Vulkāns

9.dec 2019
Tūristu iecienītajā Jaunzēlandes Vaita salā pirmdien noticis vulkāna izvirdums, kurā cietuši vairāki cilvēki.
29.jun 2019
NASA astronauti no kosmosa nofotogrāfējuši Raikoke vulkāna izvirdumu. Uz vulkāniskās salas nav iedzīvotāju, taču liels daudzums vulkānisko izmešu nonāca gaisā, ziņo raidsabiedrība "BBC".
31.mai 2019
Naktī uz piektdienu sācies izvirdums Etnas vulkānā uz Sicīlijas salas Vidusjūrā.
27.dec 2018
4,8 magnitūdas stiprā zemestrīce, kas trešdien satricināja Sicīliju Etnas vulkāna apkaimē, atstājusi bez pajumtes 370 cilvēkus, un 28 cilvēki guvuši traumas, ceturtdien paziņojis Itālijas Civilās aizsardzības aģentūras vadītājs Andželo Borelli. Viņš sacīja, ka cietušie cilvēki pārsvarā guvuši vieglus ievainojumus. Vissmagāk cietusi kāda 80 gadus veca sieviete, kuras ķermenis tika saspiests, bet viņas dzīvībai briesmas nedraudot. Borelli atklāja, ka desmit cilvēki hospitalizēti, bet 18 cietušie, kuru ievainojumi bijuši vieglāki, pašu spēkiem nokļuvuši traumpunktos, lai saņemtu medicīnisko palīdzību. Civilās aizsardzības aģentūra saņēmusi 1600 izsaukumus pārbaudīt zemestrīces nodarītos postījumus. Zemestrīce satricināja Sicīliju agri trešdienas rītā netālu no Viagrandes, Etnas austrumu nogāzē. Kopš Etnas vulkāna izvirduma pirmdien Sicīliju satricinājuši simtiem pēcgrūdienu, bet šis bija visspēcīgākais. Borelli sacīja, ka zemestrīci nav bijis iespējams prognozēt, tādēļ nav bijis iespējams brīdināt cilvēkus. Taču viņš atzina, ka vietējām varasiestādēm reģionā, kur atrodas Etna, nav pienācīgu plānu, kā reaģēt šādās situācijās. 3300 metrus augstā Etna ir lielākais aktīvais vulkāns Eiropā, un pēdējo 2700 gadu laikā bieži reģistrēti tā izvirdumi. Pēdējais no tiem notika 2017.gadā, bet pēdējais nopietnais izvirdums - 2008/2009.gadā.
26.dec 2018
Etnas vulkāna apkaimi Sicīlijā trešdien satricinājusi 4,8 magnitūdas stipra zemestrīce, ievainojot vismaz divus cilvēkus, ziņo Itālijas mediji.
25.dec 2018
No Etnas vulkānā Sicīlijā otrdien turpina šļākties lava, pavēstīja Itālijas seismologi. Dienu iepriekš vulkāns atmosfērā izmeta pelnu mākoni, un tā dēļ vietējā lidosta tika slēgta. Kaut arī Etnas klātbūtne joprojām bija jūtama, simtiem nelielu pēcgrūdienu tricinot apkaimi, Katānijas lidosta atsākusi darbu normālā režīmā. Etnas izvirdums pirmdien izraisīja daļēju gaisa telpas slēgšanu virs Sicīlijas. Itālijas Nacionālais ģeofizikas un vulkanoloģijas institūts (INGV) ziņoja, ka pirmdien reģionu satricinājuši arī vairāk nekā 130 pazemes grūdieni, no kuriem spēcīgākais sasniedzis 4,3 magnitūdu spēku. Otrdien pazemes grūdienu spēks kļuva vājāks. Pirmdien kalnu tūristiem, kas bija uzkāpuši augstu Etnā, pašu drošības dēļ bija jādodas lejā, tomēr ciematu iedzīvotāji, no kuriem daudzi nodarbināti lauksaimniecībā un tūrismā, netika evakuēti. Šis ir pirmais izvirdums Etnas nogāzē pēdējo desmit gadu laikā, taču INGV norāda, ka tas, domājams, nav bīstams. 3300 metrus augstā Etna ir lielākais aktīvais vulkāns Eiropā, un pēdējo 2700 gadu laikā bieži reģistrēti tā izvirdumi. Pēdējais no tiem notika 2017.gadā, bet pēdējais nopietnais izvirdums - 2008/2009.gadā.
4.okt 2018
Indonēzijas Sulavesi salā, kur pagājušonedēļ zemestrīcēs un cunami gāja bojā vairāk nekā 1400 cilvēku, trešdien sākās vulkāna izvirdums, bet varas iestādes nelika veikt evakuāciju.
6.sep 2018
Skaisti skati fiksēti Čīlē, kur naksnīgās debesis izgaismojis Villarikas vulkāns.
29.aug 2018
Gvatemalā izvirdis Pakajas vulkāns.
14.aug 2018
Vulkāna aktivitātes dēļ Klusā okeāna salu valsts Vanuatu jau otro reizi šogad evakuējusi vienas tās salas visus 11 000 iedzīvotāju, otrdien paziņojušas amatpersonas.
