Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē šodien tiks vērtēta iedzīvotāju iniciatīva par atgriešanos pie iepriekšējās personas kodu izveides kārtības, tajā atspoguļojot cilvēka dzimšanas datumu, liecina komisijas sēdes darba kārtība.
Nacionālā apvienība (NA) rosina ļaut cilvēkiem ar jaunā tipa personas kodu izvēlēties to nomainīt uz iepriekšējā veida personas kodu, kurā iekļauti dzimšanas dati.
No 2017. gada 1. jūlija līdz pagājušā gada 31. decembrim 524 cilvēkiem Latvijā ir nomainīts personas kods – to ir izdarījuši vai nu viņi paši, vai arī vecāki saviem mazgadīgajiem bērniem. Interesanti, ka līdz pagājušā gada beigām personas kodu kopumā ir mainījuši 262 vīrieši un tikpat daudz sieviešu, tāpēc nav iemesla apgalvot, ka galvenokārt sievietes vēlas slēpt savu vecumu. Deviņi cilvēki to izdarījuši vecumā 80+. Divarpus gadu laikā personas kods mainīts itin visās vecuma grupās, arī zīdaiņiem.
Vairāki simti cilvēku ir izmantojuši pirms gada ieviesto iespēju nomainīt personas kodu, kas nav saistīts ar dzimšanas datumu. Lielākā daļa to darījuši, lai netiktu diskriminēti sava vecuma dēļ, taču jauno personas kodu īpašniekiem nākas saskarties ar citām problēmām, vēsta raidījums "LNT Ziņas".
Kopš jūlija, kad var mainīt personas kodu, to dienā vidēji lūdz pieci seši cilvēki, Neatkarīgo informēja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP). Par jauno personas koda piešķiršanas kārtību pārvaldē interesējas arī ārzemēs dzīvojošie Latvijas valstspiederīgie. Latvijā tiek veidots vienots fizisko personu reģistrs, un ārzemēs dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem būs jāsniedz PMLP informācija par personas kodu. Ja to neizdarīs, paredzēts administratīvs sods.
Personas no šodienas varēs lūgt piešķirt jaunu personas kodu bez dzimšanas datuma norādīšanas, savukārt jaundzimušajiem personas kods bez dzimšanas datuma norādīšanas tiks piešķirts automātiski.
No nākamā gada 1. jūlija stāsies spēkā personas koda jaunais regulējums. Turpmāk personas koda pirmā daļa vairs neatspoguļos cilvēka dzimšanas datumu, mēnesi un dzimšanas gada pēdējos ciparus.
No 2017. gada iedzīvotāji varēs lūgt piešķirt personas kodu bez dzimšanas datuma norādīšanas jeb tā saukto identifikācijas numuru – brīvi izvēlētu skaitļu virkni. Ko tas nozīmē nomeroloģiski? Kā zināms, skaitļiem ir savas vibrācijas un vēstījums, ko tie nes.
Latvijā tiek plānotas izmaiņas personas koda rakstībā, lai noslēptu cilvēka dzimšanas datus. Pirmie šādas tiesības izcīnīja ārsti, kuri kopš 2013. gada oktobra personas koda vietā izmanto identifikatoru.
Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" biedrs un 12. Saeimas deputāta kandidāts Imārs Kiršbaums savā tviter profilā asi izteicies par Iekšlietu ministrijas sagatavotajiem grozījumiem Iedzīvotāju reģistra likumā, kas paredz, ka pēc 2017.gada 1.janvāra varēs lūgt piešķirt jaunu personas kodu bez dzimšanas datuma norādīšanas.
Lietuva tuvāko desmit gadu laikā varētu pilnībā atteikties no personas kodiem, kuri satur informāciju par cilvēka dzimšanas datumu, vēsta "Verslo žinios".
Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij") uzsver, ka ar savu personas kodu var darīt, ko vien vēlas, savukārt citām personām šādas rīcības brīvības nav.
Komentējot plašsaziņas līdzekļos izskanējušās ziņas par personas koda lietošanu, Datu valsts inspekcija (DVI) norādīja, ka tā veidošana atbilst likumam un tajā nav saskatāms pārkāpums, aģentūru BNS informēja Tieslietu ministrija.
Personas koda daļu, kas satur cilvēka dzimšanas datumu, var nākties aizstāt ar citu unikālu identifikatoru, taču tas varētu izmaksāt miljonus latu, šodien ziņo laikraksts Dienas bizness.