Fiksēti uzcenojumi lieltirgotavām un aptiekām. Ražotāju cena ne augstāka kā Lietuvā un Igaunijā. Piemaksa par farmaceita pakalpojumu. Tie ir būtiskākie elementi jaunajā recepšu zāļu cenu modelī, kas stāsies spēkā 1. janvārī. Veselības ministrijā norāda – bažām, ka jaunais cenu modelis varētu apdraudēt medikamentu pieejamību, nav pamata, vēsta 360TV ziņas “Ziņneši”.
Šodien recepšu zāļu cenu ietekmē tas, vai pacientam ir konstatēta slimība, kas ietverta kompensējamo zāļu sarakstā, kā arī tirgotāju noteiktie uzcenojumi. Piemēram, tagad viena un tā paša medikamenta cena diviem pacientiem var atšķirties par teju 50%, savukārt no nākamā gada recepšu zālēm visās aptiekās būs viena cena.
Lai arī iepriekš izskanējušas bažas, ka jaunais regulējums varētu apdraudēt zāļu pieejamību, jo ražotāji tās atteiksies vest fiksēto cenu dēļ, Veselības ministrijā uzskata, ka šādam pieļāvumam nav pamata.
"Mīļie Latvijas iedzīvotāji, nav iemesla, lai nebūtu medikamenti," saka Veselības ministrs Hosams Abu Meri. "Ja šobrīd informācija no Zaļu valsts aģentūras pierāda, ka mums ir vairāki simti medikamentu, kas jau nav pieejami Latvijā un Eiropā, tātad tas nav saistīts ar to uzcenojuma modeli. Tas ir saistīts gan ar Covid pandēmiju, gan ar ražotnēm, gan ar tirgus prasībām. Nav patreiz tādu signālu, ka ražotāji nevedīs uz Latviju konkrētu medikamentu."
Tikmēr skeptiska par ministrijas iecerēm ir nozare. Farmaceitiskās aprūpes asociācijā uzskata, ka sākotnējā iecere samazināt cenas iedzīvotājiem pārtapusi par būtiskiem ierobežojumiem uzņēmumiem.
Ar jauno Veselības ministrijas cenu modeli dārgāko recepšu medikamentu cenai vajadzētu sarukt par 15-20%. Tiesa, tie medikamenti, kas jau patlaban maksā mazāk nekā trīs eiro, varētu kļūt nedaudz dārgāki.