1. janvārī stājusies spēkā jaunā medikamentu uzcenojuma sistēma, kas paredz maksu par recepšu apkalpošanu jeb farmaceita pakalpojumiem. Jāteic, kā ir: te velns kaklu var nolauzt. Uz viena čeka figurē gan 1,5 eiro, gan 0,75 eiro. Varbūt varēja kaut kā vienkāršāk to visu izdarīt?
No šī gada spēkā stājies jaunais zāļu cenu veidošanas modelis, atbilstoši kuram lieltirgotavām par viena recepšu zāļu iepakojuma izplatīšanu noteikts fiksēts uzcenojums 0,50 eiro apmērā, kā arī ieviesta recepšu apkalpošanas maksa.
Fiksēti uzcenojumi lieltirgotavām un aptiekām. Ražotāju cena ne augstāka kā Lietuvā un Igaunijā. Piemaksa par farmaceita pakalpojumu. Tie ir būtiskākie elementi jaunajā recepšu zāļu cenu modelī, kas stāsies spēkā 1. janvārī. Veselības ministrijā norāda – bažām, ka jaunais cenu modelis varētu apdraudēt medikamentu pieejamību, nav pamata, vēsta 360TV ziņas “Ziņneši”.
Farmaceitiskās organizācijas arī pēc iepazīšanās ar Veselības ministrijas (VM) iecerēm medikamentu cenu reformēšanai aicina ministriju zāļu uzcenojumu izmaiņas veikt vienlaicīgi ar to pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinājumu.
Veselības ministrija nākusi klajā ar pozitīvu ziņu – kopš ieviesta jauna zāļu izrakstīšanas kārtība, kad receptēs norāda aktīvo vielu, nevis konkrēta medikamenta nosaukumu, pacientu līdzmaksājumi samazinājušies pat par piektdaļu.
Latvijā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme recepšu zālēm, tai skaitā kompensējamiem medikamentiem, ir viena no augstākajām Eiropā – 12%, kas pasliktina zāļu pieejamību pacientiem. Tāpēc Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) rosina izmaiņas likumdošanā, kas paredz recepšu zālēm, tostarp arī kompensējamiem medikamentiem, noteikt PVN likmi 0% apmērā.