Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) speciālisti sākuši veikt obligātu veselības pārbaudi un vakcināciju Ukrainas bēgļu mājdzīvniekiem, kuri Latvijā ierodas šķērsojot Krievijas-Latvijas robežu. Tas nepieciešams, lai mazinātu trakumsērgas izplatības risku Latvijā un Eiropas Savienībā. Izrādās, tieši šobrīd ukraiņu bēgļi Latvijā ierodas vairāk un šķērsojot Krievijas robežu, ReTV Ziņām stāsta PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.
Pārtikas un veterinārais dienests atgādina (PVD), ka lai gan Latvijā pēdējo gadu laikā nav konstatēts neviens trakumsērgas gadījums dzīvniekiem, ņemot vērā trakumsērgas izplatību kaimiņvalstīs, dzīvnieku turētāji aicina regulāri veikt suņu un kaķu vakcināciju pret trakumsērgu, kā arī ziņot veterinārārstam vai PVD par katru trakumsērgas aizdomu gadījumu.
Noslēdzot pārbaudes SIA "Daugavpils reģionālā slimnīca" un SIA "Daugavpils psihoneiroloģiskā slimnīca" saistībā ar trakumsērgas gadījumu, nav konstatēta ārstu nolaidība, informēja Veselības inspekcijas (VI) pārstāve Saiva Luste.
Cilvēka nāves gadījumi no trakumsērgas Latvijā tiek reģistrēti aptuveni reizi desmit gados. Iepriekšējo reizi 2003. gadā no trakumsērgas nomira 68 gadus vecs vīrietis. Arī šis vīrietis tāpat kā sieviete, kura nomira no trakumsērgas pagājušajā nedēļā, bija no Daugavpils. Nevienā no Latvijā pēdējiem saslimšanas gadījumiem ar trakumsērgu – ne 2019., ne 2003. gadā, ne arī 1993. gadā – bīstamā slimība slimnīcā netika atpazīta, kā arī paši iedzīvotāji laikus nesaprata, ka dzīvnieka kodiens var būt liktenīgs, un laikus nevērsās pēc palīdzības.
Daugavpilī mirušajai pacientei konstatētais trakumsērgas vīruss ģenētiski pieder vīrusiem, kas cirkulē Āzijā, liecina Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" sniegtā informācija.
Mūsdienās ceļošanas iespējas neierobežo ne cilvēka pārvietošanos, ne infekciju nonākšanu citā kontinentā diennakts laikā, tāpēc pret trakumsērgas risku jāizturas ar nopietnību. Katra pārdrošība var maksāt dzīvību. Tāpēc Latvijas veterinārārstu biedrība aicina būt īpaši piesardzīgiem ceļojot, izvairīties no kontakta ar ielu un patversmju dzīvniekiem, bet gadījumā, ja darbs ir saistīts ar šādu dzīvnieku aprūpi, veikt profilaktisku vakcināciju.
Sievietei, kura, iespējams, mirusi no trakumsērgas, ārstniecības iestādē netika novēroti galvenie simptomi, pēc kuriem būtu nosakāma trakumsērga, tāpēc viņa pārvesta uz Daugavpils psihoneiroloģisko slimnīcu, pastāstīja Daugavpils reģionālās slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs.
Lai gan Latvijā pēdējo gadu laikā nav konstatēts neviens trakumsērgas gadījums dzīvniekiem, ņemot vērā trakumsērgas izplatību kaimiņvalstīs, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina regulāri veikt mājas dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu, kā arī ziņot veterinārārstam vai PVD par katru trakumsērgas aizdomu gadījumu.
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi organizē profilakses pasākumus saistībā ar saņemto informāciju par pacienti, kura Daugavpilī mirusi ar aizdomām par trakumsērgu. Sadarbībā ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu "BIOR", SPKC organizēja pacientes materiālu laboratorisko izmeklēšanu, un sākotnējie testēšanas rezultāti liecina par trakumsērgu.
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pirmdien sācis vakcinēt meža dzīvniekus - lapsas un jenotsuņus - pret trakumsērgu, informēja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.
Tā kā Latvijā jau kopš 2012.gada dzīvniekiem vairs nav konstatēta bīstamā slimība - trakumsērga -, turklāt valsts veiksmīgi īsteno trakumsērgas apkarošanas programmu, Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE) piešķīrusi Latvijai no trakumsērgas brīvas valsts statusu.
Tā kā jau divus gadus nav konstatēts trakumsērgas gadījums savvaļas dzīvniekiem un no 2012.gada februāra arī mājas dzīvniekiem, vakcinācija turpmāk tiks veikta Latvijas – Krievijas un Latvijas – Baltkrievijas pierobežā, teritorijās, kas atrodas 70 – 100 km attālumā no robežas.
Amerikā kāda satrakojusies kaķene nogādāta karantīnā pēc tam, kad viņas īpašnieki, meklējot palīdzību, sazinājušies ar policiju. „Mēs netiekam ārā no guļamistabas, kaķene mūs tur ir iesprostojusi,” policijas dispečeram ziņojusi mīluļa īpašniece Terēza Gregorija. „Viņa sēž pie manas guļamistabas durvīm un mēs nezinām ko darīt,” sieviete sūdzējusies operatoram.