Vulkāns

7.dec 2021
Vulkāna izvirdumā Indonēzijā bojāgājušo skaits ir pieaudzis līdz 34 cilvēkiem, bet vēl 17 cilvēki ir pazuduši bez vēsts, otrdien paziņojusi Nacionālā katastrofu seku mazināšanas aģentūra.
5.dec 2021
Vulkāna izvirdumā Indonēzijā gājuši bojā 13 cilvēki, svētdien paziņojušas amatpersonas.
20.okt 2021
Japānā trešdien izvirdis Aso vulkāns Japānas dienvidrietumos esošajā Kjusju salā, izmetot vulkāniskos pelnus 3500 metrus augstumā, paziņojusi Japānas Meteoroloģiskā aģentūra.
29.sep 2021
Lava, kas izplūdusi vulkāna izvirdumā Spānijas Kanāriju arhipelāga Palmas salā, otrdienas vakarā sasniedza Atlantijas okeānu, paziņoja Spānijas Okeanogrāfijas institūts.
21.sep 2021
Vulkāna izvirdums Spānijas Kanāriju arhipelāga Palmas salā nodarījis lielus postījumus, un lava iznīcinājusi vairāk nekā 160 māju, otrdien vēsta telekanāls RTVE.
20.sep 2021
Spānijas Kanāriju arhipelāga Palmas salā svētdien noticis vulkāna izvirdums, un tā dēļ Elpaso pašvaldībā, salas dienvidos, varasiestādes evakuējušas  vismaz 5000 cilvēku, vēsta vietējie mediji.
11.aug 2021
Sicīlijā esošais Etnas vulkāns pēc šogad notikušiem desmitiem izvirdumu ir kļuvis augstāks, otrdien pavēstīja ģeologi.
10.aug 2021
Eiropas augstākais aktīvais vulkāns Etna 9. augsta rītausmā satricināja vietējos Sicīlijas ziemeļaustrumu provinces Katānijas iedzīvotājus. Pēc spēcīga sprādziena, vulkāns Etna gaisā "izpļāva" karsto lavu. Sprādziena rezultātā tika ieteikmēta vietējās Katānijas lidostas darbība. Lidostas pārstāvji brīdināja cilvēkus par iespējamu reisu kavēšanos ienākošajos un izejošajos lidojumos vulkānisko pelnu dēļ.  Etna ir aktīvs stratovulkāns Itālijā, Sicīlijas austrumos, Mesīnas un Katānijas pilsētu tuvumā. Tas ir augstākais aktīvais vulkāns Eiropā, tā augstums ir 3326 metri virs jūras līmeņa. Etna ir arī Itālijas augstākā virsotne uz dienvidiem no Alpu kalniem. Vulkāna apkārtmērs ir 140 kilometri.
7.jūl 2021
Pēc Etnas vulkāna izvirduma Sicīlijā trešdien slēgta Katānijas lidosta, kuras skrejceļu noklājuši vulkāniskie pelni. Lidostā šorīt nav iespējama nedz lidmašīnu nolaišanās, nedz pacelšanās, paziņoja lidosta. Pēdējo nedēļu laikā Etnas vulkāns izvirdis vairākkārt, bet reti ziņots par postījumiem vai cietušajiem. Reizēm no vulkāna izvirduma trokšņa ieplaisā logu stikli un no gaisa birst pelni. Pēdējās dienās vulkāns izmet gaidā lavu un pelnus, galvenokārt no dienvidaustrumu krātera, ziņoja Nacionālais ģeofizikas un vulkanoloģijas institūts. Institūts dažus izvirdumus reģistrējis arī vulkāna ziemeļaustrumu pusē. Pelnu mākoņi pacēlās piecu līdz desmit kilometru augstu debesīs, mērot no jūras līmeņa, ziņo institūts. Avots: LETA
27.mai 2021
Pastāvot riskam piedzīvot jaunu Njiragongo vulkāna izvirdumu, Kongo Demokrātiskās Republikas varasiestādes ceturtdien devušas rīkojumu evakuēt tūkstošiem cilvēku no vairākiem Gomas pilsētas rajoniem. "Pašreizējie dati par seismisko aktivitāti un zemes deformāciju norāda uz magmas klātbūtni zem Gomas ar pagarinājumu zem Kivu ezera," paziņoja Ziemeļkivu provinces militārais gubernators Konstants Ndima. Jau vēstīts, ka Njiragongo vulkāna izvirdums sākās sestdien, un tāpēc bija spiesti evakuēties tūkstošiem cilvēku, bet svētdien nokaitētās lavas straume apstājās, Gomu nesasniedzot. Goma ar 1,5 miljoniem iedzīvotāju atrodas Kivu ezera krastā aptuveni 12 kilometrus no vulkāna. "Patlaban mēs nevaram izslēgt izvirdumu uz zemes vai zem ezera, kas var notikt ļoti drīz un bez brīdinājuma," sacīja Ndima, piebilstot, ka situācija var mainīties strauji. Njiragongo, kas atrodas Virungas nacionālajā parkā uz ziemeļiem no Gomas, ir viens no aktīvākajiem Āfrikas vulkāniem. Tā izvirdumā 2002.gadā dzīvību zaudēja aptuveni 250 cilvēku, bet pajumti - 120 000. Ndima sacīja, ka pastāv arī papildu riski, kas saistīti ar magmas un ūdens reakcijām Kivu ezerā. Ar to saistītas vairākas potenciālās problēmas, tostarp bīstamu gāzu izplūde no ezera, norādīja Ndima. Viņš sacīja, ka cilvēku evakuācija ir nepieciešama un jāveic mierīgi un bez steigas. Varasiestādes ir noorganizējušas transportu katrā no desmit Gomas rajoniem, kuros tiks veikta evakuācija. Cilvēki tiks nogādāti uz 20 kilometrus attālo Saki. Ndima norādīja, ka cilvēkiem evakuējoties vajadzētu ņemt līdzi tikai nepieciešamo minimumu. Tūlīt pēc paziņojuma par evakuēšanos desmitiem tūkstošiem cilvēku devās ceļā uz dienvidrietumiem Ruandas robežas virzienā, no Gomas ziņoja aģentūras AFP žurnālists. ANO dati liecina, ka pēc vulkāna izvirduma sestdien zaudējuši dzīvību 32 cilvēki un vismaz 5000 palikuši bez pajumtes. ANO Humāno jautājumu koordinācijas birojs (OCHA) ziņoja, ka 24 cilvēkus dzīvus sadedzinājusi lava. Birojs arī vēstīja, ka par pazudušiem pēc izvirduma tiek uzskatīti 40 cilvēki. Vietējie vulkanologi reģistrējuši simtiem pēcgrūdienu, tostarp 119 pirmdien. Avots: LETA
9.apr 2021
Karību jūras salā Sentvinsentā vulkāna izvirduma draudu dēļ dots rīkojums par iedzīvotāju evakuāciju, pavēstīja amatpersonas, norādot, ka tūkstošiem iedzīvotāju, kas spiesti pamest mājas, tiks izmitināti arī vairākos kruīza kuģos.
