valsts reģionos.

Zemākais bezdarba līmenis augustā reģistrēts Rīgas reģionā - 7,6%, bet augstākais bezdarba līmenis bija Latgalē - 22%. Kurzemē bezdarba līmenis augustā bija 12%, Zemgalē - 12,4% un Vidzemē - 13,4%.

Valsts lielākajās pilsētās bezdarba līmenis augustā bija šāds: Rīgā - 7,2%, Jelgavā - 8,6%, Ventspilī - 8,5%, Valmierā - 8,9%, Liepājā - 10,8%, Daugavpilī - 10,9%, Jūrmalā - 11,7%, Jēkabpilī - 15,4% un Rēzeknē - 20,5%.

Vērtējot reģistrēto bezdarbnieku struktūru pēc bezdarba ilguma, jāsecina, ka nedaudz ir samazinājies to bezdarbnieku īpatsvars, kas statusu saglabā līdz vienam gadam, norāda NVA direktore Inese Kalvāne. Tas nozīmē, ka bezdarbnieki, kas aktīvi meklē darbu un kuriem ir darba devējam nepieciešamā profesionālā pieredze un prasmes, darbu atrod ātrāk nekā pirms gada. To veicina arī pieaugušais brīvo darba vietu skaits gan NVA reģistros, gan valstī kopumā, uzsver Kalvāne.

Vienlaikus eksperti norāda, ka vērojama tendence palielināties to bezdarbnieku īpatsvaram, kas NVA ir reģistrējušies ilgāk par trīs gadiem. Augusta beigās tādi bija 12% no visiem reģistrētajiem bezdarbniekiem, savukārt pirms gada - vien 4%. Tas nozīmē, ka NVA vēl mērķtiecīgāk jāstrādā ar ilgstošajiem bezdarbniekiem un daudz lielāka uzmanība jāpievērš individuālam darbam ar katru no šiem klientiem, uzskata Kalvāne.

Ilgstošajam bezdarbniekam ir īpaši svarīgs NVA speciālista padoms, lai īstenotu reālu un praktiski izpildāmu piemērota darba meklēšanas plānu. NVA šim mērķim ieviesusi piemērota darba meklēšanas dienasgrāmatu bezdarbniekiem, kurā klientiem jāatzīmē un jāfiksē darba meklēšanas fakti un rezultāti. Arī NVA ekspertu darbam jākļūst dinamiskākam un virzītam uz individuālām pieejām katra mūsu klienta atgriešanu darba tirgū, uzsver Kalvāne.

Bezdarbnieka statusu augustā zaudēja 11 652 cilvēki, no viņiem 5692 jeb 48% bezdarbnieka statusu zaudēja, jo bez attaisnojoša iemesla nepildīja bezdarbnieka pienākumus. Savukārt 4917 cilvēki jeb 42,2% bezdarbniekiem statuss noņemts, jo viņi iekārtojās darbā un par to informēja NVA.

Salīdzinājumā ar 2011.gada astoņiem mēnešiem par septiņiem procentpunktiem ir palielinājies to personu īpatsvars, kas bezdarbnieka statusu ir zaudējušas, jo ir iekārtojušās darbā - šā gada astoņos mēnešos tādu bija 45%.

Tāpat turpinās tendence palielināties brīvo darba vietu skaitam. Salīdzinot ar jūlija beigām, NVA reģistrēto brīvo darba vietu skaits augustā palielinājies par gandrīz 1000 vakancēm: 2012.gada jūlija beigās NVA reģistrēto brīvo darba vietu skaits bija 4448, bet augusta beigās - 5192.

Kopumā NVA organizētajos aktīvajos nodarbinātības pasākumos augustā piedalījās 27 955 bezdarbnieki. Profesionālajā apmācībā, pārkvalifikācijā vai kvalifikācijas paaugstināšanā un neformālās izglītības ieguvē iesaistīti tika 4000 cilvēku, konkurētspējas paaugstināšanas pasākumos - 10 101, algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos - 10 120, kompleksajos atbalsta pasākumos - 1914, pasākumos noteiktām personu grupām - 1609, pasākumā komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai - 176, savukārt NVA aģentu asistentu apmācībā un praksē - 35.

Karjeras konsultācijas augustā saņēmušas 5653 personas, no tām 5504 bezdarbnieki un darba meklētāji. Tāpat iepriekšējā mēnesī komplekso atbalsta pasākumu ietvaros pabalstu par asistenta pakalpojumu izmantošanu saņēmuši 1500 pirmās grupas redzes invalīdi.

Ekonomika

Valsts uzņēmumu “Pasažieru vilciens” (PV vai arī “Vivi”) valdes priekšsēdētājs Raitis Nešpors un “Latvijas dzelzceļš” valdes loceklis Rinalds Pļavnieks apgalvo, ka šiem uzņēmumiem ir pietiekami daudz naudas, materiālo resursu un zināšanu, lai uz vilcieniem cilvēki varētu paļauties vairāk nekā uz pārējiem satiksmes līdzekļiem.

Svarīgākais