31.jūl 2018
Indonēzijas Lombokas salā no Rindžani vulkāna ir izglābti vismaz 543 tūristi, kurus zemes nogruvumi pēc zemestrīces bija nošķīruši no ārpasaules, otrdien paziņoja Nacionālā katastrofu pārvaldības aģentūra. Starp izglābtajiem ir 189 ārzemnieki, sacīja aģentūras preses sekretārs Sutopo Nugroho. "Viņi visi bija sveiki un veseli," viņš piebilda. Glābšanu pirmdien veica komanda, kuras sastāvā bija civiliedzīvotāji, karavīri un policisti. Glābēji otrdien atrada vēl sešus dzīvus tūristus un vienu bojāgājušo. Jau vēstīts, ka Lombokas salā svētdien notika 6,4 magnitūdu zemestrīce, kurā krītošas atlūzas laupīja dzīvību 16 cilvēkiem un sagrāva simtiem ēku. Vairāk nekā 350 cilvēku guva ievainojumus, lielākoties nopietnus. Zemestrīce arī izraisīja zemes un akmeņu nogruvumus Rindžani vulkānā, kas ir otrs augstākais vulkāns Indonēzijā un iecienīta tūristu apskates vieta. Pastāvot bažām par jauniem nogruvumiem, ir slēgtas visas pārgājienu takas. Pēc Indonēzijas ģeofizikas un meteoroloģijas aģentūras datiem, zemestrīces epicentrs atradās 47 kilometrus uz ziemeļrietumiem no Lombokas lielākās pilsētas Mataramas, bet hipocentrs bija 24 kilometru dziļumā. Zemestrīcei sekoja vairāk nekā 120 pēcgrūdieni, no kuriem spēcīgākais bija 5,7 magnitūdas stiprs. Šī zemestrīce bija jūtama arī netālajā Bali salā, kur daudzi tūristi panikā atstāja viesnīcas. Indonēzija ar apmēram 130 aktīviem vulkāniem atrodas tā sauktajā Klusā okeāna "Uguns lokā", kur tektonisko plātņu berzēšanās dēļ bieži notiek zemestrīces un vulkānu izvirdumi. Spēcīga Indijas okeāna zemestrīce un cunami 2004.gadā prasīja 230 000 cilvēku dzīvības apmēram desmit valstīs, lielākoties Indonēzijā.
22.jūl 2018
Aptuveni pirms diviem mēnešiem notika Kīlauea vulkāna izvirdums Havaju salās. Lavas straumes joprojām nav mazinājušās.
17.jūl 2018
Havaju salas turpinās vulkāna izvirdums. Tā izmestās lavas pikas pat trāpījušas netālu esošajam tūristu kuģītim, ievainojot 23 cilvēkus.
17.jūl 2018
Dramatiskus mirkļus fiksējis kāds aculiecinieks Havaju salās, kur lavas straume nokļuvusi līdz tūristu pārpildītai laivai. 23 cilvēki ievainoti un nogādāti slimnīcā.
29.jun 2018
Indonēzijai piederošajā Bali salā piektdien tika slēgta Denpasaras starptautiskā lidosta pēc vulkāna izvirduma, kurā ir izmesti biezi dūmi un pelni 2000 metru augstumā, paziņoja lidostas amatpersona. Bali austrumos esošā Agunga vulkāna izvirduma dēļ jau ceturtdien tika atcelti vismaz 48 avioreisi, skarot vairāk nekā 8000 pasažieru. Pēc ceturtdien notikušā izvirduma kādas lidmašīnas pilots pamanīja vulkāniskos pelnus 6900 metru augstumā, tāpēc tika nolemts lidostu slēgt piektdien no plkst.3.00 līdz plkst.19.00 pēc vietējā laika (no plkst.22.00 ceturtdien līdz plkst.14.00 piektdien pēc Latvijas laika). "Pamatojoties uz meteoroloģijas aģentūras prognozi, vulkāniskie pelni piektdienas rītā sasniegs lidostu," paziņoja lidostas preses sekretārs, piebilstot, ka ir iespējama lidostas slēgšanas laika pagarināšana. Vulkāniskie pelni ir bīstami lidmašīnām, jo tie padara skrejceļus slidenus un var iekļūt lidmašīnu dzinējos. Neraugoties uz izvirdumu, Indonēzijas vulkanoloģijas aģentūra nepaaugstināja šī vulkāna statusu un tas vēl arvien ir trauksmes līmenī. Agunga vulkāns atkal kļuva aktīvs pērn, un kopš tā laika ir notikuši periodiski šī vulkāna izvirdumi. Pēdējā lielajā Agunga izvirdumā 1963.gadā gāja bojā apmēram 1600 cilvēku.
19.jun 2018
Aprīļa beigās Havaju salās sākās Kīlauea vulkāna izvirdums, kas joprojām turpinās. Ārvalstu ziņu dienesti video fiksējuši, kā no vulkāna iztek milzīga lavas "upe".