22.mar 2021
Islandē galvaspilsētas Reikjavīkas tuvumā piektdien sākās Fagradalsfjadla vulkāna izvirdums, paziņoja Islandes Meteoroloģiskais dienests. Fagradalsfjadls atrodas Islandes dienvidrietumu galā apmēram 30 kilometrus no Reikjavīkas. Lava pie Fagradalsfjadls izlauzās cauri simtiem metru garai Zemes garozas plaisai. Pēc tam, kad pirms kāda laika tika reģistrēti vairāk nekā 50 000 zemestrīču, islandieši jau vairākas nedēļas bija gatavojušies vulkāna izvirdumam. Meteorologi pauž, ka izvirdums bijis neliels un tas cilvēkus nav apdraudējis. Pēdējais izvirdums tur notika pirms aptuveni 800 gadiem. Vislielākie draudi saistījās ar izdalīto gāzu piesārņojums, un blakus esošajiem iedzīvotājiem tika lūgts aizvērt logus. Islandes meteoroloģijas birojs sestdienas norādīja, ka piesārņojums, visticamāk, maz ietekmēs reģiona iedzīvotāju veselību un labklājību. Islandē ir apmēram 30 lielu vulkānu. 2010.gadā vulkāna izvirdums pie Eijafjadlajegidla ledāja uz vairākām nedēļām radīja traucējumus aviosatiksmē.
20.mar 2021
Islandē galvaspilsētas Reikjavīkas tuvumā piektdien sākās Fagradalsfjadla vulkāna izvirdums, paziņoja Islandes Meteoroloģiskais dienests.
17.feb 2021
Itālijā Sicīlijas salā otrdienas vakarā aktivizējies Etnas vulkāns, gaisā izsviežot pelnus un lavu, rezultātā uz laiku darbu bija spiesta apturēt Katānijas lidosta. Virs vulkāna pacēlās milzīgs dūmu mākonis, bet pa nogāzēm plūda lava, vēsta vietējie mediji. Nav ziņu, ka izvirdums būtu nodarījis postījumus vai būtu ievainoti cilvēki. Lava nonākusi līdz 2000 metru augstumam, vēsta ziņu aģentūra "Adnkronos". Katānijas lidosta uz laiku apturējusi darbu gaisā nonākušo pelnu dēļ. Dūmu un pelnu stabs bijis kilometru augsts, līdz ar to radušās bažas par lidojumu drošību, vēsta ziņu aģentūra "Ansa". Pelni visā pilsētā pārklājuši mājas un ielas. 3300 metrus augstās Etnas izvirdumi nav nekas neparasts. Sicīlijas austrumdaļas vulkānam ir UNESCO pasaules mantojuma vietas statuss, vēsta LETA.
2.dec 2020
Semeru kalna nogāzē Java salas Lumajang rajonā vulkāna aktivitātes dēļ evakuēti 10 000 cilvēki. Karstie pelni, ko izdala vulkāns, otrdien nokļuva 3000 metrus tālāk no Semeru kalna nogāzes, raisot ciema iedzīvotājiem paniku. Krītošie pelni aptvēra vairākus ciematus ap kalna nogāzi. Jau kopš maija atbildīgās iestādes aicināja iedzīvotājus netuvoties vulkānam tuvāk par 4 kilometriem. Otrdien notika pirmais vulkāna izvirdums, kas gaisā izšāva karstus dūmus 4000 metru augstumā. Šajā vulkānā aktivitāte ir novērojama jau kopš 2017. gada.
21.jun 2020
Svētdienas rītā Indonēzijas Javas salā divreiz izvirdis Merapi vulkāns, izmetot pelnu stabu 6000 metru augstumā.
15.jan 2020
Taala vulkāna aktivitātes dēļ Filipīnās savas mājas bijuši spiesti pamest vismaz 53 000 cilvēku, trešdien paziņojušas varasiestādes, brīdinot, ka briesmas vēl pastāv.
13.jan 2020
Aktivizējoties Tālas vulkānam, Filipīnās svētdien nācies evakuēties tūkstošiem cilvēku un slēgta Manilas starptautiskā lidosta. Vulkāns, kas atrodas ezera vidū aptuveni 66 kilometrus uz dienvidiem no Filipīnu galvaspilsētas Manilas, izmeta gaisā nelielus akmeņus, pelnus, tvaiku un biezus dūmu mākoņus. Vēlāk sekoja arī nelielas zemestrīces.