Kopš Latvijā stājās spēkā Trauksmes celšanas likums, trauksmes cēlēji lielākoties vērsušies četrās iestādēs - Valsts ieņēmumu dienestā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, Valsts policijā un Ģenerālprokuratūrā, liecina Valsts kancelejas apkopotā informācija. Gadu no gada šajās iestādēs iesniedz vidēji 45% no visiem trauksmes cēlēju ziņojumiem.
Saskaņā ar ASV valdības trauksmes cēlāju teikto, kas šonedēļ sniedza liecības Senātā, vairāk nekā 85 000 bērnu, kas šķērsoja ASV robežu, ir mistiskā veidā pazudusi. Tiek apgalvots, ka bērni bieži tiek vesti pie pedofiliem un ir lērums citu pierādījumu par vardarbību un cilvēktirdzniecību.
Trauksmes cēlēju aktivitāte kopumā ir augsta, tomēr tikai trešdaļa iesniegumu atbilst likuma pazīmēm, tāpēc nevar uzskatīt, ka izpratne būtu pietiekama, tā secināts Valsts kancelejas informatīvajā ziņojumā par Trauksmes celšanas likuma efektivitātes izvērtējumu.
Latvijas reģionos iekšējo trauksmes celšanas sistēmu ieviešanas aktivitāte ir zema, tā secināts biedrības "Sabiedrība par atklātību - Delna" ("Delna") pētījumā.
Trauksmes celšana uzņēmumā rada iespēju savlaicīgi norādīt gan uz nelielām problēmām, gan nozīmīgiem pārkāpumiem, palīdzot tos atrisināt, lai zaudējumi būtu pēc iespējas mazāki, liecina biedrības "Sabiedrība par atklātību "Delna"" ("Delna") veiktais pētījums par iekšēju trauksmes celšanu uzņēmumos.
Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija šodien konceptuāli atbalstīja jauno Trauksmes celšanas likuma projektu, ar kuru iecerēts pilnveidot līdzšinējo regulējumu trauksmes celšanas jomā, kā arī pārņemt direktīvu par to personu aizsardzību, kuras ziņo par Eiropas Savienības tiesību aktu pārkāpumiem.
Turpmāk aizsardzība pret trauksmes celšanas dēļ radītām nelabvēlīgām sekām attieksies ne tikai uz trauksmes cēlēju un viņa radiniekiem, bet arī uz personām, kas saistītas ar trauksmes cēlēju, paredz otrdien Ministru kabinetā atbalstītais Trauksmes celšanas likuma projekts.
Līdz ar Covid-19 pandēmijas sākumu iedzīvotāji biežāk vēršas Trauksmes cēlēju kontaktpunktā, lai konsultētos par iespējamiem apdraudējumiem sabiedrības veselībai, kas ir viena no Trauksmes celšanas likumā īpaši izceltajām jomām. Padomus, kā atpazīt trauksmes celšanas gadījumus un kur ar tiem vērsties, apkopojis Trauksmes cēlēju kontaktpunkts Valsts kancelejā.
Starptautiskā iniciatīva "Atvērtās pārvaldības partnerība" ir novērtējusi Latvijas trauksmes celšanas regulējuma ieviešanu un īstenošanu kā labās prakses piemēru Eiropas reģionā, savā līderu tīklā uzņemot Valsts kancelejas trauksmes cēlēju kontaktpunktu, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) un biedrību "Sabiedrība par atklātību - Delna".